دوشنبه, ۸ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۲:۱۱
آخرین اخبار
5 خرداد 1395 ، ساعت 09:44 2,130 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :15282
آخرين رايزني ها براي انجام سفر نور؛

هیات ایرانی راهی عربستان شد/ سعودی ها کوتاه آمدند یا بازی جدیدی شروع کرده اند؟

هیئتی از سازمان حج و زیارت ایران به دعوت وزارت حج عربستان برای انجام دور دوم مذاکرات حج به عربستان رفت.
به گزارش سرویس فرهنگی جلال شرق به نقل از آریا، حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی شهسواری، مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان حج و زیارت با تایید این خبر گفت:‌ ترکیت هیئت مذاکره‌ کننده حج ایران تغییر نکرده و رئیس سازمان هواپیمایی ایران، سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت را در این سفر همراهی می‌کند.
به گفته‌ او، این سفر به درخواست و دعوت وزارت حج عربستان صورت گرفته و ویزای هیئت ایرانی نیز در کشور ثالث، امارات صادر شده است.
شهسواری بدون آن‌که به نظرات و مواضع جدید دولت ایران درباره‌ سرنوشت حج با توجه به کارشکنی‌های عربستان در این‌باره اشاره کند، گفت:‌ هیئت حج و زیارت ایران قرار است روند مذاکرات قبلی ایران با دولت عربستان را درباره‌ حج ادامه دهد. درخواست‌های ایران تغییر نکرده و همچنان بر حضور زائران کشورمان در حج با حفظ شأن و امنیت و همچنین دریافت خدمات کنسولی و صدور ویزا در خاک کشور، آن‌چنان که حق همه زائران است، تاکید داریم.
وی گفت:‌ رئیس سازمان حج و زیارت در این سفر که امروز (سه‌شنبه ۴ خردادماه) به مقصد عربستان صورت گرفت، قرار است با وزیر جدید حج عربستان دیدار داشته باشد و دور دوم مذاکرات را ادامه دهد.
سفر هیات ایرانی به عربستان در حالی صورت می گیرد که چند روز پیش مفتی کل عربستان سعودی برای کمک به مسؤولان این کشور در فرار از مسؤولیت حوادث مراسم حج، با بیان اظهاراتی توهین آمیز علیه جمهوری اسلامی ایران، مدعی شد که حوادث و مسائل به وجود آمده در مراسم حج طی ۳۰ سال گذشته تقصیر ایرانی‌ها است!
“عبدالعزیز بن عبدالله آل‌الشیخ” مفتی کل عربستان که رئیس هیئت علمای ارشد سعودی و رئیس کمیته دائمی مطالعات علمی و فتوا در این کشور است، مسؤولیت حوادث حج طی دهه‌های اخیر را به گردن ایرانی‌ها انداخت و مدعی شد: “نظام ایران از ۳۰ سال گذشته تعامل بدی با حج دارد.”
وی در مصاحبه تلفنی با روزنامه سعودی “عکاظ” در اقدامی بی سابقه با توهین آشکار به ایرانیان گفت: “آنان نجس و دشمنان بیت الله الحرام و پیامبر خدا صل الله علیه و سلم هستند.”
درحالیکه مسؤولان سعودی با مانع تراشی و خودداری از تن دادن به شروط ایران مانع حضور حجاج ایرانی در مراسم حج امسال شده اند، این مفتی وهابی سعودی مدعی شد: آنان ادعا می کنند که از شرکت در حج منع شده‌اند، درحالیکه دروغ می‌گویند، دولت (سعودی) مانع حج آنها نشده، و درحال برگزاری این مراسم است”.
آخرین منزلگاه تلاش برای اقامه حج تمتع سال ۹۵
سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت امروز پیش از سفر به عربستان با بیان اینکه به لحاظ محدوده زمانی اجرای عملیات حج در محدوده قرمز زمان بندی قرار داریم گفت: به اعتقاد ما این سفر آخرین منزلگاه تلاش برای اقامه حج تمتع امسال است.
