پنج شنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۳:۳۱
آخرین اخبار
26 تیر 1395 ، ساعت 18:49 1,709 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :18211

نخست وزیر ترکیه شکست کودتا و پیروزی دمکراسی را به مردم کشورش تبریک گفت

نخست وزیرترکیه، شکست کودتا و پیروزی دمکراسی را به مردم کشورش تبریک گفت و از کشورهای همسایه که با محکوم کردن کودتا ، دولت قانونی این کشور را همراهی کردند ، قدردانی کرد.

 به گزارش جلال شرق، بینالی ییلدریم ظهر امروز در یک نشست مطبوعاتی به همراه ژنرال خلوصی آکار رئیس ستاد فرماندهی ارتش ترکیه و ‘افکان آلا’ وزیر کشور ، درمقابل کاخ چانکایا در آنکارا ، افزود:مهمترین ویژگی این کودتا این است که مردم با کنشی سریع و گسترده شجاعانه بدون منتظر ماندن به اقدام نیروهای امنیتی این شورشیان را خنثی کردند.مهره های اصلی و مغز متفکر این شورش دستگیر شده اند.

ییلدریم افزود: ۱۵جولای لکه ننگی برای دمکراسی ترکیه شد. از ملت غیور ترکیه که در قبال خیانتکا ران و عناصر دولت موازی مقاومت کردند ،تشکر می کنم.
نخست وزیر ترکیه ،شکست کودتا و پیروزی دمکراسی را به مردم کشورش تبریک گفت و از کشورهای همسایه که با محکوم کردن کودتا ، دولت قانونی این کشور را همراهی کردند ، قدردانی کرد.
وی افزود: بهترین پاسخ را مردم به کودتاگران دادند، ۱۵ جولای از این پس عید دمکراسی ترکیه خواهد بود. از خداوند برای قربانیان این کودتای نافرجام طلب رحمت دارم. از نیروهای امنیتی که قهرمانانه جنگیده و بلای بزرگ را از سر ملت دور کردند، تشکر می کنم.
ییلدریم افزود: جای خوشبختی است که این شورش در قالب سلسله مراتب ارتشی نبود و در درون ارتش و از طرف عناصر وابسته به دولت موازی صورت گرفت. به فرماندهان و افسران ارشد که به هیچ وجه اجازه خودنمایی به شورشیان ندادند قدردانی می کنم از طرفداران احزاب سیاسی نیز تشکر می کنم. از نیروهای ویژه پلیس نیز صمیمانه تبریک می گویم که قهرمانانه ایستادندو این حمله را دفع کردند.
این رویداد نشان داد که مردم دیگر به هیچ بهایی نمی خواهند از دمکراسی دور شوند. شجاعانه در مقابل تانکها و خودروهای زرهی ایستاده و زیر تانکها خوابیده و از کشورهای دوست که با دولت اعلام همبستگی کردند تشکر می کنم.
وی افزود: عناصر این شورش در کنترل و دست نیروهای دولتی هستند و به اشد مجازات خواهند رسید. مردم بصیرت و بیداری و هشیاری شایان تقدیری را از خود نشان دادند و و اجازه ندادند دمکراسی در ترکیه به حاشیه رانده شود.

**نخست وزیر ترکیه :برای سرکوب کودتا ۱۶۱ شهید و ۱۴۴۰ زخمی دادیم
ییلدریم گفت: بازگشت مردم به زندگی روزمره نشانه ای از اصالت این ملت است.کسانی که سلاح ملت را به روی ملت کشیدند خائن تر از پ.ک.ک هستند و برای سرکوب این کودتا ۱۶۱ شهید و ۱۴۴۰ زخمی دادیم.
در این سخنرانی ، فکری ایشیک وزیر دفاع و بکیر بوزداغ وزیر دادگستری نیز در کنار نخست وزیر ایستاده اند.
نخست وزیر ترکیه در ادامه افزود: ما با بصیرت و دور اندیشی و رهبری اردوغان و حضور غیورانه مردم و پشتیبانی شایان تقدیر رسانه ها توانستیم این بلا را دفع کنیم.

** ییلدرم : ۲۸۳۹ نفر از شورشیان دستگیر شدند
بینالی یلدریم از دستگیری ۲۸۳۹ نفر از شورشیان خبر داد و گفت : ییلدریم از رسانه ها از نهادهای مدنی و احزاب سیاسی که جانب دمکراسی را گرفتند قدردانی کرد. شورش سرکوب شده است.
از این پس بدون فوت وقت عناصر خائن در دورن دستگاه دولتی با عزم راسخ پاکسازی خواهد شد. ۱۵ جولای عید دمکراسی بر مردم ترکیه مبارک باد
از مردم می خواهیم که با پرچمهای خود در خیابانها باشند.
نخست وزیر ترکیه تاکید کرد که در مورد سرنوشت فرماندهان نیروهای سه گانه نگرانی نیست و سر کارهای خود بر می گردند.
وی در بخش پرسش و پاسخ با خبرنگاران افزود: دستگیری ها ادامه دارد و تمام نشده است. جرمی را که این خائن ها مرتکب شدند در قانون اساسی تعریف شده است. مجازات اعدام از نظام حقوقی ترکیه خارج شده است. مجلس ترکیه امروز در نشست فوق العاده تصمیمات مضاعف و تنظیمات حقوقی لازم را بررسی و تصویب خواهد کرد.
او حضور رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به عنوان فرمانده کل قوا در ترکیه و اقدام شجاعانه وی درسفر به استانبول و قرار گرفتن در میان مردم را در سرکوب آشوبگران را بسیار تعیین کننده ارزیابی کرد.
نخست وزیر ترکیه دوباره مردم ترکیه را به همدلی و همبستگی فراخواند.
نخست وزیر ترکیه را در این کنفرانس مطبوعاتی که به منظور اعلام سرکوب کودتاگران برگزار شد ، رئیس ستاد فرماندهی ارتش ترکیه که توسط گودتاگران گروگان گرفته شده بود و امروز با عملیاتی آزاد شد و همچنین وزرای کشور و دفاع و دادگستری همراهی می کردند .
بینالی یلدریم همچنین در مورد سرنوشت فرماندهان نیروهای سه گانه و ‘فخری کاسیرگا’ دبیرکل نهاد ریاست جمهوری که توسط کودتاگران ربوده شده بود، گفت: کاسیرگا آزاد شده و فرماندگان در امن هستند.

**فتح الله گولن سرکرده گروه تروریستی است.
نخست وزیر ترکیه گفت: رویدادهای شب گذشته توسط گروه تروریستی به سرکردگی فتح الله گولن انجام شده و کشوری که از این شخص حمایت کند دوست ترکیه نخواهد بود.
گفتنی است که فتح الله گون بیش از ۱۵ سال است در پنسیلوانیای آمریکا به صورت خود تبعید زندگی می کند./ایرنا

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است