پنج شنبه, ۷ مرداد ۱۴۰۰
آخرین اخبار
6 سپتامبر 2015 ، ساعت 12:32 576 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :2371

گفتگو با حسین مسافر آستانه در باره تئاتر شهروند

در حاشیه اختتامیه‌ی ششمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان حسین مسافر آستانه در گفتگوی اختصاصی با جلال شرق ، به سوالات طرح شده پاسخ گفتند .

آقای مسافر به‌عنوان داور این دوره از مسابقات، کمیت و کیفیت آثار این دوره را نسبت به دوره‌های قبل چگونه ارزیابی می‌کنید؟ و اصولا تئاتر خیابانی چه دستاوردهایی می‌تواند برای شهرستان داشته باشد؟
مسافر: بسم‌الله الرحمن الرحیم، جشنواره تئاتر خیابانی شهروند، از دوره اول برگزاری خودش تاکنون که تقریبا در جریان چندوچون و کم و کیف برگزاری و آثار شرکت‌کننده آن هستم از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار بوده است. این جشنواره بعد از پنج دوره برگزاری در ششمین دوره خودش آثار بسیار خوب و ارزشمندی را روی صحنه‌های مختلف شهر لاهیجان به نمایش گذاشت. آثاری که از اقصی نقاط کشور حضور داشتند آثار تأثیرگذار، ارزشمند و در رابطه با موضوعیت این جشنواره،بودند چیزی که در جشنواره‌های مختلف شاهدش هستیم این است که اکثر نمایش شرکت‌کننده چندان ارتباطی با موضوعیت خود آن جشنواره ندارد، اما اینجا در جشنواره شهروند تقریبا تمامی موضوعات شرکت‌کننده موضوعات در رابطه بازندگی شهری بودند و از این نظرموضوعات مرتبط خودش راهش را این جشنواره پیداکرده و مخاطبین این جشنواره اعم از شرکت‌کنندگان و یا تماشاگرانش می‌دانند که این جشنواره برای چه برگزار می‌شود و در چه موضوعاتی باید کار بشود، خیلی کارهای خوب و ارزشمندی انجام‌شده به لحاظ آمورش های شهروندی، آموزش‌های زندگی شهری و بسیاری مسائل اجتماعی مبتلابه شهرستان نمایش‌های بسیار خوب و قابل به توجهی را شاهد بودیم
استقبال مردم نسبت به دوره گذشته چگونه بود؟
مسافر: جشنواره شهروند، از اولین دوره خودش همیشه با استقبال خوبی روبه‌رو بود این به دلیل سابقه‌ی فرهنگی است که در خصوص با آشنایی تئاتر در شهر لاهیجان وجود داشت شاید شرکت‌کنندگانی که از جاهای دیگر این کشور می‌آمدند یا از اساتیدی که از تهران برای حضور در این جشنواره دعوت می‌شدند چنین استقبالی را از سوی عموم مردم هیچ‌وقت پیش‌بینی نمی‌کردند و اما برای ما که شهر لاهیجان را می‌شناسیم و سابقه‌ی فرهنگی آن را اطلاع داریم می‌دانیم که برای ما قابل حدس بود که مردم این‌چنین شرکت بکنند، در یازده نقطه شهر لاهیجان نمایش‌های شرکت‌کننده، اجراهای متعددی داشتند که تماما با استقبال پرشور شهروندان لاهیجانی روبه رو بود و حتی گاهی از شهرهای مجاور برای تماشای این آثار می‌آمدند.
– موضوع‌های آثار ارائه‌شده نسبت به سطح توقعاتی که امروز نیازهای جامعه را ازلحاظ ابعاد روان‌شناسی و اجتماعی می‌تواند در بربگیرد؟ آیا می‌تواند مفاهیم آن امروز با این جامعه مدنی ارتباط داشته باشد؟
مسافر: ببینید، مسائل زندگی شهری مسائل روشن و بدیهی است، خیلی از پیچیدگی خاصی برخوردار نیست اما چگونگی پرورش این موضوعات و کیفیت ارائه هنری این آثار است که جذابیت آن‌ها را تضمین می‌کند، به نظر من تمام موضوعاتی را که مردم در زنگی شهری با آن سروکار دارند مثل رعایت حقوق همسایگی، مثل رعایت حقوق شهروندی، مثل حفظ محیط‌زیست و مسائل زیست محیطی و بسیاری از موضوعات دیگر دست مایه های خوبی بودند برای خلق آثاری ارزشمند و تأثیرگذار به‌ویژه یک نمایش خاص با موضوع مسئله حیاتی آب ما شاهدش بودیم، باوجوداینکه بحث حیاتی بودن آب در زندگی اجتماعی قابل‌توجه همگان هست اما تاثیری که این نمایش در خصوص حفظ منابع آبی و جلوگیری از مصرف بی‌رویه و هشدارهایی که می‌داد به نظرم بسیار تأثیرگذار و قابل‌توجه بود.
– این جشنواره بااینکه در که سال گذشته چند کشور خارجی هم بودند، چرا از حالت ملی به فراملی و بین‌المللی حرکت نکرده است؟
مسافر: موضوع شهروندی ازجمله موضوعاتی است که نسبت به سایر مسائل فرهنگی کشور، توان بین‌المللی شدن را دارد، بحث زندگی شهری مسائل مبتلابه اجتماعی بحث مخصوص یک منطقه‌یا یک کشور نیست، بحثی بین‌المللی است خود موضوعیتش می‌تواند آثار بسیار ارزشمندی را در سایر کشورهای دنیا تولید و عرضه کند ، برگزاری این جشنواره شاید نیاز به حمایت‌های بیشتر دارد تا توان برگزاری بین‌المللی را هم ازنظر مالی و هم ازنظر امکاناتی و به‌ویژه ازنظر ظرفیت فرهنگی بتواند تأمین بکند و من فکر می‌کنم این جشنواره پتانسیل بین‌المللی شدن به معنای واقعی را دارد و من امیدوارم که مسئولین و متصدیان برگزاری این جشنواره همت بین‌المللی شدن این جشنواره را پیش رو داشته باشند. برای این‌که جشنواره شهروند می‌تواند شهر لاهیجان را به‌عنوان یک شهر فرهنگی نه‌تنها در ایران بلکه در کل جهان بشناساند، اگر ما بخواهیم نسبت به یک شهر یک تبلیغی انجام بدهیم که یکی از ویژگی‌های این شهر در سطح بین‌المللی شناسانده بشود باید هزینه‌های بسیار بالایی را متحمل بشویم تا این اتفاق چنددرصدی به تحقق بپیوندد، درحالی‌که برگزاری یک رخداد هنری به‌راحتی می‌تواند این نتیجه رو برای هر شهری به ارمغان بیاورد.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است