چهارشنبه, ۱۵ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
14 مهر 1396 ، ساعت 18:52 2,174 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :32909
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه :

وضعیت نیروهای وظیفه ما در خیلی از موارد مناسب نیست /مدیریت اقتصاد روستا، اولویت اول مسئولین شهرستان باشد

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به فرارسیدن هفته نیروی انتظامی گفت: نیروی انتظامی باید مراقبت کنند که اسباب رنجش و کدورت مردم را فراهم نکنند

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جلال شرق ، حجت‌الاسلام دکتر محمد ساجدی در خطبه اول با اشاره به آیه ۴۹ سوره هود و تفسیر این آیه گفت: مردم تغییر و پدیده  جدید را نمی‌پذیرند  مگر اینکه با آنان نوعی هم‌خوانی داشته باشد لذا ، حضرت نوح با همه تلاش‌ها و زحمت‌هایی که کشید نتیجه نداد و عذاب الهی را برای آنان خواست .

وی به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولین حج و خانواده شهید حججی اشاره کرد و فرازهایی از صحبت‌های مقام معظم رهبری را برای نمازگزاران بیان کرد.

خطیب نماز جمعه  به سفر پادشاه عربستان به روسیه اشاره کرد و افزود :  از دستاوردهای این سفر برای عربستان خرید سلاح روسی است که آن را برای کشتار مردم یمن خریداری نمود تا بر سر مردم یمن بمب بریزند.

ایشان  سفر وزیر امور خارجه ایران به عراق برای شرکت در تشییع‌جنازه رئیس‌جمهور اسبق عراق در شرایط حساس این کشور مهم دانست و افزود: جای جلال طالبانی خالی است و اگر امروز بودند با ارتباط سنجیده‌ای با دنیا به‌ویژه با همسایگان داشت  جلوی تحرکات بارزانی و دیگران را در برابر این ادعا گرفته می‌شد.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه به دیدار رئیس‌جمهور ترکیه با رهبری اشاره کرد و گفت : رهبری در دیدار با رئیس‌جمهور ترکیه تعبیر دقیقی داشتند و فرمودند : این اقدام بارزانی  خیانت به منطقه و موجب تهدید آینده منطقه است  .

وی با اشاره به دیدگاه‌های اسرائیل و امریکا درباره تحولات کردستان عراق افزود : امریکا همیشه تلاش کرده است که یک عامل ایذایی علیه ایران و ترکیه در منطقه داشته باشد .

حجت‌الاسلام ساجدی ضمن تقدیر از خدمات همه نیروی مسلح ، امنیتی و انتظامی  در تأمین امنیت داخلی  به‌ویژه از نیروی محترم انتظامی که این ایام به آنان اختصاص‌یافته است اظهار کرد : در میان نیروهای مسلح ما ، ارتباط پیوسته نیروی انتظامی  با مردم بیشتر است  و با مسائل  روزمره و جاری جامعه در ارتباط  است .

خطیب نماز جمعه با اشاره به اینکه نیروی انتظامی مأموریت دارد که جلوی اشرار ، جانیان ، قاچاقچیان و سارقان   را بگیرد و برخورد کند ادامه داد: مدیریت نظام‌وظیفه و امور ترافیکی ، مسائل مربوط به فضای مجازی ،اماکن عمومی ، صدور سو پیشینه و، پاسپورت و .. خدمات مانند این‌ها ولو بعضی از آن‌ها که به بخش خصوصی واگذارشده است مربوط به شئون و وظایف نیروی انتظامی است که  با اشراف انحا انجام می‌شود .

وی با اشاره به گستردگی وظایف نیروی انتظامی خاطرنشان کرد :  البته امکانات نیروی انتظامی و حتی کادر نیروی انسانی انحا  کفاف این مأموریت‌های گسترده را نمی‌دهد و با مضیقه‌هایی در این زمینه مواجه هستند. با توجه به این‌ها و ارتباط مستمر و مضاعف نیروی انتظامی با مردم  نسبت به سایر نیروی‌های مسلح ، انتظار می‌رود که  این نیروی محترم و حتی نیروی کار و وظیفه انحا  ، حقوق مردم را در ارتباط با انحا و انجام  مأموریت‌هایشان رعایت کنند و به ارباب و رجوعشان احترام بگذارند .

