چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۴:۳۰
آخرین اخبار
28 تیر 1395 ، ساعت 19:33 1,681 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :18310

گزارش بان کی مون تحت فشار آمریکا تنظیم شده است / اتهامات وارده به ایران بی اساس است

سخنگوی وزارت امور خارجه گزارش شش ماهه دبیرکل سازمان ملل درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت این سازمان را نامتوازن و جانبدارانه ارزیابی کرد و تصریح کرد: این گزارش تحت فشار آشکار آمریکا بر دبیرخانه سازمان ملل تنظیم شده واتهامات وارده در آن علیه جمهوری اسلامی ایران بی اساس است.

 به گزارش جلال شرق، از مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه ، بهرام قاسمی روز دوشنبه افزود: این گزارش با روح و متن برجام و حتی قطعنامه ۲۲۳۱متعارض است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت : این در حالی است که قطعنامه ۲۲۳۱، برجام و تأیید و توافق درباره آن را نشانه تغییری بنیادین در بررسی برنامه هسته ای ایران توسط شورای امنیت عنوان کرده است.
وی اضافه کرد :این گزارش دهی دبیرکل یک رویه اداری و تکراری بوده و صرفا جنبه توضیحی داشته و عاری از هرگونه پیگیری اجرایی و عملی از سوی شورای امنیت سازمان ملل می باشد.
سخنگوی وزارت امور خارجه اشاره گزارش دبیرکل سازمان ملل به کوتاهی های آمریکا و طرف های غربی در عمل به تعهدات خود در برجام را گام مثبتی دانست ،اما تاکید کرد: اینکه گزارش از کنار این موارد به سادگی عبور کرده، و از درخواست جدی از اعضای ١+۵ برای پای بندی به تعهداتشان طفره می رود، مایه تاسف است .
قاسمی افزود: جامعه بین المللی انتظار دارد دبیرکل سازمان ملل موارد کوتاهی آمریکا و برخی از دیگر اعضای ١+۵ در عمل به تعهدات برجامی خود را که مورد گواهی بسیاری از کشورها می باشد، به روشنی و صراحت منعکس نماید.
سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: ابراز نگرانی این گزارش نسبت به آزمایشات موشکی ایران، اقدامی کاملاً مغرضانه و جانبدارانه می باشد ، چون برخلاف نص صریح قطعنامه ۲۲۳۱ و صرفاً با استناد به معیارهای اعلام شده توسط آمریکا وبا زیر پا گذاردن کلیه اصول حرفه ای وکاملا خارج از حیطه اختیارات دبیرکل در این رابطه اظهار نظر کرده است .
بهرام قاسمی افزود:جمهوری اسلامی ایران مجددا تاکید می نماید که موشکهای بالستیک ایران به دلیل آنکه برای حمل کلاهک های هسته ای طراحی نشده اند به هیچ عنوان در حیطه صلاحیت قطعنامه ٢٢٣١ قرار نمی گیرند و لذا جمهوری اسلامی ایران به هیچ کسی اجازه حتی اظهار نظر در مورد سیستم دفاعی خود را نمی دهد.
وی تصریح کرد : برجام حاصل یک تلاش طولانی جمعی برای به ثمر رساندن رهیافت دیپلماتیک جهت حل یک بحران ساختگی و ناخواسته بوده است و پایداری آن نیازمند اراده سیاسی همه طرف ها در پای بندی به تعهداتشان و اقدامات حرفه ای و حمایت گرانه نهادهایی نظیر سازمان ملل است.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد :ایران در تداوم سیاست اصولی خود برای حل و فصل دیپلماتیک موضوع، به تعهداتش پای بند بوده و خواهد بود؛ با این وجود، تأکید می کند موفقیت این سیاست، صرفاً در گرو اقدام متقابل و صادقانه کلیه طرف ها در اجرای کامل و به هنگام کلیه تعهداتشان می باشد.
قاسمی افزود:جمهوری اسلامی ایران در صورت عدم پایبندی طرف مقابل ،اقدام مقتضی متقابل را به عمل خواهد آورد.
وی با اشاره به اینکه بی نتیجه بودن اتخاذ رویکرد تقابلی از سوی شورای امنیت علیه ایران، بارها ثابت شده است ،تاکید کرد: تلاش در جهت تکرار این رویکرد ، اقدامی غیرسازنده می باشد که بارقه های امید ناشی از توافق در خصوص برجام و توسل به راه حل دیپلماتیک را از بین خواهد برد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان اضافه کرد:جمهوری اسلامی ایران هشدار می دهد که تکرار تجربه گذشته، روح حاکم بر برجام و فضای مثبت ایجاد شده در نتیجه آن را ، مسموم خواهد ساخت و این به نفع هیچ یک از طرف ها و جامعه بین المللی نخواهد بود./ایرنا

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است