چهارشنبه, ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۲:۰۱
آخرین اخبار
9 آذر 1401 ، ساعت 07:24 39 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :74462
پایان آرزوها با شکست میلی متری

پایان جام جهانی با اشک‌هایی که بند نمی‌آمد+تصاویر مسابقه

ایستگاه پایانی تیم ملی در جام جهانی ۲۰۲۲ ورزشگاه الثمامه بود؛ پس از قبول شکست تلخ و میلی متری برابر آمریکا.

به گزارش جلال شرق ،  قبول شکست یک گله برابر آمریکا در ورزشگاه الثمامه قطر و پایان آرزوها برای خلق تاریخی جدید در فوتبال با صعودی دلنشین. پس از ۹ روز کار تیم با قبول دو شکست و یک برد در جام جهانی به پایان رسید تا اینگونه امید ایران برای شکست این طلسم برای جام ۲۰۲۶ باشد.

شاگردان کارلوس با قبول شکست یک بر صفر مقابل آمریکا حذفی غمبار از رقابت‌های جام جهانی قطر ۲۰۲۲ داشتند.

پایان جام جهانی با اشک‌هایی که بند نمی‌آمد

 “ورزش‌سه”، پس از شروع بسیار بدی که تیم ملی فوتبال ایران در رقابت‌های جام جهانی مقابل انگلیس با دریافت ۶ گل داشت، با نمایشی که شاگردان کارلوس کی‌روش مقابل ولز ارائه کردند امیدواری زیادی پیرامون تیم ملی و تجربه اولین صعود ایجاد شده بود، اما دیدار برابر آمریکا آنطور که دلخواه ایرانی‌ها بود پیش نرفت.
با توجه به نتایج دور اول مسابقات گروه دوم، تیم ملی می‌توانست با یک تساوی هم چهار امتیازی شود و پشت سر انگلیس به مرحله بعدی مسابقات برود. به همین دلیل هم بود که کارلوس کی‌روش سرمربی پرتغالی تیم ملی با تفکر تدافعی تیمش را راهی میدان کرد ولی یک پاس میلی‌متری و مهندسی‌ شده از سوی وینسون مک‌کنی ستاره یوونتوس توپ را در موقعیت خوبی در اختیار دست قرار داد تا او با ضربه سر زمینه را برای باز کردن دروازه توسط پولیشیچ از دهانه دروازه بیرانوند فراهم کند.

پس از این گل که در دقیقه ۳۸ به ثمر رسید تیم ملی برای رسیدن به گل تلاش کرد ولی نتوانست بر آمریکا مسلط شود و درنهایت هم اگرچه دو موقعیت بسیار خوب برای گلزنی ایجاد شد ولی این دو شانس گلزنی هم به جایی نرسیدند تا بازی در پایان با دومین شکست ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ همراه شود.
با تمام رویاپردازی هایی که برای جام جهانی قطر داشتیم این جام جهانی هم چه دوست داشته باشیم چه نداشته باشیم، چه باور کنیم و چه باور نکنیم برای فوتبال ایران تمام شد. ما در تورنمنتی که بیشترین شانس را برای اولین صعود خودمان متصور بودیم ۴ گل زدیم و ۷ گل خوردیم تا اگرچه از نظر آماری عملکرد خوبی در بخش هجومی ارائه کردیم ولی در بخش دفاعی برخلاف چیزی که تصور می کردیم بسیار ضعیف ظاهر شدیم.
پس از پایان سوت مسابقه توسط متئو لاهوز که ۱۰ دقیقه وقت تلف شده برای مسابقه ایران و آمریکا اعلام کرد بازیکنان تیم ملی حسرت بزرگ نرسیدن را بار دیگر مانند جام جهانی روسیه و دیدار برابر پرتغال که در شهر سارانسک و ورزشگاه موردویا آرنا برگزار می‌شد تجربه کردند و بار دیگر اشک مانند قصه تکراری چهار سال قبل بر گونه‌هایشان جاری شد؛ اینبار فقط فرقش این بود که این اشک‌ها و افسوس‌ها در ورزشگاه الثمامه دوحه ثبت شد.

