دوشنبه, ۸ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۲:۴۳
آخرین اخبار
18 فروردین 1395 ، ساعت 09:17 2,374 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :12956

نکات تامل برانگیز افشای “اوراق پاناما”

باافشای بیش از ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار سند جدید (اوراق پاناما) در خصوص ارتکاب ابعاد مختلفی از جرایم اقتصادی و مالی، مرحله جدیدی از جنگ سایبری آغاز شده که توجه خیلی از رسانه های جهان را به خود جلب کرده است.

به گزارش جلال شرق ، بررسی ابعادی از این اسناد که تاکنون مشخص شده و همچنین واکنش های که در قبال آن صورت گرفته است چند نکته تامل برانگیز را آشکار می کند:
نخست/ هم موسسه جمع آوری اسناد لو رفته در امریکا قرار دارد و هم اینکه این اسناد در آستانه نشست بهاره صندو ق بین المللی و بانک جهانی منتشر شده که قرار است تا چند روز دیگر در واشنگتن برگزار شود . ضمن آنکه تاکنون از مقامات و یا شرکت و بانک هی امریکایی نامی برده نشده است که در جرایم مالی و اقتصادی افشاء شده دست داشته باشند.
همین قضییه در مورد اسرائیل نیز صادق است و تا این جای کار تصویری از امریکا و اسرائیل ارائه شده که انگار هیچ جرایمی از فرار مالیاتی گرفته تا پولشویی در آنها اتفاق نمی افتد !اگر این مسئله  به همین منوال پیش رود می توان حدس زد که امریکا و رژیم صهیونیستی هر یک به شیوه خاص خود بیشترین نفع را در زمینه های مختلف از این افشاگری ها خواهند برد .
دوم/ افشاگری اخیر تفاوت های با افشاگری های قبلی دارد که به نوعی آن را از موارد قبلی متمایز می کند: نخست اینکه افشاگری اخیر ماهیت اقتصادی دارد حال آنکه افشاگری های قبلی که به وسیله ادوارد اسنودن و یا پایگاه ویکلی لیکس صورت گرفت عمدتا ماهیت امنیتی و اطلاعاتی داشتند. دوم اینکه در افشاگری های قبلی به خصوص در ماجرای اسنودن، امریکا نقش قربانی را داشت که مورد هجمه قرار گرفته است اما در مورد اخیر امریکا  خود را در موقعیت مهاجم و حتی قاضی قرارداده  که قصد دارد دیگران را مواخذه و بازجویی کند.
سوم/ افشاگری های قبلی به خصوص آنچه که به وسیله پایگاه ویکی لیکس انجام شد بستر ساز تحولات گسترده بعدی همچون آغاز حرکتی موسوم به بهار عربی شد که به سرعت جای خود را به پاییز و زمستان عربی داد و موجب ویرانی های گسترده در این کشورها شد که هنوز هم پس لرزه های ان ادامه دارد. از این زاویه افشاگری جدید می تواند با ایجاد دور جدیدی از بی ثباتی ها و ناامنی ها در جوامع هدف باشد که این روزها در رسانه های غربی بسیار برجسته می شود و این برجستگی و تمرکز تبلیغاتی به حدی بوده که سخنگوی کرملین به صراحت اعلام کرده است که هدف اصلی افشاگری جدید روسیه بوده است . البته همین اهداف در قالب پروژه دامپینگ نفتی نیز دنبال می شد که به علت تدابیر پیش دستانه جوامع هدف از جمله روسیه ناکام ماند .
و بلاخره چهارم اینکه افشاگری اخیر ابعاد دیگری از جنگ سایبری را نشان می دهد.اما تفاوتی که می توان بین افشاگری اخیر و افشاگری های قبلی در این زمینه مشاهده کرد این است‌که افشاگری های قبلی عموما به صورت غافلگیر کننده بوده اما افشاگری جدید کاملا برنامه ریزی شده و هدفمند است چرا که روند تحقیق درباره فرارهای مالیاتی و دیگر ابعاد جرایم مالی و اقتصادی از ماه ها قبل شروع شده بود و اکنون نیز در یک زمان مناسب و در آستانه نشست صندوق بین المللی پول و بانک جهانی منتشر شده و بی تردید قدرت چانه زنی امریکا را در این نشست ها در برابر رقبای مالی و اقتصادی خود تقویت خواهد کرد.
بررسی و تحلیل: احمد کاظم زاده
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است