جمعه, ۱۰ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
2 آبان 1396 ، ساعت 12:48 2,195 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :33502
رئیس سازمان برنامه‌وبودجه گیلان :

پل کابلی آستانه‌اشرفیه تا پایان سال جاری یا اوایل سال ۹۷ به بهره‌برداری خواهد رسید

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه استان گیلان در دیدار فرماندار ، شهرداران و جمعی از اعضای  شوراهای اسلامی  شهرهای آستانه و بندر کیاشهر گفت: هیچ شهرستانی به‌جز رشت ، مانند آستانه‌اشرفیه پروژه‌ای ملی و استانی ندارند

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جلال شرق  ، کیوان محمدی  ضمن اظهار خوشحالی از این دیدار پس از شنیدن مسائل و چالش‌های شهرهای آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر که خواستار اختصاص  اعتبارات بودند  اظهار کرد: ما اصلاً نمی‌توانیم برای آستانه بودجه اختصاص ندهیم  برای اینکه هم فرماندار رفیق ۳۰ ساله ماست و هم امام‌جمعه‌اش که دوست ۵۰ ساله ما است.

وی بابیان اینکه   ما شرایط ایده آل مالی خوبی نداریم  که بتوانیم گشاده‌دست آنچه می‌خواهیم  اختصاص دهیم افزود : منابع محدودی در اختیار ماست که از این منابع محدود باید به  بهترین  شکل ، بهره‌وری داشته باشیم .

محمدی  به موضوع امنیت ملی و شرایط امنیتی خاص منطقه  اشاره کرد و بیان کرد : با توجه به اینکه ما درگیر جنگ نیستیم و سال‌ها است  به پایان رسیده است  اما برای امنیت و دفاع از خودمان  ناچاریم هزینه بکنیم تا آرامشی که در کشور حاکم است ادامه پیدا کند.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه استان گیلان  بابیان اینکه قطعاً اگر امنیت نباشد هیچ‌کدام از این کارهایی که فرمودید حرم ، آب‌های سطحی ، سالم‌سازی دریا و کارهای فرهنگی امکان‌پذیر نیست  تصریح کرد : امنیت مسئله اول کشور است و دولت باید در همه شرایط امنیت جامعه را لحاظ کند.

وی با اشاره به ظرفیت سفیدرود و فاصله ۱۸ کیلومتری بین آستانه و بندر کیاشهر  گفت: آستانه دارای یک پتانسیل به نام سفیدرود دارد که از آن استفاده نمی‌شود  فاصله آستانه تا کیاشهر بهترین مسیر گردشگری  برای جذب توریسم است  شما اگر قایق پارویی هم سوار شوید و پارو بزنید نیم ساعت بعد در کیاشهر هستید .

کیوان محمدی ادامه داد:  توریسم مذهبی آستانه نمی‌تواند پول آن‌چنانی برای شهر شما آورده داشته باشد شب هم اقامت نمی‌کند و انگیزه اینکه مثل امام رضا ( ع ) زوار بیاید و چند روز بمانند نیست و حداکثر آن است که زیارت کنند  و مقداری دور حرم بادام و چند سیخ کباب خریداری کنند و بخورند چیز دیگری عاید شهرستان نیست

وی بابیان اینکه  سفیدرود می‌تواند برای شما توریسم بیاورد و ماندگار شود  اظهار کرد : یکی از زیباترین مناطقی که در گیلان داریم دلفک است   آستانه ازیک‌طرف به جنگل و از طرف سفیدرود  هم می‌تواند به دریا و تالاب  کیاشهر وصل شود .

محمدی به ظرفیت بسیار بالا سفیدرود در قایقرانی   و استفاده از ظرفیت حاشیه دو طرف آن اشاره کرد و خاطرنشان کرد :  با یک آمایشی که خواهید داشت  مطمئن خواهید شد که  دو طرف سفیدرود برای شما حکم طلا را دارد. و این‌طرف که پارک ساحلی دارید اسکله قایقرانی بزنید  و قایق‌های پایی و کایاک مستقر کنید  همین کار ایجاد برای شما ایجاد شغل  می‌کند.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه استان گیلان خواستار هماهنگی‌های لازم بین شهرداری‌های آستانه و بندر کیاشهر در اجرای  طرح‌های اشتغال‌زایی در استفاده از ظرفیت سفیدرود شد و افزود : ما هم حاضریم در اینجا سرمایه‌گذاری کنیم و به بخش خصوصی چه به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم  کمک خواهیم کرد تا  برای طرح‌های شما هزینه کند.

وی با تأکید بر این سخن که  هیچ شهرستانی در استان گیلان به‌جز رشت  ، به‌اندازه آستانه ، پروژه‌های مهم  ملی و استانی ندارد  گفت: پل کابلی ، مسئله طرح حرم ، حوزه علمیه و اخیراً طرح گسترش مسجد جامع  آستانه‌اشرفیه و.. هرکدام ردیف و اعتباری مخصوص به خوددارند وهیچکدام از این طرح‌ها ربطی به همدیگر ندارد

محمدی تصریح کرد :   هیچ‌کس نمی‌تواند بدون اجازه کمیته برنامه‌ریزی استان یا شهرستان  در اعتبارات تخصیصی بعد از مصوب شدن کلیات آن در مجلس و ابلاغ به استان و شهرستان  جابجا کند حتی نمایندگان مجلس  که نقش ناظر رادارند .