ابوالفضل جلالی در نیمه دوم جانشین احسان حاج صفی شد و نمایشی خوب از خود در این میدان جهانی به جا گذاشت

 

ناصر ابراهیمی درباره بازی شکست ایران مقابل آمریکا گفت: در نیمه اول بازی دربست در اختیار آمریکا بود. مالکیت توپ هم در این نیمه متعلق به آمریکا بود و به گل هم رسیدند البته می توانستند گل های دوم و سوم را هم بزنند.  نیمه دوم اما در اختیار تیم ملی بود ولی با ارسال های عمقی و بی هدف به دنبال گلزنی بودیم و نقشه و برنامه مناسبی نداشتیم. ارسال های بلند عمقی آن هم در منطقه ای که ۷-۶ بازیکن آمریکا حضور داشتند چاره مناسبی برای گلزنی نبود. در ۳۰-۲۰ دقیقه آخر مسابقه به دنبال گلزنی اتفاقی از این روش بودیم. کاش به جای ارسال های بلند عمقی حداقل از کناره ها و جناحین سانترهای بهتری برای مهاجمان انجام می شد ولی فقط سه ارسال از سمت راست و توسط رامین رضائیان انجام شد و بقیه ارسال های بی هدف و بی ثمر بود که نه برای طارمی و نه برای آزمون مناسب بود. در نیمه دوم بیرانوند دروازه بان تیم ملی بیکارترین بازیکن میدان بود ولی برنامه مشخصی برای گلزنی نداشتیم.کاش به جای ارسال های بلند همان پاسکاری همیشگی خودمان را انجام می دادیم.

 

با این گل آرزوی های تیم ملی برای صعود به مرحله اول بر باد رفت

 

هوادار معروف ایرانی هم مثل بازیکنان اشک ریخت…

 

سعید عزت‌اللهی، هافبک دفاعی تیم ملی در پایان گفت: فوتبال تمام شد اما زندگی ادامه دارد و درس خوبی برای ما شد. امیدوارم مردم ما را ببخشند. فقط می‌توانم بگویم معذرت می‌خواهم.

 

کارلوس کی‌روش پس از حذف تیم ملی از جام جهانی گفت: بازیکنان من فداکاری زیادی انجام دادند و از هیچ چیزی برای پیروزی دریغ نکردند و می‌دانیم که شرایط تمرین کردن و بازی کردن آن‌ها مثل بقیه تیم‌های ملی نیست و ما آن شرایط را نداریم. وقتی که با آن‌ها روزانه کار می‌کنم و می‌بینم که چقدر به کارشان علاقه دارند و می‌بینم که می‌خواهند کارشان را نشان دهند، ایران از فوتبال پشتیبانی می‌کند، خوشحال می‌شوم که ایران سهمی از این کار داشته باشد و نماینده فوتبال ایران باشم. نمی‌خواهم درباره چیزهای دیگر صحبت کنم. در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ هم همین اتفاقات برای ما رخ داد اما زندگی جلو می‌رود. بازی‌های بعدی می‌آید و چیزی که باید انجام دهیم این است که منتظر مسابقات دیگر باشیم و سعی کنیم بازی‌های بعد را ببریم.

 

این صحنه ای است که اعتراض همه را در پی داشت، از بازیکنان داخل زمین تا نفرات نیمکت نشین

 

شجاع خلیل زاده بدون حتی یک دقیقه بازی در جام جهانی اینگونه مغموم حذف ایران را از روی نیمکت تماشا کرد

 

۹ دقیقه وقت اضافه ای که ما را به دور بعد نرساند

حواشی این دیدار  به نقل از ایسنا به شرح زیر است:

بازیکنان تیم‌ملی فوتبال ایران سرود جمهوری اسلامی ایران را در حضور تماشاگران ایرانی هم‌خوانی کردند.

هنگام ورود بازیکنان دو تیم ایران و آمریکا به زمین، تماشاگران هر دو تیم از جای برخواستند و جیغ و سوت زدند.

علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ایران در این دیدار محافظ صورت خود را نزده است. او به علت مصدومیت در بازی ایران و انگلیس از ناحیه بینی، این ماسک را استفاده می‌کرد.

کارلوس کی‌روش که سابقه مربیگری در اسپانیا را دارد، با متئو لاهوز، داور اسپانیایی این دیدار خوش و بش کرد.

سرمربی تیم ملی ایران در این دیدار توپ فوتبال کوچکی به اندازه توپ تنیس را در دستانش گرفته است.

بازیکنان تیم ملی ایران قبل از شروع بازی همدیگر را در آغوش کشیدند و حلقه اتحاد تشکیل دادند و برای موفقیت در این دیدار هم‌قسم شدند.

تماشاگران ایرانی حاضر در ورزشگاه الثمامه با تشویق‌هایشان و ندای “ایران، ایران” جو این ورزشگاه را در اختیار گرفته‌اند.

پاس اشتباه رامین رضاییان هنگام ضد حمله، باعث ناراحتی کی‌روش از دست این بازیکن شد.

