چهارشنبه, ۱۵ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
2 اردیبهشت 1396 ، ساعت 17:09 1,827 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :27781

کشت بادام‌زمینی درباغات بادام آستانه‌اشرفیه آغاز شد+ تصاویر

با زیر کشت رفتن ۳ هکتار از زمین‌های بادم کاری شهرستان آستانه‌اشرفیه  واقع در روستای لاکوژده  بندر کیاشهر  عملیات کشت این محصول در باغات بادام شهرستان آغاز شد

به گزارش جلال شرق ، فرماندار آستانه‌اشرفیه  که  به هنگام کاشت این محصول در زمین زراعی مربوط به بادامکار منطقه حسین خانجانی حضور یافته بود  بابیان اینکه  در شهرستان  آستانه‌اشرفیه ۴هزار خانوار است که مستقیماً به  کشت بادام‌زمینی مشغول‌اند اظهار کرد :  ۳هزار خانوار دیگر نیز  در چرخه  بادام‌زمینی اعم از فراوری ، فروش  فعالیت دارند که مجموعاً بالغ‌بر ۷هزار خانوار می‌باشند.

رحیم حیدری  با اشاره به برداشت  ۱۵ هزار تن بادام‌زمینی در شهرستان گفت:  گردش مالی این محصول  حدود ۶۰ میلیارد تومان است که به‌خودی‌خود نشان می‌دهد که در وضعیت معیشت مردم آستانه‌اشرفیه بسیار تأثیرگذار است

وی در خصوص واحدهایی که در فراوری بادام‌زمینی  افزود : دو واحد صنعتی بسیار بزرگ مشغول فعالیت بودند  که یکی از این واحدها به دلیل مشکلاتی که داشت  امورش متوقف است که امیدواریم مشکلاتش حل شود و درعین‌حال واحدهای کوچک و خانگی بسیاری مشغول فعالیت هستند

فرماندار آستانه‌اشرفیه درباره مشکلات بادام کاران منطقه ادامه داد: طی بازدیدی که در سال گذشته انجام‌گرفته بود باغات بادام مردم دچار آب‌گرفتگی شده بود و بر  اساس برنامه‌ریزی‌های که انجام‌شده بیش از ۱۵ کیلومتر زهکش در زمین‌های مردم اقدام شد تا  در سال زراعی جدید این  مشکل را نداشته باشیم.

وی به مشکل اساسی مربوط به آفات بادام‌زمینی است اشاره کرد و گفت: این آفات چند سالی است که این  محصول را تهدید و باعث شد که به این محصول آسیب برساند  و حتی  کیفیت لازم را نداشته باشد .

حیدری به‌ضرورت مرکز تحقیقات بادام‌زمینی  در منطقه که مقدمات آن فراهم‌شده است  اشاره کرد و گفت: امیدواریم با تلاش‌های سازمان جهاد کشاورزی گیلان  این مرکز در آستانه‌اشرفیه مستقر شود تا به اقتصاد مقاومتی کمک کند و بتوانیم در تولید و اشتغال نقش خوبی داشته باشیم.

 

یک کارشناس ترویج جهاد کشاورزی آستانه‌اشرفیه در خصوص سم‌زدایی بادام قبل از کشت گفت: قبل از کشت بادام‌زمینی بادام محلی به نام گلی را  به سم قارچ‌کش «کربن سینک ترال » ضدعفونی می‌کنند و آن را در زمین می‌کارند و این سم تا مدت ۵۰ روز از آسیب رسیدن به دانه بادام جلوگیری می‌کند.

هنگامه شفیعی افزود : نوع بادام رقم محلی که در زمین‌های این شهرستان کشت می‌شود رقم گلی معروف است زیرا این محصول بیشتر در زمین‌های  این شهرستان جواب داده است  ولی دارای دانه‌های ریز و درشت است .

وی در پایان در خصوص کلاس‌های آموزشی برای بهبود رقم بادام اظهار کرد : کلاس‌های آموزشی و تحقیقاتی درباره بادام‌زمینی انجام‌شده ولی هیچ کاری تاکنون درباره وضعیت بهتر دانه‌های بادام انجام نگرفته است.

 

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است