چهارشنبه, ۱۵ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
13 مهر 1395 ، ساعت 11:38 1,900 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :22177
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه پس از تماشای نمایش عقیلة العرب:

هنرنمایش، برای انتقال مفاهیم به نسل جوان، ماندگارتر است.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه پس از تماشای نمایش عقیله العرب گفت: هنرنمایش، برای انتقال مفاهیم به نسل جوان، ماندگارتر است

به گزارش جلال شرق؛ حجت‌الاسلام محمد ساجدی که با خبرنگاران سخن می‌گفت بابیان اینکه توفیق پیدا کردم نمایش عقیله العرب را در جوار گلزار شهیدان این شهر تماشا کنم اظهار کرد: به عقیده‌ی من این برنامه از چند جهت قابل‌توجه است، اول انتخاب زمان برگزاری این نمایش و در ایام عاشورای امام حسین (ع) است.

و ی نمایش عقیله العرب را، روایتی مصور و نمایشی از عاشورای امام حسین نام برد که در این نمایش، پیام‌رسانی حضرت زینب (س) تا تداوم این جریان عاشورایی در زمان ما تا دفاع از حریم زینب کبری (س) ادامه داشته است.

ساجدی به مکان این نمایش که در جوار مزار شهیدان و گلزار شهدای آستانه‌اشرفیه اجرا می‌شود اشاره کرد و افزود: ازاین‌جهت باید خوشحال باشیم و افتخار کنیم و ممنون همه‌ی عزیزانی باشیم که در کنار زیارتگاه مزار شهیدان، فضا و فرصتی را فراهم کردند که این برنامه‌ی فرهنگی اجرا شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی آستانه‌اشرفیه تصریح کرد: استفاده از عوامل بومی این نمایش از نکات مهم‌تر این نمایش است که انجام می‌شود و همه‌ی این نمایش فرصتی بود برای همه‌ی نیروهای متدین، انقلابی و بسیجی ما که از رهگذر ایفای نقش در این نمایش، چه در مراحل تمرین، چه در مراحل اجرا درواقع بخواهند بخشی از تاریخ درخشان و حماسی اسلام را مرور کنند و آن را درجانشان بنشانند و برای مردم نمایش دهند.

وی خاطرنشان کرد: من مطمئنم که مشارکت این عزیزان نوجوان، جوان، دختران و پسران، خواهران و برادران حتما در ساخت شخصیت اخلاقی و اعتقادی و معنوی آن‌ها یک اثر پایدار خواهد داشت و به زندگی آن‌ها برکت خواهد داد.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه به سناریوی نمایش عقیله العرب اشاره کرد و ادامه داد:، اگرچه من همه‌ی نمایش راندیدم و به همه‌ی محتوای سناریو اشراف ندارم اما اصل این موضوع که با استناد به منابع معتبر، سیر کوتاهی از تاریخ اسلام، از صدر اسلام و منشأ انحرافاتی که بعد از پیامبر اسلام جهتی را طی کرد که منجر به عاشورا شد کاری پسندیده است.

ساجدی افزود: عاشورایی که در آن بهترین بندگان و اولیای خدا و فرزندان پیامبر، حسین و یاران و اصحاب وی، بهترین عزیزانش به شهادت رسیدند، خاندان و عترت پیامبر به اسارت رفتند، نقش شهادت اباعبدالله، نقش پیام‌رسانی زینب کبری (س) در این نمایش به‌خوبی به نسل امروز در قالب یک برنامه‌ی نمایشی ارائه شد.

و ی تصریح کرد: مهم‌ترین نکته واضح این نمایش، آن است که این پیام «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» در قالب این نمایش متجلی شد و این پیام به مخاطب و بیننده رسانده شد که امروز هم جریان عاشورا ادامه دارد، امروز هم یزیدیان زمان با آرمان حسین و آرمان جهاد و شهادت که میراث اباعبدالله برای نسل انقلابی و بسیجی امروز ما است به برکت قیام اباعبدالله در کربلا برای ما به ارث آورده است.

ساجدی ادامه داد: با استفاده از سرمایه و میراث قیام اباعبدالله، از حریم امام حسین از حرم، اباعبدالله و عتبات عالیات، از حرم خاندان پیامبر و زینب کبری، فرزندان بسیجی خمینی و خامنه‌ای در ادامه‌ی نهضت راه حسینی درصحنه حضور دارند و مجال ظهور و بروز و بالندگی به یزیدیان زمان نمی‌دهند و این نشانه‌ی زنده‌بودن عاشورا، نشانه‌ی زنده‌بودن نهضت حسینی است و برافراشته بودن پرچم خونین حسین در کربلای حسینی است.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه در پایان گفت: اصل موضوع این‌که ما بخواهیم از همه‌ی ابزارها ازجمله از ابزار هنر، از وسیله‌ی نمایش و سایر هنرهای مرتبط برای روایت حقایق تاریخ اسلام استفاده کنیم، بهتر می‌توان این مفاهیم را به نسل جدید منتقل کرد تا ذهن آن‌ها رسوخ کند و اثر ماندگارتر و بیشتری دارد.

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است