جمعه, ۷ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۱:۳۵
آخرین اخبار
19 فروردین 1395 ، ساعت 18:49 2,447 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :13008
مشاور رئیس سازمان سینمایی وزارت ارشاد:

هنردینی ودیعه الهی است که در انسان به ودیعه گذاشته است

 

حسین مسافرآستانه ظهر امروز در یادواره شهدای شهرستان  آستارا با موضوع «هنر و دفاع مقدس» با محوریت شهید هنرمند حجت‌الاسلام علیرضا محمدزاده در سالن همایش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا با اشاره به اینکه شهدا نزد خداوند روزی می‌خورند اظهار کرد: شهادت هنر مردان خداست و جایگاهی جاودانه دارند.

 به گزارش جلال شرق ، دبیر جشنواره تئاتر فتح خرمشهر ، شهادت را برترین هنرها عنوان کرد و افزود: روح خداوند به تمام انسان‌ها با هر عقیده، رنگ، قوم و قبیله دمیده شده است.

مشاور رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه طبق رهنمودهای مقام معظم رهبری؛ «هنر تثبیت‌کننده اندیشه‌های بزرگ هنری است»، تصریح کرد: هنر دینی ودیعه‌ای الهی محسوب می‌شود که در انسان به امانت گذاشته شده است.

وی، الهام را جزو جدایی‌ناپذیر هنر دینی عنوان کرد و گفت: هنرمند اندیشه‌ای را در دل مانند جوانه می‌پروراند و تبدیل به یک اثر شاخص می‌شود.

مشاور رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه اگر الهام به عنوان ذات هستی‌بخش نباشد از نگاه دینی، آن اثر بدون الهام خلق شده است، خاطرنشان کرد: در فیلم «۱۰ فرمان» که در مورد زندگی حضرت موسی (ع) ساخته شده، وضعیت مذکور را مشاهده می‌کنیم و به لحاظ هنر دینی یک اثر هنری نیست.

مسافرآستانه، ساخت فیلم «۱۰ فرمان» را به سفارش صهیونیست‌ها عنوان کرد و یادآور شد: صهیونیسم برای تثبیت اندیشه‌های خود فیلم مذکور را ساخته و هنر دینی و ایدئولوژی اسلامی در آن دیده نمی‌شود.

وی با تأکید بر اینکه هنر دینی که بر گرفته از الهام جهان پیرامونی باشد با سفارش کسب نمی‌شود، اظهار کرد: الهام به عنوان هنر معنوی و ملکوتی با زر، زور و تزویر به دست نمی‌آید.

مشاور رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: هنر دینی باید مخاطب را به تفکر و تدبر وادار کند و نمونه بارز آن «تعزیه» است.

مسافرآستانه، «تعزیه» را هنری منحصربه‌فرد در ایران خواند و بیان کرد: «تعزیه» نمونه بارز هنر دینی محسوب می‌شود و در یونسکو به ثبت رسیده است.

وی متذکر شد: هنر «تعزیه» در ایران با موضوع عاشورایی در جهان جاودانه شده است.

 اردیبهشت ماه امسال نخستین کنگره ملی ۸ هزار شهید گیلان با برگزاری چهار اجلاسیه فرهنگیان، زنان، ایثارگران و اصلی برگزار می‌شود./فارس

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است