جمعه, ۱۰ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
15 تیر 1396 ، ساعت 21:11 1,808 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :30118

پیام ریاست مجلس شورای اسلامی به مراسم چهل و ششمین سالگرد درگذشت استاد دکتر محمد معین

سرویس فرهنگی جلال شرق ، پیام ریاست مجلس شورای اسلامی به مراسم چهل و ششمین سالگرد درگذشت استاد دکتر محمد معین که توسط دکتر محمد حسین قربانی نماینده شهرهای استانه اشرفیه و بندر کیاشهر قرائت شد.

بسم‌الله الرحمن الرحیم
تاریخ فرهنگ، ادبیات و هنر ایران در جای جای خود عرصه نقش‌آفرینی و تبلور شخصیت‌های نامدار و برجسته ای می‌باشد که آثار و دستاوردهای آنان به این گنجینه ارزشمند، غنا و اعتبار داده است.
دکتر محمد معین در خانواده ای روحانی و اهل فرهنگ پرورش یافته است و از جمله مفاخر ممتاز و برجسته کشور در حوزه ادب و فرهنگ می‌ باشد که در تمام عمر خویش به عنوان پژوهشگری سختکوش، ضمن پاسداری از ریشه‌های زبان فارسی، به تحقیق و بررسی ادبیات و لغت‌شناسی اهتمام و ممارست فراوانی داشت. ایشان در طول سال‌های متمادی به مطالعات گسترده در منابع و کتب مختلف در زمینه لغات فارسی و معانی پرداخت و به عنوان نخستین دکترای زبان و ادبیات فارسی خدمات فراوانی در نشر، گسترش و ماندگاری زبان شیرین فارسی عرضه داشته است.
دکتر محمد معین تألیفات و آثار ارزشمندی از خویش بر جای گذاشته که مهمترین آن فرهنگ ۶ جلدی لغت نامه معین می‌باشد که به عنوان مرجعی بی بدیل و گرانسنگ و نگینی درخشان در سپهر ادبیات کشور ، درخشان و ماندگار باقی مانده است.
برگزاری مراسم گرامیداشت چهل و ششمین سالگرد درگذشت استاد دکتر محمد معین فرصتی ارزشمند در راستای بازخوانی و تبیین اندیشه‌ها و آثار این شخصیت بزرگ فرهنگی کشور می‌باشد که شایسته می‌دانم از تلاش دست‌اندرکاران برگزاری آن تقدیر و تشکر کرده و امیدوارم همواره شاهد شکوفایی ، رونق و غنای فرهنگ و هنر کشور باشیم.

دکتر علی لاریجانی
رئیس مجلس شورای اسلامی

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است