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه از نیروی انتظامی خواست که    در اجرای قانون و برخورد با متجاوزان به حریم  امنیت عمومی و مصالح نظام و منافع مردم  باصلابت و قاطعیت برخورد کنند  و مراقبت کنند که اسباب رنجش و کدورت مردم را هم فراهم نکنند.

وی بابیان این نکته که  گاهی نسبت به بعضی از اظهاراتی که طی دو سال و چند ماه و حدود ۱۰۰ خطبه  نماز جمعه خواندم ، اظهاراتی یا انتقاداتی کردم و این را فوراً منعکس کردند گفت:  احیاناً  به من مراجعه کردند و تماس گرفتند  و سعی کردند برای من توضیح دهند و این خوب است که  همت داشته باشیم که اذهان مسئولین  و مقامات سیاسی ، عبادی و فرهنگی شهرستان  را روشن و اطلاع‌رسانی کنیم  لازم هم است و از این توجه ی که دوستان دارند تقدیر می‌کنم  اما عرض من این است اگر می‌خواهید منعکس کنید جمله به جمله عرایض مرا  منعکس کنید

ساجدی ادامه داد: مهم‌تر از آن این است که شما بگوئید آقا!  این جمله‌ای که شما گفتید این‌جوری و یا فلان گزارش، این تتمه را هم دارد این است . که اشکالات و معایبی که وجود دارد باید دنبال اصلاحش  برویم و دنبال توجیه نباشیم .

وی ضمن اظهار تأسف از اتفاق یک حادثه‌ی دیگر  اظهار کرد : متأسفانه در همین هفته گذشته بار دیگر یک حادثه‌ای  در یک پادگانی اتفاق افتاد  و یک سرباز با اسلحه خودش ، فرمانده  مافوق خود را کشت و بعد  با همان اسلحه خودش را کشت  چند بار من به این مسئله اشاره کردم  ، خوب این مسئله به قول منطقی‌ها یک دلالتی دارد  و معلول یک نشانه‌هایی است و نشانه یک سری از زمینه‌ها و مسائلی است ، وضعیت نیروهای وظیفه ما در خیلی از موارد مناسب نیست!

وی به نقل مطلبی از فرزندش که دوره آموزشی خود را در مرزن‌آباد  چالوس  طی و در سردشت خدمت می‌کرد اشاره کرد و به نقل از وی افزود : تعدادی از هم خدمتی‌ها  و هم‌دوره‌های ایشان  به دلیل مشکلات روحی و روانی ترخیص شدند  و آنان را معاف کردند و بااینکه نیروی انتظامی این کار را انجام می‌دهد  ولی  با توجه به کسی را  که برای خدمت می‌گیرد وضعیت  روحی خوبی ندارند.

ساجدی تأکید کرد : مگر می‌شود یک جوان بی‌دلیل   جسم و روان سالم داشته باشد  و با اسلحه بیفتد به جان هم خدمتی و یا  فرماندهانش ، عزیز من !  انعکاس بدهید دقت کنید

وی ادامه داد: نمی‌دانم با چه سازوکاری این حرف‌ها منتشر می‌شود و شنیده می‌شود در سطح عموم مردم  به‌ویژه خانواده‌هایی که سرباز دارند  در مورد سیاست‌های کلی و مدیریتی  صحیح نظام‌وظیفه تردید دارند  و ابهام و نارضایتی  فراوانی وجود دارد

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه  بیان کرد : قبلاً خانواده‌ها می‌گفتند اگر بچه  می‌خواهد آدم بشود بفرستیم سربازی ، الآن نه اینکه جوانان ما علاقه‌ای به سربازی رفتن ندارند بلکه خانواده‌ها هم اعتقاد ندارند  و بنده به‌عنوان یک کارشناس  فرهنگی و یک کارشناس حوزه مدیریت  و اجتماع عرض می‌کنم در نظام‌وظیفه ،  سرمایه بزرگ انسانی و ملی ما به هدر می‌رود.