کارلوس کی‌روش از دقیقه ۱۸ به سامان قدوس و مهدی ترابی دستور داد بدن خود را گرم کنند تا در صورت لزوم وارد زمین شوند.

همزمان با بازیکنان درون زمین، هواداران هم بر سر برتری در کنترل جو ورزشگاه با هم رقابت دارند.

کی‌روش از ابتدای بازی به طور مرتب با راجر ده‌سا، دستیار اول خود در حال گفت‌وگو است. در دقایقی از بازی هم مارکار آقاجانیان کنار خط آمد.

کی‌روش به طور مرتب سعی دارد نکاتی را هنگام دفاع به بازیکنانش گوشزد کند.

تا دقیقه تا دقیقه ۳۰؛

دو اشتباه سعید عزت‌اللهی در انتقال توپ باعث شد کی‌روش از روی کلافگی دستان خود را دور سرش حلقه کند.

هواداران ایرانی روی سکوهای مختلف در حال سر دادن شعارهای مختلف هستند و هماهنگی لازم را برای شکل دادن یک شعار واحد ندارند.

دفع توپ علی‌ قلی‌زاده روی حمله آمریکا با تشویق کارلوس کی‌روش همراه بود. در حالی که بازیکنان تیم ملی برای دفع کرنر داخل محوطه جریمه ایران جمع شده بودند، کی‌روش به قلی زاده گفت جلوتر برود و مدافعان آمریکا را با خود عقب ببرد.

مهار توپ وه‌آ از سوی بیرانوند با هیجان زده شدن کی‌روش همراه شد و او مشت‌های خود را گره کرد.

ارسال بلند توپ توسط سیدمجید حسینی و لو رفتن آن با دستور کی‌روش برای بازی روی زمین همراه بود.

تا دقیقه ۴۰؛

کی‌روش برای خروج تیم ملی از فاز دفاعی، مهدی طارمی را به کنار زمین فراخواند و نکاتی را به او گفت و طارمی هم این مساله را به احسان حاج‌صفی منتقل کرد که در ابتدا با سردرگمی این بازیکن همراه بود.

هنگام مصدومیت نوراللهی، کی‌روش عزت‌اللهی و رضاییان را هم به کنار زمین فراخواند و نکاتی را به این دو بازیکن گوشزد کرد.

از دست دادن توپ توسط سرجینیو دست و اهدای توپ به ایران، با حسرت گرگ برهالتر همراه بود.

کارلوس کی‌روش و دستیارانش با عصبانیت و کلافگی سعی داشتند نکته‌ای را به احسان حاج‌صفی کاپیتان تیم ملی بگویند ولی او به خوبی متوجه این مساله نمی‌شد.

کریستین پولیشیچ در دقیقه ۳۹ برای تیم ملی آمریکا گلزنی کرد اما هنگام باز کردن دروازه ایران، با علیرضا بیرانوند برخوردی داشت که منجر به مصدومیت او شد و به همین دلیل بازیکنان تیم ملی آمریکا هم خوشحالی نکردند. این مساله با تعلل سیستم صوتی ورزشگاه در اعلام گل تیم ملی آمریکا هم همراه بود.

کارلوس کی‌روش بعد از گلزنی آمریکا، با دو، سه بازیکن تیم ملی صحبت کرد و در نهایت کت خود را از تن در آورد.

تا پایان نیمه اول؛

تایلر آدامز، کاپیتان تیم ملی آمریکا اولین بازیکنی بود که در این دیدار کارت زرد گرفت. او روی احسان حاج‌صفی، کاپیتان تیم ملی ایران خطا کرد.

با تعویض میلاد محمدی که هنگام یکی از حملات تیم ملی مصدوم شده بود، علی کریمی وارد زمین شد و در پست هافبک قرار گرفت تا احسان حاج‌صفی جای او را در زمین بگیرد.

تقابل آنتونی رابینسون، دفاع چپ آمریکا و رامین رضاییان، دفاع راست ایران منجر به درگیری مختصر بین این دو شد که با ورود متئو لاهوز به این موضوع، هر دو بازیکن با همدیگر دست دادند.

اشتباه رامین رضاییان در انتقال و دفع توپ، با انتقاد کی‌روش از این بازیکن همراه بود و رضاییان هم با تکان دادن سر خود این مساله را پذیرفت.

تیموتی وه‌آ، در وقت‌های تلف شده بازی دروازه ایران را برای دومین بار باز کرد که آفساید اعلام شدن این گل از سوی کمک داور دوم، با خوشحالی هواداران ایرانی همراه بود.

