پنج شنبه, ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۴:۰۷
آخرین اخبار
15 دی 1394 ، ساعت 15:02 3,307 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :8685
آخرین وضعیت بررسی صلاحیت‌ داوطلبان در هیأت‌های اجرایی؛

چه کسانی از سوی هیأت‌های اجرایی تأیید صلاحیت شدند؟

الیاس حضرتی٬ جواد اطاعت و ابوالفضل شکوری تأیید صلاحیت شدند، یدالله طاهر‌نژاد و حمید رسایی از سوی هیأت‌های اجرایی رد صلاحیت شد. فاطمه هاشمی، فیاض زاهد و نصرت‌الله تاجیک هنوز وضعیت خود اطلاعی ندارند.

۱۲هزار و ۱۲۳ نفر در سراسر کشور برای کاندیداتوری انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی ثبت نام کردند که تا کنون برخی از آنها بر اساس قانون از سوی فرمانداران و بخشداران مراکز حوزه‌های انتخابیه نسبت به ردصلاحیت خود از سوی هیأت اجرایی انتخابات مطلع شده‌اند.

به گزارش جلال شرق ،  فرایند استعلام مراجع چهارگانه که شامل اداره اطلاعات، دادگستری، نیروی انتظامی و اداره ثبت احوال است، ده روز به طول انجامید و پس از آن، هیأت‌های اجرایی هفت روز فرصت رسیدگی به جواب ها و ارجاع تصمیمات خود به هیأت نظارت را دارند.

داوطلبانی که صلاحیتشان در هیأت‌های اجرایی احراز نشده، چهار روز مهلت دارند تا شکایات خود را به هیأت نظارت استان تحویل داده و پس از آن هیأت نظارت استان با همکاری هیأت نظارت مرکزی به شکایات این دواطلبان رسیدگی خواهد کرد.

برخی اسامی چهره‌ها و شخصیت‌های اصلاح‌طلب و اصولگرایی که تا کنون از تأیید یا عدم تأیید خود در هیأت‌های اجرایی خبردار شده اند نیز٬ به شرح زیر است؛

اسامی تأیید صلاحیت شده‌ها

الیاس حضرتی٬ جواد اطاعت و ابوالفضل شکوری از سوی هیأت‌های اجرایی تأیید صلاحیت شدند. این سه فعال سیاسی اصلاح‌طلب در اظهارات خود عنوان کرده‌اند که منابع اولیه از تأیید صلاحیت آن‌ها خبر داده‌اند.

محمدجواد حق‌شناس که برای ورود به مجلس دهم شورای اسلامی ثبت نام کرده بود٬ از تأیید صلاحیت خود از سوی هیأت‌ اجرایی خبر داد. این عضو حزب اعتمادملی گفت، در تماسی تلفنی به او گفته‌اند که تأیید صلاحیت شده است.

سیدحسن رسولی از چهره‌های اصلاح‌طلبی است که خبر تأیید صلاحیت خود را اعلام کرده است. همچنین نام محمدرضا عارف٬ معاون اول دولت سیدمحمد خاتمی نیز در میان تأیید صلاحیت‌شده‌ها از سوی هیأت‌های اجرایی دیده می‌شود.

مهدی نادمی، عضو شورای عالی اصلاح طلبان با اعلام اینکه نام او در میان تأیید صلاحیت شده‌های انتخابات قرار دارد٬ گفت: بر خلاف اخبار منتشره در فضای مجازی خوشبختانه تاکنون نوعا اخباری که از رد صلاحیت‌ها منتشر شده، صحت نداشته است و به طور مثال آقایان حجج اسلام منتجب نیا، رهامی و جناب آقایان مهندس رسولی و مهندس حمید عارف تأیید صلاحیت شده‌اند.

همچنین از شیراز خبر می‌رسد، هیچ چهره شاخصی بین رد صلاحیت شده‌ها نیست و به این ترتیب احتمالا می‌توان مصطفی معین و فریدون عباسی را در میان تأیید شده‌های انتخابات قرار داد؛ هر چند این افراد هنوز این خبر را تأیید یا تکذیب نکرده‌اند.

