پنج شنبه, ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۵:۱۹
آخرین اخبار
29 دی 1394 ، ساعت 07:03 2,244 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :9145
رئیس جمهور در دیدار آمانو:

پایبندی آژانس به وظایفش درتوسعه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای

به گزارش جلال شرق به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، آقای روحانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره به تعهدات بین‌المللی خود متعهد بوده و خواهد بود، تأکید کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کنار وظیفه پایش و نظارت بر فعالیت‌‌ها، به سایر وظایف و مسئولیت‌های حقوقی خود به ویژه در زمینه انتقال فناوری پیشرفته صلح‌آمیز هسته‌ای و نیز امنیت فناوری‌های هسته‌ای هم فعال باشد و در این بخش ها به گونه‌ای یکسان با اعضا رفتار کند.
رئیس جمهور عصر روز دوشنبه در دیدار یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، حل و فصل موضوع هسته‌ای ایران را یکی از نمونه‌های مهم در تاریخ دیپلماسی معاصر دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران همکاری‌های خود را با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه خواهد داد و به تعهدات خود در برجام تا زمانی که  طرف مقابل به تعهدات خود پایبند باشد، متعهد خواهد ماند.
وی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره به صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای‌اش متعهد بوده و خواهد بود، تصریح کرد: حتی اگر روزی ان‌پی‌تی‌، پادمان و نظارتی ازجانب آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز وجود نداشته باشد، از لحاظ دینی و اخلاقی خود را متعهد می‌دانیم که به سمت سلاح کشتار جمعی منحرف نشویم.
آقای روحانی در ادامه با یادآوری مسئولیت‌ها و وظایف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در قبال اعضای این نهاد، اظهار داشت: آژانس همچنانکه طبق اساسنامه در زمینه پایش و نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای تلاش می‌کند، وظیفه دارد در انتقال فناوری‌های پیشرفته صلح‌آمیز نیز به سایر کشورها کمک کند.
رئیس‌ جمهور اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضوی متعهد در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتظار دارد در خصوص فناوری‌های صلح‌آمیز و نوین صنعت هسته‌ای عضوی فعال در عرصه جهانی باشد و آژانس نیز از این حضور حمایت کند.
یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در این دیدار برجام را یک رویداد بزرگ دانست و با تبریک این موفقیت بزرگ هسته‌ای به آقای روحانی و ملت ایران، اظهار داشت: آژانس و خود بنده متعهد هستیم تا در خصوص اجرای برجام رویکردی حقوقی، بی‌طرفانه و غیرسیاسی داشته باشیم و علاقه‌مندیم همکاری های خود را با تهران در جهت اعتماد‌سازی هر چه بیشتر گسترش دهیم.
مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تاکید بر موافقت کامل خود با سخنان  رئیس جمهور کشورمان در خصوص وظایف و مسئولیت‌های یکسان آژانس در قبال کشورهای عضو، افزود: مسئولیت آژانس فقط در خصوص صلح نیست، بلکه در زمینه توسعه فناوری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای نیز وظایفی برعهده دارد و باید به انتقال فناوری‌های جدید از کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه کمک کند.
یوکیا آمانو در خصوص امنیت فعالیت‌های هسته‌ای نیز گفت: در فضای جدیدی که به وجود آمده است در این زمینه می‌توانیم همکاری‌های گسترده‌ای با یکدیگر انجام دهیم.
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است