استراحت بین دو نیمه؛

امیرفرشاد تفکری، رئیس هیات فوتبال یزد نماینده ایران برای شعار دادن بین دو نیمه بازی است! در اواسط تمام دیدارهای جام جهانی یک نماینده از هر کشور با میکروفن موجود در کنار زمین شعار می‌دهند که از ایران تفکری انتخاب شده است.

سامان قدوس، هافبک لژیونر تیم ملی ایران در نیمه دوم به جای سردار آزمون وارد زمین شد.

تصاویر تلویزیونی داخل ورزشگاه، آفساید بودن گل تیموتی وه‌آ در اواخر نیمه اول را ثابت کرد.

نیمه دوم؛

ضربه سر سامان قدوس از مقابل محوطه شش قدم آمریکا که با اختلاف از بالای دروازه به بیرون رفت و با حسرت هواداران ایرانی همراه بود.

هواداران ایرانی با شروع نیمه دوم پر از انرژی شده‌اند و تیم ملی را برای زدن گل تساوی مقابل آمریکا تشویق می‌کنند.

اعتراض کادر فنی تیم ملی ایران به آفساید اعلام شدن موقعیت مهدی طارمی، با دخالت کارلوس کی‌روش همراه بود و به دستیارانش گفت آرام باشند و روی صندلی‌های خود بنشینند.

تشویق همزمان و مستمر تیم ملی ایران توسط تماشاگران با تشکر کارلوس کی‌روش از آن‌ها همراه بود.

کارلوس کی‌روش هنگام توجیه کردن ترابی برای ورود به زمین، این بازیکن را بوسید و او را بغل کرد تا با روحیه بیشتری آماده ورود به زمین شود.

با خروج احسان حاج‌صفی از زمین و نبود بازیکنانی مانند جهانبخش و انصاری‌فرد، مهدی طارمی بازوبند کاپیتانی ایران را برای اولین بار در جام جهانی به بازو بست.

با ورود کریم انصاری‌فرد به زمین، مهدی طارمی بازوبند کاپیتانی را در اختیار این مهاجم باتجربه تیم ملی ایران قرار داد. طارمی فقط برای دقایقی عهده دار این بازوبند بود.

رامین رضاییان در دقیقه ۸۱ قصد داشت ضربه ایستگاهی را از سمت چپ به روی دروازه آمریکا ارسال کند که کی‌روش مانع این کار شد و به او گفت در پست خود قرار بگیرد.

هواداران ایرانی به طور یک صدا “VAR ،VAR” فریاد می‌زدند تا شاید متئو لاهوز، داور اسپانیایی را برای استفاده از این سیستم مجاب کنند.

محمدحسین کنعانی‌زادگان، مدافع تیم ملی به علت اعتراض به تصمیم داور از سوی لاهوز کارت زرد گرفت.

بعد از پایان بازی و شکست یک بر صفر ایران مقابل آمریکا که منجر به حذف ایران از جام جهانی شد، بازیکنان تیم ملی روی زمین دراز کشیدند و به همدیگر دلداری می‌دادند.

کی‌روش به سمت تک تک بازیکنانش رفت و با آن‌ها دست داد. او در نهایت به سمت گروه داوری رفت و به آن‌ها هم خسته نباشید گفت.

کریستین پولیشیچ به عنوان بهترین بازیکن میدان انتخاب شد.

ابوالفضل جلالی بعد از حذف ایران در دور گروهی جام جهانی، اشک ریخت و بازیکنان تیم ملی به او دلداری می‌دادند.

سعید عزت‌اللهی هم بعد از این حذف تلخ، اشک می‌ریخت و دیگران او را بغل کرده بودند تا آرام بگیرد.

بازیکنان و کادرفنی تیم ملی ایران از جمله مهدی طارمی بعد از اتمام مسابقه با متئو لاهوز درباره بررسی نکردن برخورد اواخر مسابقه با کمک داور ویدیویی صحبت می‌کردند و داور اسپانیایی هم به آن‌ها توضیح می‌داد.

تماشاگران ایرانی بعد از حذف تیم ملی برای ایران دست زدند و از ملی‌پوشان ایران تشکر کردند.

رامین رضاییان جدا از همه بازیکنان در یک گوشه زمین ایستاده بود و بی‌توجه به دیگران، در بهت فرو رفته بود و  کادر فنی تیم ملی به او دلداری می‌دادند.

دیدن خلاصه بازی از سایت عصر ایران با کد زیر مشاهده کنید

 کد ویدئو مسابقه

در پایان این مسابقه مهدی ترابی، علی قلی زاده و علی کریمی، سه بازیکن تیم ملی کشورمان تست دوپینگ دادند.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است