پنج شنبه, ۱۶ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
15 شهریور 1395 ، ساعت 09:36 2,117 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :20622
مهدي مطهرنيا :

پروژه تخریب آقای قالیباف را اصولگرایان کلید زده اند!/ دو قطبی شدن انتخابات در چارچوب نظریه احمدی نژاد-روحانی به نفع اصولگرایان نیست

آقای احمدی نژاد بسیار علاقه مند است که دوربین ها به طرف او قرار بگیرند و رسانه های گوناگون پیامی از وی در خروجی های خود قرار دهند.
به گزارش جلال شرق ، مهدی مطهرنیا کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با خبرنگار سیاسی آریا در خصوص تحرکات اصولگرایان برای تشکیل اتاق فکر انتخابات۹۶ در قم و دیدار با مراجع تقلید، گفت: باید بپذیریم که هر چه به فضای انتخابات نزدیک می شویم، رفتار سیاسی و کنش های اجتماعی کسانی که ظن کاندیداتوری آنها می رود، بیشتر  زیر ذره بین مردم و رسانه ها قرار می گیرد. پرسش شما و دیگر رسانه ها در این ارتباط خود موید این نظر است. باید بپذیریم که در حافظه تاریخی مردم ایران افرادی که در جناح راست و چپ دارای پتانسیل های گرایش به کاندیداتوری هستند، تا حدود زیادی مشخص می باشند. افرادی که سابقه کاندیداتوری دارند یا با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری در دوربین تلویزیون بیشتر دیده می شوند و به ناگاه تصویر آنها در برنامه های مختلف دیده می شود. این تصاویر خواه ناخواه ، کشاندن مردم به سمت و سوی ایجاد یک فضای فکری در ارتباط با امکان بهره برداری از این تصاویر در قاب رسانه در جهت کاندیداتوری آینده این شخص محسوب می شود. لذا ملاحظه می کنیم افرادی مثل آقایان جلیلی، قالیباف، ولایتی، محسن رضایی و دیگران علیرغم تکذیب و تاکید بر این نکته که درصدد نیستند که در انتخابات سال آینده شرکت کنند، مورد توجه مردم هستند و نگاه ها به آنها جلب می شود. همانگونه که در جناح چپ فردی مانند آقای عارف یا دیگر اصلاح طلبانی که امکان گذر از شورای نگهبان را دارند، تحت نظر افکار عمومی قرار می گیرند. به ناگاه مطرح شدن حجت الاسلام رئیسی بعد از طرح تولیت آستان قدس رضوی و به روی صحنه آمدن او در حوزه های گوناگون و محافل سیاسی ظن بهره برداری از وی و جایگاه او در برخی از مقامات حکومتی و دولتی در میان مردم گسترش پیدا می کند. این نشان دهنده بیداری و هوشیاری محافل گوناگون سیاسی و افکار عمومی ایران در ارتباط با سیاست است، پدیده ای که در کمتر کشوری در دنیا دیده می شود؛ به گونه ای که باید ملت ایران را یکی سیاسی ترین ملتها در تاریخ جهان نامید. لذا باید بگویم دیدار با علما، آن هم علمای حوزه علمیه قم که در بخش نخست یعنی عبور از مرحله گرفتن صلاحیت دینی و تقوای عملی برای کاندیداتوری ریاست جمهوری ایران اسلامی است که به طور عرفی مورد توجه قرار می گیرد. به همین دلیل این دیدارها در مردم این انعکاس را بدنبال دارد که چون این دیدارها در فاصله کمی با انتخابات آینده ریاست جمهوری صورت می گیرد، در راستای حضور در عرصه انتخابات است و به همین جهت نیز چنین دیدارهایی دارای ابعاد گوناگون پژواک های سیاسی است.
مطهرنیا در خصوص پیام منتشر شده از سوی آقای احمدی نژاد به اصولگرایان، مبنی بر کناره گیری دقیقه ۹۰ به نفع نامزد نهایی اصولگرایان در صورت حمایت و عدم تخریب وی، گفت: جهت گیری آقای احمدی نژاد در رفتارهای سیاسی وی متوجه باقی ماندن در صحنه سیاست است.

