یکشنبه, ۲۵ مهر ۱۴۰۰
آخرین اخبار
12 اکتبر 2015 ، ساعت 07:47 1,164 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :4373
سلمان شاه‌محمدی:

هدف از جشنواره بامبو، برند سازی بامبو به نام لاهیجان است.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اداره‌ی کل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری گیلان در اولین جشنواره بامبو که در سالن حزین لاهیجی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد گفت: هدف از برگزاری جشنواره بامبو، برند سازی به نام لاهیجان است.
سلمان شاه‌محمدی در حاشیه برپایی اولین جشنواره بامبو در گفتگو ی اختصاصی با خبرنگار جلال شرق اظهار داشت: این جشنواره باهدف متنوع سازی، خلاقیت و نوآوری تدارک دیده‌شده و شامل سه بخش مسابقه‌ی طراحی و تولید محصول، مسابقه‌ی مقاله‌نویسی در رابطه با بامبو و مسابقه‌ی عکاسی و همچنین یک بخش نمایشگاهی است.
وی بابیان اینکه حدود صدسال است که بامبو وارد ایران شده است و بیش از ۸۰ سال به‌صورت کاربردی روی آن کارکردند به‌ویژه در وهله نخست کارخانه‌های چای افزود: بعدازاینکه یک تعداد چینی آمدند در لاهیجان زندگی کردند، پرورش بامبو، فراوری و درست کردن محصولش را آموزش دادند.
شاه‌محمدی یادآور شد: بعد از مکانیزه شدن کارخانه‌های چای تقریبا بامبو به فراموشی رفت و بامبو بافی فقط در لاهیجان آن‌هم فقط در چند روستای محدود باقی‌مانده است.
معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اداره‌ی کل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری گیلان ادامه داد: با بررسی‌های به‌عمل‌آمده، بامبو در سایر کشورها یک ظرفیتی برای اشتغال و هم برای تولید ناخالص ملی دارد و تصمیم گرفتیم با توجه به حمایتی که از سوی مسئولین این شهرستان می‌شود دوباره صنعت بامبو را احیا بکنیم.
شاه‌محمدی بابیان اینکه بامبو علاوه بر بحث بافتش خودش محصولات دیگری هم دارد ادامه داد: در کنار برگزاری اولین جشنواره بامبو، نمایشگاهی هم به همین مناسبت در سالن همین دانشگاه برپاشده است که هنرمندهای ما طی مسابقه‌ای تولید کردند و به نمایش گذاشتیم.
وی درباره استقبال پژوهشگران در بخش مقاله گفت: چون ما در ابتدای راه بامبو هستیم، شاید بیشتر از تعداد انگشتان دست درباره بامبو در کشور کار نشده است که از مقالات ارائه‌شده به هیئت‌داوران به سه مقاله‌ی برتر، جایزه و تندیس اهداشده است.
لازم به یادآوری اولین جشنواره بامبو روز گذشته در سالن اجتماعات حزین لاهیجی دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان برپاشده بود که تا پایان عصر ادامه داشت، در این جشنواره فلاح چای رئیس دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان، دبیر برگزاری جشنواره، کاظم کسرایی فرماندار لاهیجان، علیزاده مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همراه با ارائه مقاله بوده است.
برپایی نمایشگاه، بازدید از مرکز گل و گیاه و زمین ۵ هکتاری بامبو در این مرکز و پانل های تخصصی همراه با اهدای جوایز از برنامه‌های این جشنواره بوده است.

IMG_8177 IMG_8186 IMG_8189 IMG_8196 IMG_8200 IMG_8223 IMG_8238

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است