غلامرضا انصاری، عضو کنونی شورای شهر که برای ورود به مجلس دهم ثبت‌نام کرده است٬ نیز از تأیید صلاحیت شده‌ها در مرحله نخست است. محسن مهرعلیزاده، سید محمود میرلوحی و مرتضی مبلغ از دیگر افرادی هستند که نامشان در فهرست افراد تأیید صلاحیت شده دیده می‌شود.

جلال جلالی‌زاده نیز خبر داد که صلاحیت وی از سوی هیأت‌های اجرایی تأیید شده است. همچنین حسین کاشفی نیز بیان کرد که از ادامه رقابت در دهمین دوره انتخابات مجلس انصراف داده است.

اسامی رد صلاحیت‌ شده‌ها

یدالله طاهر‌نژاد از سوی هیأت‌های اجرایی رد صلاحیت شد. وی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران است که از حوزه چالوس ثبت‌نام کرده بود. حمید رسایی از چهره‌هایی است که خبر رد صلاحیت وی شنیده می‌شود. خود او در سایت شخصی‌اش نوشته، به ‌رغم این‌که استعلام‌های او از مراکز چهارگانه مثبت بوده٬ او را ردصلاحیت کرده‌اند.

افرادی که هنوز به آن‌ها خبر داده نشده است

فاطمه هاشمی، عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه از عدم اطلاع خود نسبت به نظر هیأت‌های اجرایی خبر داد و گفت: تاکنون چیزی به من ابلاغ نشده است و از کانال‌های غیر رسمی هم مطلبی در این‌باره نشنیده‌ام و پیگیری هم نمی‌کنم.

نصرت‌الله تاجیک، سفیر پیشین کشورمان در اردن گفت: هنوز خبری در مورد وضعیت صلاحیتش به وی نداده‌اند. در مورد وضعیت بررسی صلاحیت فیاض زاهد٬ به گفته خودش٬ هنوز خبری به او نداده‌اند. احمد غفوری فرد نیز اعلام کرد که هنوز از تأیید یا رد صلاحیتش بی‌اطلاع است.

آمار تأیید صلاحیت در حوزه‌های مختلف کشورمان نیز به این شرح است؛

رئیس ستاد انتخابات تهران، ‌گفت: در مجموع در شهرستان تهران صلاحیت ۱۱۵ نفر احراز نشد. ۲۸ نفر هم انصراف داده‌اند و در مجموع صلاحیت ۲ هزارو ۲۹۹ نفر تأیید شد.

۱۴۰ نفر از کاندیداهای مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه قم طبق مستندات و استعلام از مراجع ۴گانه تأیید صلاحیت شدند.

۳۴ نفر از افراد ثبت نام کننده برای انتخابات مجلس دوره دهم از حوزه بویراحمد و دنا بعد از استعلام از مراجع چهارگانه تأیید صلاحیت شدند.

۱۱۶ نفر در شهرستان کرمانشاه داوطلب انتخابات مجلس شورای اسلامی شده بودند که دو نفر از آن‌ها انصراف داده و صلاحیت ۱۳ نفر نیز در هیأت‌های اجرایی احراز نشد.

فرماندار شهرستان کهگیلویه از تأیید صلاحیت ۵۰ داوطلب انتخابات مجلس دهم در این حوزه انتخابیه خبر داد.

از مجموع ۸۵۴ داوطلب ثبت نامی در ۱۲ مرکز حوزه انتخابیه خراسان رضوی فقط صلاحیت ۳۱ نفر در بررسی‌های هیأت‌های اجرایی تأیید نشد.

۲۹۵ نفر در استان کرمانشاه برای انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کرده بودند که پس از پایان بررسی صلاحیت‌ها در هیأت‌های اجرایی شهرستان‌های استان ۲۳۸ نفر تأیید صلاحیت شدند و صلاحیت ۴۸ نفر نیز احراز نشد. همچنین تاکنون ۹ داوطلب انصراف داده‌اند.