آقای احمدی نژاد بسیار علاقه مند است که دوربین ها به طرف او قرار بگیرند و رسانه های گوناگون پیامی از وی در خروجی های خود قرار دهند. لذا علاقه وی از منظر روانشناسی سیاسی بدین معنا تا حدود زیادی امکان نگارش چنین نامه یا ارسال پیامی را افزایش می بخشد.

من به عنوان یک تحلیلگر سیاسی معتقدم که ارسال چنین پیامی با توجه به سوابق ریاست جمهوری احمدی نژاد نشان می دهد که وی علاقه زیادی به بازگشت به پست ریاست جمهوری دارد، اما بیش از آنکه علاقه به بازگشت به این سمت داشته باشد، علاقه دارد به عنوان یک فعال سیاسی موثر در صحنه سیاست در ایران و بازی های سیاسی در عرصه داخلی مورد شناسایی رسمی قرار بگیرد تا بتواند به عنوان یک وزنه موثر در آینده نقش خود را بیشتر و بهتر به افکار عمومی تحمیل کند. لذا نگارش چنین نامه یا ارسال پیامی دور از انتظار نیست اما اینکه ما احتجاج کنیم که این نامه نوشته شده یا پیامی ارسال شده است، نیازمند اطلاعات دقیق و تایید این پیام از سوی اصولگرایان هستیم. اما اگر چنین وضعیتی را اصولگرایان بپذیرند و وارد عمل شوند، یک نمره منفی در کارنامه اصولگرایان برای انتخابات آینده نقش خواهد بست. چرا که افکار عمومی براین باور خواهند شد که هدف وسیله را توجیه می کند و اصولگرایان برای اینکه رقیب را به رویارویی و تعارض بکشانند، به دو قطبی شدن انتخابات در چارچوب نظریه احمدی نژاد-روحانی رجوع کرده اند.
وی در پایان در خصوص تحرکات انتخاباتی اصلاح طلبان و تخریب نامزدهای جریان رقیب از جمله آقای قالیباف، گفت: به باور من این پروژه از آن اصلاح طلبان نیست. این پروژه از درون خود اصولگرایان برخاسته است و به نام اصلاح طلبان تمام می شود. آنچه که منشاء این پروژه است، نامه ایست که از درون یکی از سازمان های نظارتی در جامعه منتشر شده است. لذا این آدرس اشتباهی به جامعه مخاطب شما خواهد بود که بگوییم که این پروژه را اصلاح طلبان کلید زده اند. هر تحلیلگر آگاه و با تجربه ای در می یابد که ورود چنین نامه ای به صحنه افکار عمومی در میان خود اصولگرایان شکل گرفته است. رقابت داخلی میان اصولگرایان با شخص آقای قالیباف با توجه به فضای مطرح شدن حقوق های نجومی، مسکن های نجومی را مطرح نموده است. لذا همانگونه که در انتخابات دوم خرداد در تاریخ ایران، اصولگرایان برای حذف یکدیگر وارد عمل شدند و زمینه های حذف درونی را فراهم کردند، پروژه مسکن های نجومی یا برج های نجومی پروژه ایست که از درون این اصطکاک برخاسته است ولی در همان حال بدنه طرفدار اصلاح طلبان در حال بهره برداری و خواهان بررسی آن است. به هر حال در جایی که اختلاس های بسیار کلان که یکی از آنها نمایانگر مجموعه حقوق های نجومی و بیشتر از آن است، مطرح شدن مسئله ای مثل حقوق های نجومی نباید اختلاس ها و فساد ناشی از آن را در جامعه به فراموشی بسپارد. همین گونه همه آگاهان معتقد هستند حقوق های نجومی در برخورد قانونی باید دنبال شوند، همانگونه که رهبر معظم انقلاب بیان کردند. به همان شیوه اگر شهرداری وارد عمل شده است به واسطه آن که زمانی کرباسچی به عنوان شهردار تهران به واسطه اعطای هر تعداد سکه به مدیران خود، ۱۰سال از خدمات دولتی منفصل شد، هم اکنون نیز به همان شیوه برخورد عملی در صورت اثبات این اتهام وجود دارد.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است