وی در خصوص بودجه‌های ملی گفت:   وقتی بودجه‌های ملی را به ما ابلاغ می‌کنند که در خصوص طرح حرم مطهر آستانه‌اشرفیه ۵ میلیارد تومان است  این‌طوری نیست که پول در اینجا باشد و من رئیس سازمان برنامه‌وبودجه  بخواهم کم یا زیاد کنم اصولاً  هیچ‌کس نمی‌تواند این اعتبار تخصیصی را کم یا زیاد کند.

محمدی در ادامه افزود : ممکن است در تخصیص ، دو میلیارد تومان از خزانه واریز کنند و مشخص کنند که یک میلیارد درجایی دیگر هزینه شود ولی باید ما آن‌قدر پول بریزیم تا ۵ میلیارد تومان آستانه‌اشرفیه پر شود  و این نامه‌ای که در ۱۹  دی‌ماه ۹۵ ابلاغ شد باید نامه دیگری از کشور ابلاغ شود که این ۵ میلیارد به ۷ میلیارد افزایش پیدا کند باز در این صورت  تغییر و تحولات این کار در سازمان برنامه‌وبودجه کشور انجام می‌گیرد.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه استان گیلان تصریح کرد : هرکدام از پروژه‌ها مانند پل آستانه   و یا طرح حرم ردیفی خاصی برای   خود تعریف دارند  و مقدار پول تخصیصی که در خزانه‌داریم  برای پروژه‌های مختلف هزینه و توزیع می‌کنیم .

وی بابیان اینکه  شهرداری‌ها به امید دولت  و بودجه دولتی تکیه نداشته باشند  گفت:  پروژه آب‌های سطحی یک کار مهمی است  ما با مقدار امکاناتی که در اختیار ماست کمک خواهیم کرد ولی سعی کنند شهرداری‌ها خودکفا شوند ولی متأسفانه هیچ‌کدام از شهرداری‌ها به سمت خودکفایی حرکت نمی‌کنند.

محمدی بار دیگر تأکید کرد :  از همان سفیدرود می‌توانید پول دربیاورید    از دریا ، از تالاب  در کیاشهر  می‌توان پول درآورد باید به این سمت برویم که چگونه می‌توانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کرد و هزینه‌های خودمان را دربیاوریم  و اقتصاد خود را تقویت کنیم.

وی بابیان اینکه در بندر کیاشهر تا چاف لنگرود  ده‌ها ویلا سازی‌های بزرگ انجام می‌گیرد باید مزیت  این کار به مردم منطقه هم برسد اظهار کرد :   ویلا سازی ها باید نفعی برای شهر و مردم  داشته باشد. حالا چطور؟  شهرداری‌ها و بخشداری باید کنترل و مدیریت کنند تا درآمدزایی داشته باشند

محمدی به  دستور استـاندار گیلان  مبنی بر اینکه ما چطور می‌توانیم حداکثر امتیاز را از کسانی که می‌خواهند ویلا سازی کنند به نفع مردم استفاده کنیم بار دیگر در خصوص اعتبار ۵ میلیاردی طرح توسعه شهری گفت:  تعهدی  که دولت برای خود ایجاد کرده است  اگرچه  درآمدهای دولت  تحقق پیدا نکرده است اما این اعتبار ۵ میلیاردی باطل نمی‌شود بلکه برای سال مالی بعد   خواهد ماند و شما نگران این موضوع نباشید و من  پی گیری خواهم کرد

وی بابیان اینکه‌ بعضی از پروژه‌ها مثل راه‌آهن برای ما مهم است اظهار کرد :  تخصیص اعتبارات ۱۰۵ درصدی برای این پروژه که برای  رئیس‌جمهور ما ، آذربایجان و روسیه  هم مهم است تا راه‌آهن  رشت به آستارا تمام شود  لذا بر اساس اولویت‌ها ، اتمام این پروژه مهم‌تر از دیگر پروژه‌هاست

محمدی خاطرنشان کرد : دیگر پروژه‌های دیگر اعتبارات خاص خود را خواهند گرفت به‌طوری‌که  برای پروژه پل  کابلی آستانه‌اشرفیه ۱۳ یا ۱۵ میلیارد  اعتبار تخصیص داده‌شده است که انشا الله امیدوارم تا پایان سال جاری یا اوایل ۹۷ مورد بهره‌برداری قرار گیرد

وی در پایان  افزود : موافقت‌نامه بین حوزه علمیه و اعتبار ۵میلیاردی طرح توسعه شهری  هیچ ارتباطی با همدیگر ندارند و آن از ردیف مخصوص به خودش اختصاص داده‌شده است و کد تخصیصی مسجد جامع با کد طرح حرم متفاوت است

 

 

 

 

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است