پنج شنبه, ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۶:۰۵
آخرین اخبار
5 تیر 1395 ، ساعت 17:16 1,399 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :16705

هزار طلاق توافقی و آژیر قرمزی که به صدا در آمده است !

پس از زنگ خطر رشد آمار طلاق، حالا آژیر قرمز طلاق توافقی هم به صدا درآمده است.
به گزارش جلال شرق، مدتهاست که زنگ خطر افزایش طلاق به صدا درآمده و برخی مسئولین و متولیان امر از این موضوع ابراز نگرانی کردند و متاسفانه اقدام ملموسی در این رابطه مشاهده نشد و حالا صدای آژیر قرمزی دیگر شنیده می شود و آن افزایش طلاق توافقی است که نگرانی هایی جدی ایجاد کرده است.البته در اجرای قانون جدید حمایت از خانواده حرف و حدیث‌های فراوانی دارد ویکی از آنها،‌ اجباری شدن شرط مشاوره در طلاق توافقی است که طرفداران این قانون می‌گویند بیشتر طلاق‌ها هیجانی است و با مشاوره، آمار این طلاق‌ها کم می‌شود و در مقابل مخالفانش هم معتقدند که این شرط فقط پروسه دشوار طلاق را برای زنان سخت‌تر می‌کند.

اما امروز معاون قوه قضائیه اعلام کرد: ۱۱٫۵ میلیون پرونده تکراری در سال گذشته وارد دستگاه قضایی شده است و در این میان آمار طلاق توافقی بیشتر از سایرین به چشم می آید.

                                        آمار پرونده ها در سال ۹۴ به شرح زیر است:                                     

ردیف

عنوان

تعداد

۱

پرونده وارده در مورد مطالبه وجه

۲۹۰ هزار

۲

پرونده وارده در مورد مطالبه وجه چک

۲۵۰ هزار

۳

پرونده مطالبه تاخیر تادیه

۲۱۹ هزار

۴

پرونده وارده در مورد طلاق توافقی

۱۶۴ هزار

۵

پرونده مطالبه مهریه

۱۳۰ هزار

۶

پرونده مطالبه خسارت

۱۵۵ هزار

۷

پرونده مطالبه نفقه

۸۶ هزار

۸

پرونده الزام به تمکین

۸۵ هزار

۹

پرونده طلاق به درخواست زوجه

۷۲ هزار

طلاق توافقی ۴٫۵ درصد خواسته‌های کشور
شهریاری معاون قوه قضائیه می گوید:طلاق توافقی ۱۶۴ هزار وارده بوده که ۴٫۵ درصد خواسته‌های کشور را با میانگین زمان رسیدگی ۲۶ روز تشکیل می‌دهد، مطالبه مهریه ۱۳۰ هزار وارد که ۳٫۵ درصد از خواسته‌ها را تشکیل می‌دهد، اعسار از پرداخت ۲۷ هزار وارده، مطالبه خسارت ۱۱۵ هزار وارده، مطالبه نفقه ۸۶ هزار وارده، الزام به تکمین ۸۵ هزار وارده، طلاق به درخواست زودجه ۷۲ هزار وارده و سایر عناوین نیز ۲ میلیون و ۶۲ هزار بوده که بالغ بر ۵۷ درصد است.
معاون رئیس قوه قضائیه اظهار کرد:طلاق توافقی، مطالبه مهریه و نفقه و ….مربوط به دادگاه خانواده می‌شود و به همین دلیل دادگاه خانواده یکی از پرفشارترین دادگاه‌هایی است که در قوه قضائیه شاهد آن هستیم و به منظور پیشگیری از آسیب در این حوزه امیدواریم جوانان با دقت و مشورت به سمت ازدواج بروند.

مشاوره و طلاق توافقی
برخی کارشناسان معتقدند در سال های اول ازدواج به علت عدم آگاهی زوجین و نداشتن مهارت های کافی بیشتر طلاق های توافقی احساسی است  و مشاوره بیشتر این موارد را رفع می کند اما هدی عمید، وکیل پایه یک دادگستری، در انتقاد از دلایل موافقان مشاوره برای طلاق توافقی می‌گوید:مگر وقتی زوج‌ها تصمیم هیجانی برای ازدواج می‌گیرند، کسی آنها را مجبور می‌کند که به مشاور مراجعه کنند تا از درستی تصمیمشان مطمئن شوند؟ حالا چطور است که موقع طلاق گرفتن نگران خانواده‌ها می‌شوند که هیجانی رفتار نکنند؟

رابطه سطح تحصیلات با طلاق
برخی هم در این رابطه به میزان سطح تحصیلات و همتراز بودن زوجین اشاره دارند که در طلاق موثر است و البته منتقدان و موافقانی هم دارد.
در این راستا محزون مدیرکل دفتر اطلاعات و آمار سازمان ثبت احوال بدون اشاره به رقم کلی آمار طلاق، به ترکیب تحصیلی زوجین در طلاق می گوید:در ۳۱٫۲ درصد کل طلاق هایی که در سال گذشته به ثبت رسیده، تحصیلات زوجین برابر بوده است و در ۱۸٫۷ درصد تحصیلات زوجه بیشتر از زوج و در ۱۴٫۶ درصد نیز تحصیلات مردان بیشتر از زنان بوده است.
مدیرکل دفتر اطلاعات و آمار سازمان ثبت احوال در مورد آمار طلاق زوجین با تحصیلات دیپلم و کمتر نیز تاکید کرد:در ۲۸٫۱ درصد طلاق ها، تحصیلات زوجین برابر بوده و در ۱۷٫۵ درصد تحصیلات زن بیشتر از مرد و در ۱۳٫۴ درصد نیز تحصیلات مردان بیشتر از زنان بوده است.
وی در خصوص طلاق افراد با تحصیلات دانشگاهی نیز تصریح کرد:در ۳٫۱ درصد طلاق های به ثبت رسیده زوجین دارای تحصیلات دانشگاهی برابر بودند و در ۱٫۲ درصد نیز تحصیلات دانشگاهی زوجه بیشتر از زوج و همین درصد نیز تحصیلات دانشگاهی مردان بیشتر از زنان بوده است.

دودی که به چشم همه خواهد رفت!
به هر حال موضوع طلاق بویژه توافقی پدیده جدیدی است که اگر مانند افزایش طلاق جدی گرفته نشده و  فکری به حال آن نشود ممکن است در آینده نه چندان دور آسیب های اجتماعی مخربی را به جامعه تحمیل کند و دود آن به چشم همه برود ./آریا

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است