طی روز گذشته جلسه هیأت‌ اجرایی انتخابات درشهرستان بجنورد تشکیل شده و صلاحیت ۵۹ کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی تأیید شده است. دو کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز رد صلاحیت شده‌اند.

در دوره دهم ۳۰۵ کاندیدا ازمازندران برای انتخابات نام‌نویسی کردند که از این تعداد ۱۱ نفر انصراف دادند و ۴۵ نفر رد صلاحیت شدند.

در استان لرستان ۷ نفر از کاندیدا‌ها قبل از اعلام نتایج رسیدگی هیأت‌های اجرایی به صلاحیت‎‌ها از کاندیداتوری انصراف دادند. از ۳۰۰ کاندیدای این دوره از مجلس شورای اسلامی، تعداد بسیار اندکی توسط هیأت‎های اجرایی رد صلاحیت شده‏‎اند.

در مجموع ۱۲ داوطلب از حضور در انتخابات مجلس دهم در هرمزگان انصراف داده‌اند. بر اساس نتایج اعلام شده در خصوص ۱۰۱ داوطلب، صلاحیت ۷۲ داوطلب تأیید و ۱۷ نفر رد شده است.

فرماندار کرج از تأیید صلاحیت ۲۱۱ نفر، رد صلاحیت ۱۷نفر و انصراف سه نفر از داوطلبان شرکت در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در این حوزه انتخابیه خبر داد.

بر اساس نتایج اعلام شده در خصوص ۶۴۵ داوطلب استان فارس، صلاحیت ۵۷۹ داوطلب تأیید و ۴۱ نفر رد شده است.

تعداد ۶۲۳ نفر جهت کاندیدا شدن دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان خوزستان ثبت‌نام کردند که از این تعداد، صلاحیت ۴۲ نفر احراز نشد و با ۱۸ انصرافی، در ‌‌نهایت صلاحیت ۵۶۳ کاندیدا تأیید شد.

در مدت زمان رسمی اعلام شده جهت ثبت‌نام ۳۴۴ نفر جهت نمایندگی مجلس از استان مرکزی ثبت نام کردند. تعداد نامزدهای انتخابات مجلس قبلا ۳۴۲ نفر عنوان شده بود. دو نفر از خارج از کشور نسبت به ثبت نام اقدام کرده بودند که این آمار در آخرین لحظات به ما اعلام شد و بر این اساس تعداد ثبت‌نام‌شدگان به ۳۴۴ نفر رسید. در مجموع ۱۲ شهرستان استان ۲۳ نفر از گردونه انتخابات خارج شده‌اند که معادل حدود هفت درصد کل ثبت‌نام‌شدگان است. از این تعداد ۱۴ نفر رد صلاحیت شده، ۸ نفر انصراف داده و یک نفر فوت شده است. رد صلاحیت شده‌ها حدود ۴. ۳ درصد از کل ثبت نامی‌ها را تشکیل می‌دهند.

در استان گلستان از بین ۳۰۵ داوطلبی که برای کاندیداتوری دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نام نویسی کرده‌اند، صلاحیت ۱۸ نفر در هیأت‌های اجرایی مراکز حوزه‌های انتخابیه تأیید واقع نشده است.

رئیس ستاد انتخابات خراسان‌شمالی از تأیید صلاحیت ۹۰ کاندیدای انتخاباتی مجلس شورای اسلامی از سوی هیأت‌ اجرایی در استان خبر داد.

از مجموع ۱۵۳ داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی در سه حوزه‌ انتخابیه‌ استان قزوین، ۳ نفر انصراف دادند و صلاحیت ۱۳۵ نفر از سوی هیأت‌های اجرایی استان احراز شد.

۹۵.۵ درصد از ۲۰۳ نفری که برای نامزدی نمایندگی مجلس ازاستان اردبیل نام نویسی کرده بودند، از هیأت‌های اجرایی تاییدیه گرفتند./تابناک

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است