خطیب نماز جمعه تصریح کرد : تو همین شهرستان ما به شما بگوییم که به سرباز ، چه مأموریت‌های واگذارشده است ممکن است تعجب کنید و اگر این‌ها را به مردم بگوییم  مردم قضاوت درستی نخواهند کرد و من مورد را نمی گوئیم و اگر لازم دانستم روزی به ایشان خواهم گفت.

وی خاطرنشان کرد : با توجه به نکاتی که اشاره شد ، وزارت کشور و جانشین کل قوا در نیروی انتظامی  ، ستاد فرماندهی کل قوا ، نیروی انتظامی و سایر  مراجع قانون ، خصوصاً مجلس شورای اسلامی  باید به‌طور دقیق مسئله نظام‌وظیفه و حواشی مربوط به آن را  بررسی و بازنگری کنند

حجت‌الاسلام ساجدی با اشاره به ۱۵ مهر و روز عشایر گفت: به نظر می‌آید سیاست‌های ما در سال‌های اخیر درباره روستاها توأم با یک سلسله  امتیازات و اقدامات مثبت و مفید بوده است .

وی افزود : معمولاً ما به زیرساخت‌ها و امور رفاهی روستائیان  اهمیت می‌دهیم شاید در شهرستان آستانه‌اشرفیه روستایی نباشد که آب ، برق  ، گاز و وسایل ارتباطی  نداشته باشد و این امتیاز است و ارزان هم به دست نیامده و دولت هم هزینه کرده است و مردم هم کمک کردند .

خطیب نماز جمعه در ادامه گفت: یکی از مسائل مهم مدیریت روستاها ، طرح هادی روستایی است که تقریباً تمام روستاهای این شهرستان  طرح هادی مصوب دارند که بعضی‌ها اجرا و بعضی هم نیمه‌تمام است و همه این‌ها خوب است اما آنچه ضرورت  و اولویت دارد بخصوص فرماندار و بخشدار  محترم به حرف‌های من توجه کنند و در اولویت قرار گیرد ، مدیریت اقتصاد روستا است .

وی افزود : باید تولیدات کشاورزی ؛ دامی ، لبنی و صنایع‌دستی  و روستایی و اشتغال را در روستاها در اولویت قرارداد این‌طور نشود که روستا را آباد کنیم و خدمات  رفاهی ببریم بعد تفرجگاه  گردشگران یا محل استقرار ویلای اعیان و اشراف روستاهای دیگر باشد. و این برای ما و مملکت چه فایده دارد  ؟

خطیب  نماز جمعه ادامه داد: ما روستا را آباد می‌کنیم که گردشگران بیایند  و عیب هم ندارد و بخیل هم نیستم ، مردم تفریح و تفرج هم داشته باشند  ولی آنچه مهم است اینکه روستا باید ما کانون تولید باشد نه اینکه مصرف‌کننده

وی به انباشت زباله در روستاها اشاره کرد و افزود :   الآن یکی از دغدغه‌های روستای ما جمع‌آوری زباله است چرا نباید مدیریتی  به خرج بدهیم که روستا زباله نداشته باشد یا خودش  مدیریت کند همان را برای کود استفاده کند

ساجدی به سؤال خود از شهردار آستانه‌اشرفیه اشاره کرد و بیان کرد : به مناسبت همین روزها سؤالی از شهردار درباره زباله پرسیدم  که بسیار تأثرانگیز است و نمی‌دانم فرماندار  و مسئولین شهر می‌دانند یا نه  !؟  شهردار  اعلام کردند : در روز تاسوعا و عاشورا و حدفاصل حرم مطهر  تا میدان معین  بالغ‌بر ۱۰ تن زباله مازاد جمع کردیم و روزانه ۵۵تن زباله  و روزی ۵ میلیون تومان هزینه جمع‌آوری زباله شهراست .

وی ضمن اظهار تأسف  از اینکه  امروز روستاها هم این گرفتاری را پیداکرده است  گفت:  بهر صورت  مدیریت اقتصادی روستا با محور قرارداد تولیدات کشاورزی،  امور تولید و اشتغال در اولویت قرار گیرد شاید خیلی از این‌ها با تشویق و با حمایت و مدیریت  و حتی بدون اعتبار و تسهیلات شدنی باشد و کافی است که ما در این زمینه  قدم برداریم

 

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است