یکشنبه, ۷ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۲:۳۹
آخرین اخبار
29 دی 1394 ، ساعت 17:47 2,448 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :9201
درباره اجرای برجام:

گزارش مدیر کل آژانس به نشست شورای حکام

یوکیا آمانو اعلام کرد: گزارش ۱۶ ژانویه تایید می کند که ایران همه اقدامات مندرج در پیوست شماره ۵ برجام را انجام داده است.

به گزارش جلال شرق ، نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بحث درباره نظارت بر برنامه هسته ای ایران پیش از ظهر امروز در وین آغاز شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه روز گذشته خود اعلام کرد: دستور کار نشست شورای حکام، بررسی مسئله نظارت بر برنامه هسته ای ایران بر اساس قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت است.
یوکیا آمانو در گزارش امروز خود گفت: آقای رئیس، من تقاضا کردم این نشست شورای حکام در رابطه با گزارش من با عنوان راستی آزمایی و نظارت در جمهوری اسلامی ایران در چارچوب قطعنامه شورای امنیت به شمار ۲۲۳۱ تشکیل شود. گزارش من در شانزدهم ژانویه به شورای حکام و به طور موازی به شورای امنیت، تایید کرد که ایران اقدامات مشخص شده در پیوست شماره پنج برجام را به جا آورده است. در نتیجه روز اجرا در همان روز اتفاق افتاده است. ایران قبلا به من اطلاع داده بود که موقتا پرتکل الحاقی را درباره توافقنامه پادمانها که با آژانس دارد، اعمال می کند، که از روز اجرا شروع می شود.
همچنین ایران به طور کامل کد ۳٫۱ از ترتیبات فرعی توافقنامه پادمانها را اجرا خواهد کرد.
راستی آزمایی اینکه ایران گامهای مقدماتی لازم را تکمیل کرده است، کار پیچیده و دشواری بود و با وجود ضیق وقت انجام شد. من از تیم خوبمان در اداره پادمانها بسیار تشکر می کنم.
اکنون مسیر برای آژانس روشن شده است تا راستی آزمایی و نظارت بر تعهدات هسته ای ایران را بر اساس برجام ، همانطور که توسط شورای امنیت درخواست و توسط شورای حکام مجوز آن داده شده ، شروع کند.
من به همه آنهایی که به تحقق برجام کمک کردند، به ویژه گروه کشورهای سه به علاوه سه (پنج به علاوه یک) ، ایران و شورای حکام تبریک می گویم.
روز شنبه، من در وین با موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ، کری وزیر خارجه آمریکا، صالحی معاون رئیس جمهور ایران و ظریف وزیر خارجه ایران دیدار و گفتگو داشتم. دوشنبه  نیز در تهران با رئیس جمهور روحانی دیدار کردم و دوباره با دکتر صالحی و دکتر ظریف ملاقات و گفتگو کردم. همگی از نقش مهم آژانس در این مسئله تشکر کردند. آنها  همچنین بر تعهد خود به اجرای کامل برجام تاکید کردند.
آقای رئیس، همانطور که به شورای حکام در دسامبر اطلاع دادم، اجرای پروتکل الحاقی ، راستی آزمایی و نظارت بر تعهدات هسته ای ایران بر اساس برجام ، شامل فعالیتهایی می شود که برای آنها بودجه ای قابل پیش بینی ، نیاز است. من به زودی پیش نویس به روز شده بودجه را برای سال دوهزار و هفت منتشر خواهم کرد که در آن برآوردهای مربوط به هزینه های اضافی خواهد آمد، هزینه هایی که باید از طریق بودجه عادی همان سال تامین شود. عناوین اصلی این پیش نویس به روز شده دیروز بین اعضا توزیع شد. من از کشورهایی که تا کنون کمک کرده اند یا قول کمک داده اند تشکر می کنم و من روی حمایت همه اعضا برای تامین بودجه قابل پیش بینی برای کار طولانی مدت راستی آزمایی و نظارت حساب می کنم. به منظور  عمل به مسئولیتهای جدید، قصد دارم دفتری را در اداره پادمانها ایجاد کنم تا مسئولیت فعالیتهای پادمانی، راستی آزمایی و نظارت را بر عهده بگیرد. این دفتر جایگزین کارگروه ویژه ایران خواهد شد. این تغییر نیز به بودجه اضافی نیاز دارد. فعالیتهای راستی آزمایی و نظارت در رابطه با برجام استثنا هستند و سابقه قبلی برای آنها وجود ندارد.
اجرای برجام آغاز مرحله جدیدی در روابط میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی محسوب می شود.
آقای رئیس، اجرای برجام آغاز مرحله جدیدی در روابط میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی محسوب می شود. ما از زمانی که آژانس در سال دوهزار و سه بررسی پرونده ایران را شروع کرد، راهی طولانی طی کرده ایم. کارهای زیادی انجام شده است تا به اینجا رسیده ایم. همین اندازه تلاش در آینده برای اجرای برجام نیاز است. آژانس کاملا متعهد به ایفای نقش خود است . من از حمایت آژانس قدردانی می کنم و همچنان به ارائه مرتب گزارشها ادامه خواهم داد./خبرگزاری صدا و سیما
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است