وی گفت: بعد از تغییراتی که اخیراً در وزارت حج عربستان شاهد بودیم وزیر حج عربستان در نامه‌ای اعلام کرد که مشکل صدور روادید زائران ایرانی در داخل ایران رفع شده است و سپس در نامه ای دیگر از هیات ایرانی دعوت کردند که در دور جدید مذاکرات در جده حضور پیدا کنند.
اوحدی افزود: پس از جلسات کارشناسی با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف، تصمیم گرفته شد که هیات ایرانی در این مذاکرات حضور پیدا کند.
وی درخصوص دستور کار این مذاکرات گفت: همواره در تضمین و حفظ حرمت، عزت و کرامت زائران ایرانی که به اعتراف مسئولان عربستان سرآمد زائران به لحاظ رعایت نظم، اخلاق و ادب اسلامی هستند تاکید شده است و راهکارهای حفظ و تضمین حرمت و عزت زائران در تفاهم‌نامه حتما باید لحاظ شود.
اوحدی افزود: پس از سه حادثه بسیار تلخ سال گذشته، دغدغه جدی و نگرانی منطقی در میان زائران ما وجود دارد که راهکارهای تامین امنیت از طرف مسئولان و دولت عربستان برای حج امسال چیست.
وی گفت: ما ۲۰ پیشنهاد را به عنوان راهکارهای عملیاتی و علمی به وزارت حج عربستان ارائه و همچنین در نامه‌ای به آن‌ها اعلام کرده‌ایم که حل مشکل صدور روادید یکی از ۱۱ شرط ما بوده است و انتظار داریم وزارت حج عربستان به صورت جدی و شفاف مواضع خودش را درخصوص موضوعات مطرح شده، بیان کند.
اوحدی با بیان اینکه هرگونه تعلل بیشتر از طرف عربستان به هیچ وجه قابل پذیرش نخواهد بود افزود: این کشور باید در خصوص تعلل و کارشکنی در پذیرش زائران ایرانی در مجامع بین المللی و اسلامی پاسخگو باشد.

سعودی ها کوتاه آمده اند یا بازی جدیدی شروع کرده اند؟
سفر هیئت ایرانی طبق وعده وزارت حج عربستان قرار بود حدود یک ماه پیش انجام شود که دولت این کشور با تاخیر در صدور ویزای هیأت ایرانی در روند مذاکرات تاخیر ایجاد کرد.
سازمان حج و زیارت پیشتر اعلام کرده بود به خاطر این کارشکنی عربستان، عملیات حج ایرانی‌ها وارد محدوده‌ زمانی قرمز شده است که این شرایط  بر پیگیری قردادهای مسکن، تغذیه و حمل و نقل زائران تاثیر خواهد گذاشت.
کارشکنی‌های عربستان درباره‌ حج ایرانی‌ها حتی باعث نشان دادن واکنش‌هایی از سوی مراجع عظام ایرانی شد، به طوری که برخی از آن‌ها صراحتا اعلام کردند: باید فکر حج امسال را از سر بیرون کرد.
وزارت حج عربستان بلافاصله پس از این واکنش، با صدور بیانیه‌ای و با طرح این ادعا که ایران خود مانع از شرکت شهروندانش در مراسم حج امسال شده است، مدعی شد: مانع از ورود هیچ مسلمانی به این سرزمین‌های مقدس برای انجام مناسک حج تا زمانی‌ که آنها مطابق با قوانین رفتار می‌کنند، نخواهد شد و پادشاهی و مردم عربستان از ورود تمام حجاج از سراسر جهان استقبال خواهند کرد.
