چهارشنبه, ۱۵ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
13 شهریور 1395 ، ساعت 17:23 1,644 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :20559
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان خبر داد

پایان برداشت برنج از شالیزارهای گیلان/ تولید سالم‌ترین برنج دنیا در گیلان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان از پایان فصل برداشت برنج از شالیزارهای استان خبر داد و گفت: امسال سالم‌ترین برنج دنیا در گیلان تولید شد.

به گزارش جلال شرق، حبیب جهانساز با اشاره به پایان فصل برداشت برنج از شالیزارهای استان اظهار کرد: اکنون فصل برداشت برنج از شالیزارهای گیلان به اتمام رسیده است.

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط جوی، عملیات کاشت و برداشت برنج هر کدام در مدت ۲۵ روز انجام شده است، تصریح کرد: ۱۷۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان به صورت مکانیزه برداشت شده است.

معاون بهبود تولیدات جهاد کشاورزی گیلان امسال تولید برنج را سالم‌تر عنوان کرد و گفت: امسال کمترین آفت را داشتیم و سالم‌ترین برنج دنیا در گیلان تولید شد.

وی از افزایش ۵ درصدی تولید برنج گیلان در سال جاری خبر داد و گفت: عملکرد شالیزارها خوب بود و امسال تولید برنج مناسب است.

جهانساز قیمت برنج برای مصرف کننده و تولید کننده را خوب و مناسب دانست و خاطرنشان کرد: امسال با توجه به شرایط مناسب، برای کشاورزان و زارعان خوب بود.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان از وضعیت تولید امسال راضی هستند، یادآور شد: گیلان بزرگ‌ترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور بوده و نیاز برنج ۲۰ میلیون نفر را تامین می‌کند.

این مسؤول با تصریح بر اینکه گیلان دارای ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، است، خاطرنشان کرد: گیلان رتبه نخست سطح زیرکشت و رتبه دوم تولیدکننده برنج را در کشور دارد.

 به گزارش فارس، سالانه یک‌میلیون و ۱۰۰هزار تن شلتوک و ۷۵۰ هزار تن برنج سفید توسط شالیکاران گیلان تولید می‌شود و بیشتر رقم‌های بومی برنج از نوع هاشمی و علی کاظمی است.

گیلان دومین استان تولید کننده برنج در ایران است./فارس

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است