سه شنبه, ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار
28 سپتامبر 2015 ، ساعت 07:57 681 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :3502

کاستی‌های تیم ملی والیبال در مسابقات جهانی زیر ذره‌بین مجلس

نتایج تیم ملی والیبال ایران در جام جهانی والیبال باعث شد که نمایندگان مجلس نیز با اشاره به اهمیت این رشته، بر ضرورت هرچه سریع‌تر تشکیل کارگروهی برای بررسی نقاط ضعف و آسیب شناسی تیم تأکید و بیان کنند که مجلس هم در رسیدگی به مشکلات والیبال و کمک به این رشته برای حضور در المپیک ریو همراه خواهد بود.

به گزارش جلال شرق ، والیبال در کشورمان در چندسال اخیر به رشته‌ای بدل شد که با افتخارآفرینی در آوردگاه‌های مختلف جهانی شور و نشاط اجتماعی را نیز رقم زد اما برخلاف هدف‌گذاری فدراسیون و مسئولان، بازی‌های تیم ایران در مسابقات جام جهانی ژاپن آن‌طور که تصور می‌شد پیش نرفت و بلندقامتان والیبال ایران در حد انتظار ظاهر نشدند.

درست است که به دلیل حضور قدرت‌های جهانی در مسابقات جام جهانی والیبال احتمال کسب سهمیه المپیک در این دوره از مسابقات از سوی ملی‌پوشان کشورمان کمتر انتظار می‌رفت ولی درخشش سال‌های اخیر والیبال ایران در میادین مختلف بین‌المللی توقع نتیجه‌ای بهتر را ایجاد کرده و مردم انتظار داشتند والیبالیست های ایران مثل گذشته جنگنده ظاهر شوند.

هرچند که ملی‌پوشان یک پله صعود نسبت به دوره قبل این رقابت‌‌ها داشتند ولی شکست‌ از تیم‌هایی مثل  استرالیا٬کانادا یا حتی آرژانتین و کسب تنها ۴ پیروزی مقابل ٧ باخت زنگ خطر را برای والیبال ایران به شدت به صدا درآورد. این درحالی است که مسئولان فدراسیون از مدت‌ها پیش قول کسب مدال در المپیک را داده‌اند حال آنکه تیم ملی ایران در نخستین مسابقات کسب سهمیه المپیک ریو حتی نتوانست در جمع مدعیان قرار بگیرد و به عنوان دومین تیم آسیایی در این مسابقات بین ١٢ تیم هشتم شد.

نبود شور و نشاط و جنگندگی سابق در بین بلندقامتان از مهم‌ترین دلایلی بود که کم‌فروغی والیبال ایران را در این مسابقات رقم زد و لزوم توجه به روحیه بازیکنان و آماده‌سازی روحی در کنار آمادگی جسمانی آنان را یادآور شد.

از سوی دیگر بنابر اعتقاد بسیاری از کارشناسان به نظر می‌رسد اسلوبودان کواچ که بیشتر از یک سال است هدایت تیم ملی والیبال کشورمان را برعهده دارد به نیمکت قوی‌تری نیاز داشته تا اگر قرار است هچنان سکاندار تیم ملی ایران باقی بماند او را همراهی کرده و در فرصت کوتاه ۷ ماه مانده به مسابقات رویای صعود به المپیک را تعبیر کند.

هرچند عوامل دیگری نظیر بازیکن سالاری، عدم تدارک مناسب و غیره نیز برای ناکامی تیم ملی والیبال ایران در جام جهانی عنوان می شود.

برای بررسی بیشتر این موضوع و کنکاش درباره چرایی ضعف ملی پوشان ایران در جام جهانی به گفت و گو با چند تن از نمایندگان مجلس نشستیم:

حسینی: باید جلسه کمیته فنی برگزار شود

عضو هیأت رئیسه فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که والیبال در جام جهانی تلاش خود را انجام داد٬گفت: حق والیبال ایران حضور در المپیک است و برای این اتفاق باید جلسه کمیته فنی برگزار شود.

