پنج شنبه, ۷ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار
25 اکتبر 2015 ، ساعت 22:16 1,860 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :5441

گزارش تصویری از آیین عزاداری زنان بنی اسد در آستانه اشرفیه

به گزارش جلال شرق ، مراسم عزاداری زنان قبیله بنی اسد در سالروز تدفین شهدای کربلا و روز سوم شهادت امام حسین(ع) در شهر مذهبی آستانه اشرفیه برگزارشد
به گزارش جلال شرق ،مراسم یاد بود واقعه دفن شهدای عاشورا، بیانگر واقعه ای است که زنان قوم بنی اسد بعد از واقعه کربلا برای دفن مطهر شهدای کربلا اقدام کردند ودر سیزدهم محرم الحرام ۶۱ هجری قمری، عده ای از قبیله بنی اسد، برای خاک سپاری شهدای کربلا به این سرزمین آمدند.

در آیین نمادین دفن شهدا درشهرستان آستانه اشرفیه ، نمادهایی را زنان حمل می کنند و برخی از عزاداران نیز با داشتن بیل و زنبیل های مربوطه، دفن پیکرهای شهدا را در ذهن تداعی کردند.


به گزارش سرویس مذهبی جلال شرق ، در چنین روزی هرساله مردم کربلا و عمدتا قبیله بنی اسد، با ترسیم فضای دفن شهدای کربلا، یاد و خاطره این روز تاریخی را زنده نگه می دارند.

روایت است که حضرت امام زین العابدین(ع) با این که درکوفه نزد ابن زیاد به ظاهر زندانی بود، از زندان بی آن که زندانبانان متوجه شوند، بیرون رفت و درکار دفن پدر خود و دیگر شهیدان به قبیله بنی اسد که به این منظور در قتل گاه کربلا گرد آمده بودند کمک کرد و پس از آن به زندان کوفه بازگشت.
هنگامی که امام زین العابدین(ع) به کربلا آمد، بنی اسد در کنار جسدهای مقدس شهیدان، گرد آمده بودند اما سرگردان، نمی دانستند چه کنند زیرا آنان را نمی شناختند.
حضرت آنان را آگاه کرد که برای راهنمایی و همکاری ایشان آمده است. سپس از نام های شهیدان گفت و یاران هاشمی را جداگانه به آنان شناساند.
آن گاه به سوی جسد مطهر پدر خود شتافت و او را در آغوش گرفت و با صدای بلند گریه کرد. پس به جایی آمد که اکنون قبر امام حسین(ع) در آنجاست.
همین که اندکی خاک را کنار زد، قبری کنده شده پیدا شد. حضرت سجاد(ع) جنازه را از زمین برداشت و بدون مشارکت بنی اسد، جسد را در حالی به خاک سپرد که می فرمود: به نام خدا و در راه خدا و بر آیین پیامبر خدا(ص)، خدا و پیامبرش راست گفتند؛ هرچه خدا بخواهد، هیچ جنبش و هیچ نیرویی جز به کمک خدای بزرگ نیست.
بعد از دفن پدر سلام الله علیه، بر روی قبر نوشت: هذا قبر الحسین بن علی ابن ابی طالب، الذی قتلوه عطشانا غریبا.
یعنی این قبر حسین(ع) فرزند علی ابن ابی طالب(ع) است که تشنه کام و غریب او را کشتند.
آن گاه عمویش عباس(ع) را نیز به همین ترتیب دفن کرد و پس از آن، شهیدان دیگر را با همکاری بنی اسد در دو جا به خاک سپردند.
بنا بر روایات، دو قبرستان دسته جمعی یکی برای شهدای هاشمی و دیگری برای یاران اباعبدالله الحسین(ع) ایجاد کردند. تنها جسد “حربن یزید ریاحی” که به دلیل حضور مادرش در کربلا، هنگامی که دید جسدهای مقدس را می خواهند زیر سم اسبان لگدمال کنند، از صحنه قتال خارج و در جایی که اکنون آرامگاهش می باشد، دفن شد. جسد حبیب بن مظاهر نیز در ابتدای درب ورودی کنونی حرم مطهر مدفون است.
بعد از دفن اجساد شهدا، زنان بنی اسد و عشیره های دیگر منطقه کربلا آمدند و به سوگواری بر سر قبر حضرت امام حسین(ع) و دیگر شهیدان نشستند و به گریه زاری پرداختند.

IMG_3626 IMG_3629 IMG_3632 IMG_3634 IMG_3635 IMG_3651 IMG_3664 IMG_3666 IMG_3672 IMG_3674 IMG_3688 IMG_3710 IMG_3716 IMG_3718 IMG_3720 IMG_3723 IMG_3724IMG_3675

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است