این وزارت‌خانه همچنین چندی پیش وعده داد؛ حاضر است تمهیداتی را فراهم کند تا ویزای زائران ایرانی در داخل کشور ایران صادر شود که سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت در مقابل این ادعای جدید تاکید کرد: تفاهم‌نامه‌ای که در آن عزت، کرامت و حرمت زائران حفظ نشده و تضمینی برای تأمین امنیت زائران در آن قید نشده باشد، امضا نخواهد شد.
دستگاههای تبلیغاتی عربستان بطور گسترده در تلاشند ایران را مسوول جلوگیری از سفرحجاج ایرانی به آن کشور معرفی کنند.
رسانه های وابسته به آل سعود در مسیر این تحرکات تبلیغی، سعی دارند  تهران را به ادای مناسک حج به عنوان یکی از فریضه های دین اسلام بی توجه نشان داده و به بهره برداری سیاسی از این مراسم متهم کنند.
از سویی با توجه به اینکه حاصل بی تدبیری یا اقدامات عمدی نیروهای امنیتی عربستان به رخدادهای غمبار و شهادت صدها حاجی مراسم حج سال گذشته در مکه ومنا منجر شد،  این دسته از رسانه ها وانمود می کنند تهران حاضر نشده است  صورت جلسه توافق به دست آمده در خصوص اقدامات مربوط به مراسم حج امسال را که دیگر کشورها برای امنیت زائران امضا کرده اند، بپذیرد.
برخی اماکن دیپلماتیک عربستان در دیگر کشورها مانند سفارت این کشور در ترکیه نیز با صدور بیانیه هایی تلاش کرده اند تهران را به مانع تراشی در مسیر سفر زائران ایرانی به مکه معرفی و اقدامات آل سعود را در جهت تامین امنیت و بهتر اجرا شدن مراسم حج تبیین کنند.
در این مسیر روزنامه سعودی عکاظ در مقاله ای با عنوان ” تهران حج به جا می آورد یا نمی آورد”، ادعا کرده است: به نظر می رسد حج و مناسک آن برای تهران حائز اهمیت نیست هر چند راجع به این موضوع بسیار سخن به میان آورد.
این روزنامه با متهم کردن ایران به بهره برداری سیاسی از مراسم حج، ادعا می کند تهران تمام تلاش خود را به کار می برد تا جهان اسلام و ملت ایران رامتقاعد کند که عربستان درصدد محروم نگه داشتن شهروندان ایرانی از انجام فریضه حج است، در حالیکه عربستان سعی دارد با گذاشتن شرایط جلوی جاروجنجال را بگیرد شرایطی که بهزعم این روزنامه از سیاسی شدن مراسم حج توسط کاروان های حج سیاسی ایران جلوگیری می کند و زمینه را برای انجام حج دینی واقعی برای هر مسلمانی که مایل است رکن پنجم اسلام را به جا آورد- فراهم خواهد آورد.
سفارت عربستان در ترکیه هم با صدور بیانیه ای همین ادعاهارا مطرح کرده است.
این فضاسازی ها در سطح رسانه ای و دیپلماتیک در حالی است که بر اساس شروط عربستان حجاج ایرانی باید برای سفر به مکه از کشور ثالث ویزا بگیرند و برای انتقال به عربستان هم از خطوط هوایی دیگر کشورها استفاده کنند و از برگزاری مراسم برائت از مشرکین و خواندن ادعیه از جمله دعای کمیل خودداری ورزند.
بنابراین اگر در این مذاکرات، سعودی ها با درخواست مسوولان حج ایران مبنی بر دریافت تضمین هایی برای حفظ جان و کرامت حجاج ایرانی موافقت نکنند، هدف آنها از دعوت هیات ایرانی تنها در راستای تبرئه خود از مانع تراشی در مسیر سفر حجاج ایرانی به حج صورت گرفته و قصد دارند نه تنها خود را در افکار عمومی به ویژه در داخل ایران موجه جلوه دهند بلکه با طرح ادعاهای بی اساس و توهین های گستاخانه سال گذشته را به گردن حجاج ایرانی بیاندازند.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است