چهارشنبه, ۹ فروردین ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۳:۲۳
آخرین اخبار
25 آبان 1394 ، ساعت 20:48 1,312 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :6449
فرماندار لاهیجان در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان لاهیجان:

نقش کتاب در همه جوامع بسیار ارزشمند است.

فرماندار لاهیجان در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان لاهیجان گفت: نقش کتاب در همه جوامع بسیار ارزشمند است.
به گزارش جلال شرق ،  کاظم کسرایی بابیان اینکه اگر بخواهیم به توسعه فکر و به آن عمل کنیم ناگزیر به استفاده داده‌های عصر هستیم و کتاب یکی از منابع سرشاری است که می‌تواند این داده‌ها و اطلاعات را برای سطح ارتقای آگاهی به وجود بیاورد.
وی به تشکیل انجمن استانی کتاب اشاره کرد و اظهار کرد: تشکیل این انجمن که باهمت استاندار شکل‌گرفته است در نوع خود کم‌نظیر و بی‌نظیر است
فرماندار لاهیجان خواستار گسترش کتابخانه‌ها حداقل در دهستان‌های این شهرستان شد و افزود: تراکم و مرکز کتابخانه‌ها فقط باید در شهر دیده نشور زیرا اشاعه آن در روستاها می‌تواند به فرهنگ مطالعه کشور کمک کند. زیرا اکثر مسئولین نظام از همین روستاهای کشور هستند که نقش‌آفرینی می‌کنند.

IMG_0737
کسرایی ادامه داد: ما هر مقدار امکانات را در روستاها ببریم امکان جابجایی و مهاجرت را کمتر خواهیم دید و با توجه به بسط گسترش زیرساخت‌ها مانند آب، برق، گاز، جاده در بخش فرهنگی در روستا کارهای بیشتری باید انجام گیرد.
فرماندار لاهیجان با اشاره به اینکه دو اتفاق بزرگ در امر کتابخانه در لاهیجان اتفاق افتاده، با اشاره به وقف خانه شهید ابوالحسن کریمی به‌عنوان کتابخانه تخصصی شهرستان و همچنین احداث کتابخانه‌ای جدید در دهستان بازکیاگوراب گفت: با کمک بخشداری مرکزی توانستیم به‌طور موقت در طبقه اول ساختمان دهیاری کتابخانه‌ای تعریف کنیم تا قطعه زمینی در اختیار قرار گیرد تا با معیارهای استاندار امروزی کتابخانه‌ای در بازکیاگوراب ساخته شود که البته ما دنبال تأمین اعتبار هستیم.
وی در ادامه بابیان اینکه دانشگاه‌ها نیز نقش مؤثری در ارتقای دانش دارند، ولی فقط دانشجویان را با کتاب‌های تخصصی و در یک بخش پرورش می‌دهند گفت: در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و ماهواره‌ها امکان دسترسی به اطلاعات وجود دارد ولی هرگز جای کتاب را نمی‌گیرد.
در این نشست رئیس کتابخانه‌های عمومی لاهیجان نیز به تشریح برنامه‌های این نهاد در شهر لاهیجان پرداخت و اقدامات انجام‌گرفته در هفته کتاب و کتابخانه و ترویج مطالعه برشمرد.
مرتضی اکبری در بخشی از سخنان خود به اقدامات انجام‌گرفته در خصوص مصوبات قبلی اشاره کرد و اظهار کرد: بر اساس مصوبه ۳ انجمن کتابخانه‌های عمومی لاهیجان و با دستور نماینده مردم از محل اعتبارات ماده ۱۸۰ تبصره ۲۲ قانون بودجه مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان برای ایجاد کتابخانه عمومی در مرکز ۵ دهستان بزرگ لاهیجان در نظر گرفته شود.

IMG_0745
وی از تشکیل انجمن خیرین کتابخانه ساز در لاهیجان خبر داد و یادآور شد: با توجه به آیین‌نامه انجمن خیرین کتابخانه ساز از گروه ۹ نفر داوطلب انتخابات برگزار و ۶ نفر اعضای اصلی و یک بازرس انتخاب خواهند شد که در این ترکیب رئیس اداره کتابخانه‌های شهرستان نیز خواهند بود.
اکبری میزان بدهی شهرداری لاهیجان را تا پایان سال ۹۲ مبلغ ۳۸۸ میلیون و ۹۳۰ هزار ۶۷ تومان نام برد و ادامه داد: تاکنون در سال ۹۳ شهرداری لاهیجان مبلغ ۴۶ میلیون تومان از سهم نیم درصد به‌صورت علی‌الحساب واریز کرده است.
وی به مصوبه این نهاد در خصوص پرداخت ماهانه ۱۰ میلیون تومان از سوی شهرداری در سال ۹۴ اشاره کرد و افزود: این مبلع باید به‌صورت علی‌الحساب در پانزدهم هرماه به‌حساب انجمن کتابخانه‌های عمومی شهر لاهیجان واریز شود که در صورت امتناع بر اساس مواد ۳۸ و ۳۹ از سرجمع اعتبارات مربوط به درآمد شهرداری‌ها اقدام خواهیم کرد.
در پایان این نشست هریک از اعضای انجمن کتابخانه‌های لاهیجان توضیحاتی را ارائه دادند.

IMG_0733 IMG_0741 IMG_0751 IMG_0754

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است