سه شنبه, ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار
13 نوامبر 2015 ، ساعت 14:47 1,594 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :6317

پیشرفت علمی در کشور روند صعودی ندارد

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به دیدار دانشگاهیان با مقام معظم رهبری گفت : بااینکه پیشرفت علمی در کشور متوقف نشده است ولی روند صعودی نداشته است.
به گزارش جلال شرق ، حجت‌الاسلام محمد ساجدی به مسائل و پیشرفت‌های علمی کشور بر اساس نیازسنجی در فعالیت‌های علمی دانشگاهی اشاره کرد و اظهار داشت : چون فرصت منابع مالی و انسانی ما محدود است در برنامه‌ریزی اجتماعی ، فرهنگی ، سیاسی و غیر باید نیازها را شناسایی و اولویت‌ها را مشخص و اقدام کنیم .
خطیب نماز جمعه آستانه‌اشرفیه به تأکیدات مقام رهبری در بخش فرهنگی جامعه پرداخت و ضمن توصیه به آموزش‌وپرورش ، مساجد و نهادهای فرهنگی جامعه یادآور شد : کار فرهنگی باید در یک اردوی زیارتی و برپایی یک همایش خلاصه نشود بلکه باید در دانشگاه‌ها دانشجو را متخلّق و دوستدار نظام که داری بصیرت و سرشار از امید برای کسب موفقیت در کشور تربیت کند.
وی ضمن توصیه به مسئولین شهرستان و استانی در دانشگاه‌ها گفت: نباید منتظر ابلاغ و مکاتبات رسمی از وزارتخانه‌های مافوق بود بلکه باید بر اساس مسئولیت اخلاقی دانشگاه‌های شهرستان و استان نشست‌های هم‌اندیشی را تشکیل دهند.
حجت‌الاسلام ساجدی تأکید کرد : چه اشکالی دارد که دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی نشست دوره‌ای داشته باشند و در بخش فرهنگی و علمی از راه نشست‌های هم‌اندیشی ، کارهای کارشناسی را انجام تا منویات رهبری را در دانشگاه‌های به مرحله اجرا درآورند.
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه به هفته کتاب ، کتاب‌خوانی و کتابدار و ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه اشاره کرد و بابیان اینکه ما در بخش سرانه مطالعه در جامعه وضعیت مناسبی نداریم و این از ضعف ماست خاطرنشان کرد : ما باید به مجموعه مؤلفه‌های کتاب و کتاب‌خوانی توجه جدی داشته باشیم .
وی کتابداران را مشاوران امین کتاب‌خوانان برشمرد و ادامه داد: اگر کتابداران ما دارای اطلاعات کافی در بخش‌های موضوعی و محتوایی و سرفصل‌های موردنیاز کتاب‌خوانان اشراف داشته باشند می‌توانند در کار تحقیق و پژوهش به دانشجویان کمک کنند.
حجت‌الاسلام ساجدی ب از مردم خیر جامعه خواست که بخشی از امور خیریه خود را در امر کتاب و کتابخانه اختصاص دهند و در تجهیز سخت افزاری و نرم افزاری به کمک کتابخانه‌های کشور بشتابند و سنت حسنه احداث کتابخانه‌ها را در سرلوحه کار خود قرار دهند همانند عالم ربانی مرحوم آیت‌الله امینیان که کتابخانه اهل‌بیت را در این شهرستان راه‌اندازی کرد و کتاب‌هایش را وقف کتابخانه نمود.
وی در خصوص افزایش سرانه مطالعه در کشور به بحث کتاب‌های دیجیتالی اشاره کرد و افزود : جوانان علاقه‌مند که در فضاهای مجازی بخشی از اوقات خود را سپری می‌کنند با استفاده از نرم افزارهای موجود که کتاب‌های مکتوب نیز به‌صورت پَروَنجا ( فایل ) صوتی است درگوشی‌های همراه خود و یا غیر استفاده کنند.
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه به سالروز رحلت علامه فقید طباطبایی مؤلف تفسیر المیزان و ویژگی‌های و جایگاه علمی وی اشاره کرد و او را از شخصیت‌های بزرگ جهان اسلام و معاصر برشمرد.
خطیب نماز جمعه آستانه‌اشرفیه بابیان اینکه علامه طباطبایی به‌جای رفتن به سمت فقاهت و مرجعیت بر اساس نیازسنجی جهان اسلام به دنبال علوم عقلی و تفسیر قرآن عمر خود را سپری و در تربیت فرهیختگانی چون علامه شهید مطهری نقش اساسی داشت به‌طوری‌که امام خمینی ( ره ) وی را حاصل عمر خود معرفی و برای خواندن تمام آثارش توصیه کرده است.
وی تفسیر المیزان را کاری بی‌بدیل در جهان اسلام و از ویژگی‌های آن تفسیر قرآن به قرآن برشمرد و تصریح کرد : اگر کسی یک دوره از کتب علامه طباطبایی را مطالعه کند می‌تواند در برابر هر شبه‌های تاب بیاورد.
حجت‌الاسلام ساجدی به ارتباط این علامه شهیر با فلاسفه جهان غرب به‌ویژه هانری کربن اشاره کرد و افزود : تعاملات علامه طباطبایی با فلاسفه جهان تأثیر به سزایی در توسعه و معرفی اندیشه ناب جهان اسلام به‌ویژه تشییع داشته است.
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه در پایان خطبه‌های خود به بسته اقتصادی دولت برای رونق اقتصادی ریال دیدار وزیر امور خارجه با علما و مرجعیت قم مطالب کوتاهی را بیان کرد.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است