سه شنبه, ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
آخرین اخبار
21 خرداد 1401 ، ساعت 07:47 118 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :70778

تصاویری زیبا از نخستین جشنواره ورزش های شالیزاری در آستانه اشرفیه

بر ای اولین بار درکشور ،نخستین جشنواره شالیزاری آستانه اشرفیه با استقبال وحضور پرشور مرذدم و مسئولین کشوری ، استانی و شهرستانی  عصر روز گذشته در پارک ساحلی آستانه اشرفیه برگزارشد

به گزار ش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ، چندسالی  جام فوتچل در کینچاه، والیچل در کیسم، کشتی‌چل در لسکوکلایه و چلنوردی در دهشال هر سال در این چند روستای استان گیلان و شهرستان آستانه اشرفیه برگزار می‌شود که نگاه‌های زیادی را به خودش جلب کرده است، روستایی که مردمش با کمترین امکانات یک بازی پرنشاط برگزار می‌کنند‌ ولی در سالیان گذشته برخی سعی داشتند تا ورزش‌های شالیزاری را به نام خود ثبت کنند در حالی که زادگاه ورزش‌های شالیزاری شهرستان آستانه اشرفیه است.
به همین منظور نخستین جشنواره ورزش‌های شالیزاری با حضور مسوولان کشوری، استانی و شهرستانی در پارک ساحلی این شهر برگزار شد.
رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان آستانه اشرفیه در این مراسم  با بیان اینکه ورزش‌های شالیزاری مانند چل‌نوردی و فوت‌چل در این شهرستان پایه گذاری شده است اظهار کرد: در ادبیات فرهنگ عامیانه مردم سرزمین گیل و دیلم، نشاء برنج در شالیزارهای این سرزمین با گل و لای و آداب مختلف آمیخته شده است و خوشبختانه شهرستان آستانه‌اشرفیه در احیای ورزش‌های شالیزاری گام‌های خوبی را برداشته است به طوری که چل نوردی در دهشال و فوت چل در کینچاه از نمونه‌های ورزش شالیزاری مردم گیلان است.
فاطمه قاسمی با اشاره به اهداف برگزاری جشنواره ورزش‌های شالیزاری گفت: در نخستین جشنواره ورزش‌های شالیزاری کمیته هایی در بخش اجرایی، تبلیغات و پشتیانی تشکیل شده است و تاکنون علاوه بر دو ورزش چل نوردی و فوت چل، ورزش والی چل (والیبال در شالیزار) در روستای کیسم، کشتی چل (کشتی در شالیزار) در روستای لسکوکلایه و لافند چل (طناب کشی در شالیزار) در روستای لله وجه سر بندر کیاشهر در دستور کار قرار گرفت که امروز از این ورزش‌ها رونمایی شده است.
وی نشاط و جذابیت ورزش‌های شالیزاری را بسیار خوب دانست و افزود: ساماندهی و برگزاری منظم این ورزش‌ها در تقویم ورزشی شهرستان، استان و کشور از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره است.
دبیر جشنواره ورزش‌های شالیزاری با قدردانی از همکاری خوب شهرداری، شورای اسلامی شهر آستانه‌اشرفیه، بخشداری مرکزی و بعضی از حامیان این جشنواره بیان کرد: در روز جشنواره که تقارن با شب ولادت علی ابن موسی‌الرضا‌(ع) است علاوه بر اجرای ورزش‌های شالیزاری، گروه موسیقی سنتی دیلمون به سرپرستی محمود فرضی نژاد، گروه نمایشی تی تی به سرپرستی محمدرضا جعفری لفوت و میلاد حسین زاده و با اجرای رسول حق‌دوست، برگزار شد.
قاسمی با بیان اینکه ورزش‌های شالیزاری خواستگاه شهرستان آستانه اشرفیه است، افزود: در ۲۰ روز گذشته ورزش‌های فوتچل، کشتی‌چل، والیچل و لافندچل به صورت المپیاد در روستاهای شهرستان آستانه اشرفیه برگزار شده است‌که امروز اختتامیه آن می‌باشد.
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه جانبی این جشنواره به مدت ۱۰ روز در پارک ساحلی گفت: برای حمایت از تولید و معرفی توانمندی‌های شهرستان درعرصه صنایع‌دستی، تولیدی و معرفی محصولات این شهرستان با همکاری بخش خصوصی نمایشگاهی راه‌اندازی می‌شود که مهمانان می‌توانند سوغات خود را از این نمایشگاه‌ تهیه کنند.
یکی از اهداف در نخستین جشنواره ورزش‌های شالیزاری کمیته هایی در بخش اجرایی، تبلیغات و پشتیانی است و تاکنون علاوه بر دو ورزش چل نوردی و فوت چل، ورزش والی چل (والیبال در شالیزار) در روستای کیسم، کشتی چل (کشتی در شالیزار) در روستای لسکوکلایه و لافند چل (طناب کشی در شالیزار) در روستای لله وجه سر بندر کیاشهر در دستور کار قرار گرفت که در روزجشنواره از این ورزش‌ها رونمایی می‌شود.

