سه شنبه, ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
آخرین اخبار
24 خرداد 1401 ، ساعت 19:00 274 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :70831

کارگاه آموزشی «روز مزرعه» با موضوع بادام زمینی در آستانه اشرفیه برگزارشد

به مناسبت هفته جهادکشاورزی در روستای  پرکاپشت یاورزاده از توابع  بخش مرکزی شهرستان آستانه اشرفیه کارگاه آموزشی روز مزرعه با موضوع بادام زمینی برگزارشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ، مهرداد محمدی با بیان اینکه این کارگاه یک روزه با حضور محققین  و پژوهشگران استان گیلان  به منظور آشنایی  با روش های نوین کشاورزی در کاشت محصول بادامبرگزارشده است  گفت :  آستانه اشرفیه  ۲۵۰۷هکتار سطح زیر کشت محصول بادام زمینی دارد که حدود ۴۰۰۰ بهره  بردار به طور مستقیم و غیر مستقیم به آن مشغول هستند.

 

وی افزود : برای اولین سال بروشورهای با عنوان اصول کاشت ، داشت و برداشت  با آشنایی با انواع آفت و بیماری ها چون سفیدک و… منتشر و دراختیار کشاورزان قرار گرفته است .

 

رییس جهادکشاورزی شهرستان  با اظهار به اینکه کود شیمیایی مصرفی بادام کاران به موقع دراختیار آنها قرار داده شده است تصریح کرد: مشکلات بادام کاران در خصوص دریافت کود که بصورت سیستمی بود احصاء و به منظور رفع به  استان ارسال  و از طریق وزارت خانه پی گیری و رفع شد،  نارضایتی برای دریافت کود اوره نیز داشتیم  که  باید گفت محصول بادام زمینی از جمله محصولاتی هستش که نیاز به کود اوره ندارد، در گذشته به دلیل استفاده بسیار کود در روستای نقره ده و دهکاء ضررهای را برای بادام زمینی شاهد بودیم، اما استفاده از  فسفات و پتاس  محدودیتی ندارد.

محمدی ازتشکیل تعاونی بادام کاران  برای اولین بار در شهرستان گفت و افزود:. در راستای خدمات هرچه بیشتر به بادام کاران  تعاونی بادام کاران درشرف تشکیل این همچنین کارخانجات بادام خشک کنی که زیر مجموعه اتاق اصناف است که  یکی از مزیت های آن عضو  همه بادام کاران هچون تعاونی شالیکاران که  اعضای اصلی در  تعیین قیمت تبدیل با آن  مشارکت دارند.

در این کارگاه کشاورزان ضمن بیان مشکلات در حوزه بادام زمینی  از آموزش های مهندسین و محققین در چگونگی استفاده از کود مصرفی ،  ضرورت نمونه برداری  خاک و…. بهره مند شدند .

ویدئوی مصاحبه  را در آپارات جلال شرق ببینید

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است