سید هادی حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان این‌که ضعف‌های تیم والیبال هنوز بررسی نشده است٬گفت: قرار است داورزنی جلسه کمیته فنی برگزار کند و  فیلم‌های مسابقات دیده و درباره اتفاقات این رقابت‌ها تصمیم‌گیری شود.

نماینده مردم قائمشهر، جویبار و سوادکوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: والیبال در کشور دارای ظرفیت‌های خوبی است اما دیگر تیم‌های دنیا هم آرام نمی‌شینند که ایران فعالیت و روبه جلو حرکت کند٬آن‌ها هم حتما فعالیت٬تیم ایران را آنالیز و از مربیان خوب استفاده کرده‌اند٬ایران هم باید تلاش و نقاط ضعف را بررسی کند و هیچ حریفی را دست کم نگیرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: انتظار از والیبال ایران کسب سهمیه المپیک بود زیرا والیبال کشور ظرفیت‌های بالایی دارد که باید به خوبی از آن‌ها استفاده شود؛‌ اکنون فدراسیون باید نقاط ضعف و قوت را بررسی کند و همه تلاش خود را برای حل معضلات به کار برد.

عضو هیأت رئیسه فراکسیون ورزش مجلس با تأکید براین‌که والیبال ایران باید جایگاه اصلی خود را پیدا کند٬گفت: نباید درخصوص این رشته سهل انگاری شود حتما باید دلایل شکست بررسی شده تا بازهم شاهد نتیجه‌گیری والیبال باشیم.

دامادی: انتظارات از والیبال بالا رفته است

رئیس کمیته والیبال فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تأکید براین‌که با برگزاری جلسات کارشناسانه باید دلایل کسب چنین نتایج ضعیف والیبال در جام جهانی را بررسی کرد٬ عنوان داشت: عملکرد تیم ملی والیبال در چند سال اخیر خوب بوده و بازی‌های والیبال باعث شور و نشاط در جامعه شده است بنابراین باید بررسی کارشناسی صورت گیرد.

محمد دامادی ادامه داد: والیبال ایران در چند سال اخیر شرایط خوبی داشته و تیم‌های بزرگ دنیا را چه در خانه و چه خارج از خانه مغلوب کرده است و برای همین انتظار بیشتری از والیبال در جام جهانی می‌رفت.

نماینده مردم ساری در مجلس تصریح کرد: به هرصورت این مسابقات دلیلی بر ضعف مدیریت فدراسیون نیست؛ اما انتظارات از این رشته در کشور بالاتر رفته است ولی به‌طور حتم فدراسیون برای مسابقات انتخابی المپیک سال آینده برنامه خاصی دارد و قطعا وضعیت بهتر خواهد شد.

قره‌سید: کسب سهمیه المپیک برای والیبال ایران دور از دسترس نیست

عضو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به این‌که تیم والیبال ایران امسال تورنمنت‌های متعددی را به خاطر کسب نتیجه در جام جهانی از دست داد و نتواست از عنوان‌های قهرمانی خود در مسابقاتی مانند قهرمانی آسیا و جام باشگاه‌های آسیا دفاع کند، تاکید کرد: انتظار نتایج بهتری برای ایران در جام جهانی وجود داشت.

میرهادی قره‌سید رومیانی افزود: موفقیت والیبال ایران در چندسال اخیر به قسمی بوده که انتظارات از این رشته بالا رفته اما به نظر می‌رسد ملی‌پوشان برای مسابقات جام جهانی به سطح ایده‌آل خود نرسیده‌ بودند و به همین دلیل بازی همیشگی خود را ارائه نکردند.

نماینده مردم تبریز٬ اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مسئولان فدراسیون بارها از هدف بزرگ والیبال برای حضور در المپیک و حتی ایستادن برروی سکوی این رقابت‌ها صحبت کرده‌اند٬ برای رسیدن به این هدف فرصت کمی باقی است بنابراین باید برنامه‌ریزی و مدیریت بهتری صورت گیرد تا این اتفاق برای والیبال ایران به دست آید چراکه این هدف دور از دسترس نیست./خانه ملت

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است