ابراهیم نجفی امروز در حاشیه برگزاری جشنواره ورزش‌های شالیزاری و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه وزارت ورزش و جوانان کمک زیادی در خصوص برگزاری جشنواره ورزش‌های شالیزاری انجام داده است، اظهار کرد: یکی از برنامه‌های دولت توجه به ورزش‌های بومی‌محلی و شالیزاری است که در این راستا حمایت‌های بسیار زیادی را در راستای برگزاری جشنواره ورزش‌های شالیزاری انجام داده است.
وی خواستگاه ورزش‌های شالیزاری را شهرستان آستانه اشرفیه معرفی کرد و گفت: ورزش‌های شالیزاری شامل فوتچل، والیچل، کشتی‌چل و لافندچل از چندین سال گذشته برای نخستین در شهرستان آستانه‌اشرفیه برگزار شده است لذا انتظار داریم به زودی این ورزش‌ها به نام آستانه اشرفیه ثبت شود.
نماینده مردم شهرستان آستانه اشرفیه با تاکید بر لزوم توجه به حمایت دولت از ورزش‌های شالیزاری در شهرستان آستانه اشرفیه بیان کرد: گیلان دارای ظرفیت‌های بسیار زیادی در عرصه‌های ورزشی، فرهنگی، صنعتی، گردشگری و کشاورزی است که اگر به آنان توجه شود می‌توان به موفقیت‌های زیادی رسید به این منظور از دولت درخواست دارم با حمایت از ورزش‌های شالیزاری به توسعه این ورزش در گیلان کمک کند.
نجفی با اشاره به تاثیر ورزش‌های بومی محلی در ایجاد در جامعه تصریح کرد: در هر نقطه از کشور بازی‌های بومی و محلی بسیار زیادی و با آداب و رسوم‌ مختلف وجود دارد که اگر به آنان توجه شود منجر به شناسایی ورزشکاران با استعداد شده و به ایجاد نشاط در جامعه کمک کند.

از جلوه های زیبای این جشنواره اجرای  آئین نمایشی ویژه سرزمین مردم گیل و دیلم توسط گروه نمایشی تی تی ، اجرای موسیقی سنتی گروه دیلمون توسط محمود فرضی پور ، و گزارش ورزشی ایوب مرادی و با اجرای رسول حقدوست بود که جشنواره را در سطح کشوری در بین مهمانان و تماشاگران و گردشگران  دو چندان کرده بود.

شایان ذکر است مدیریت و برنامه ریزی این جشنواره توسط تیم رسانه ای شهرستان برنامه ریزی شده و بهترین عکاسان حرفه ای رسانه ای استان و از تمام خبرگزاری های معتبر و پایگاه خبری  دئر این جشنواره حضور داشتند

عکاس : محمد اکبری پور

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است