سه شنبه, ۸ فروردین ۱۴۰۲ ، ساعت ۰۲:۱۰
آخرین اخبار
4 اسفند 1394 ، ساعت 18:17 1,811 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :11064
نوبخت:

یارانه افراد کم درآمد حذف نمی شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: ما تحت هیچ شرایطی یارانه افراد کم درآمد را حذف نخواهیم کرد.

به گزارش جلال شرق ، محمدباقر نوبخت در همایش تبیین برنامه ششم که صبح سه شنبه در سالن اجلاس سران  برگزار شد  گفت: در برنامه ششم بر اساس آمایش سرزمین ۴ محور شامل البرز در شمال ، زاگرس در غرب ، محور شرق و جنوب مورد توجه قرار خواهد گرفت اما با توجه به سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب تمرکز بر سواحل مکران خواهد بود.

وی با بیان اینکه برنامه ششم توسعه بر اساس تجارب یازده برنامه قبلی تدوین شده است گفت: یکی از آسیب های برنامه های قبلی این بود که قرار می شد در یک دوره ۵ یا ۷ ساله همه مسائل کشور مورد بررسی و برنامه ریزی قرار گیرد اما ما سعی کردیم موضوعات و محورهای مشخصی را در برنامه ششم مورد بررسی قرار دهیم .
وی با بیان اینکه ۲۵ موضوع و ۴۵ محور در طول برنامه ششم بررسی و اجرایی خواهد شد افزود: چند موضوع به عنوان برنامه های اصلی مورد توجه بیشتر قرار خواهد گرفت.
معاون رئیس جمهور گفت: برنامه ششم یک برنامه جامع نگر و مسئله محور است که به موضوعات خاصی می نگرد.
وی با بیان اینکه برنامه ششم بر اساس سیاستهای کلی رهبر معظم انقلاب در موضوع اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم تدوین شده است گفت: رشد تولید مبتنی بر دانش و بهره وری در چارچوب اقتصاد مقاومتی و تعامل سازنده با جهان از زیربناهای این برنامه خواهد بود.
سخنگوی دولت افزود: علاوه بر این طی ۵ سال آینده موضوعاتی نظیر آب ، محیط زیست و صندوق های بازنشستگی که اگر به آنها توجه نشود ممکن است به بحران تبدیل شود به صورت جدی مورد توجه قرار خواهد گرفت.
نوبخت افزود: بعنوان مثال در موضوع آب برنامه های مختلفی را در نظر داریم نظیر اینکه چه کار مشخصی برای تامین آب پایدار داشته باشیم و برای خارج نشدن آب از مرزهای کشور چه کارهایی باید بکنیم و برای آبرسانی برای شهرها و روستاها برنامه های ما چیست ؟
وی با بیان اینکه در این برنامه توجه ویژه ای به بخش معدن ، صنایع معدنی ، گردشگری، ترانزیت، حمل و نقل ریلی ، فناوری اطلاعات و ارتباطات و انرژی شده است گفت: اگر روی این بخشها متمرکز شویم رشد بیشتری خواهیم داشت.
وی گفت: ما برای رسیدن به رشد ۵ درصدی سهم و نقش هر یک از موضوعات مختلف در اقتصاد را مشخص کرده ایم.
*سهم منابع نفتی در برنامه ششم به ۲۲ درصد کاهش می یابد
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با تاکید بر اینکه  وابسته نبودن به نفت در برنامه ششم توسعه براساس شاخص های اقتصاد مقاومتی مدنظر است ، گفت: سهم منابع نفتی از ۳۱ و نیم درصد فعلی در طول برنامه به ۲۲ درصد تقلیل می یابد.
محمدباقر نوبخت در ادامه سخنانش در همایش تبیین برنامه ششم توسعه کشور افزود: سهم مالیات به تولید ناخالص داخلی نیز از ۶ و نیم درصد فعلی تا ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت.
وی به اصلاح قانون مالیات ها نیز اشاره کرد و گفت: بر این اساس قرار است معافیت دستگاه های مختلف نظیر آستان های مقدس و قرارگاه هایی که مالیات نمی دادند لغو شود و همچنین از کسانی که مالیات واقعی نمی دادند مالیات واقعی گرفته شود.
نوبخت با بیان اینکه نرخ تورم در بهمن امسال در دوره ۱۲ ماهه به ۱۱ و ۸ دهم درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه به ۸ و ۹ دهم درصد و نرخ تورم ماهانه به منفی ۴ دهم درصد رسید افزود: قرار است نرخ تورم در برنامه ششم به ۸ و ۹ دهم درصد کاهش یابد.
وی گفت: همچنین قرار است نرخ بیکاری از ۱۰ و ۷ دهم درصد در طول برنامه ششم به ۷ درصد کاهش یابد.
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه قرار است در طول برنامه ششم تولید ناخالص داخلی به ۸ درصد برسد افزود: تشکیل سرمایه ثابت ناخالص سالانه در طول برنامه به ۱۵ و ۴ دهم درصد ، تولید سرانه به ۶ و ۷ دهم درصد و نسبت سرمایه به تولید ۳۸ درصد خواهد بود.
نوبخت با بیان اینکه جمعیت ما در سال ۹۴ ، هفتاد و ۹ میلیون و ۱۳۸ هزار نفر است گفت: جمعیت کشور با رشد سالانه ۱ و ۲۶ صدم درصد به ۸۴ میلیون و ۲۶۵ هزار نفر خواهد رسید.
وی افزود: نرخ باروری کل که نگران کننده بوده و هست که ممکن است با پیری جمعیت مواجه شویم از ۱ و ۹ دهم درصد به ۲ و ۱ دهم درصد افزایش می یابد.
*پرداخت کامل بدهی دولت به بانکها در برنامه ششم
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تاکید کرد : بدهی دولت در برنامه ششم توسعه به صفر می رسد.
محمدباقر نوبخت گفت: تراز عملیاتی دولت مثبت خواهد شد و برنامه ریزی برای تامین مالی لازم برای تحقق رشد ۸ درصدی در طول سالهای برنامه ششم انجام شده است.
وی افزود: نرخ رشد بخش کشاورزی در سالهای برنامه ششم ۵ درصد ، بخش نفت ۹٫۳ درصد ، بخش معدن ۸٫۸ درصد، بخش صنعت ۹٫۳ درصد ، ارتباطات ۱۹٫۴ درصد ، و بخش خدمات ۵٫۸ درصد پیش بینی شده است که به طور میانگین رشد اقتصادی را به ۸ درصد خواهد رساند.
نوبخت گفت: سهم بهره وری از این میزان رشد ۳۵ درصد (یک سوم ) خواهد بود .
وی افزود: برای تحقق این رشد اقتصادی سالانه به ۷۲۴ هزار میلیارد تومان منابع مالی نیاز است که ۱۰۵ هزار میلیارد تومان از منابع بخش عمومی و در قالب سرمایه گذاری در طرحهای عمرانی انجام خواهد شد.
نوبخت گفت: ۵۷ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی ، ۹۵ هزار میلیارد تومان از منابع بازار سرمایه ، ۱۸۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی و ۲۴ هزار میلیارد تومان هم سهم بخش خصوصی خواهد بود و منابع داخلی شرکتهای دولتی هم ۱۰۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است .
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: ۱۶۰ هزار میلیارد تومان هم از منابع خارجی جذب خواهد شد که معادل ۱۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی و ۲۰ میلیارد دلار فاینانس و ۱۸ میلیارد دلار هم به صورت مشارکت داخلی و خارجی پیش بینی شده است.
*یارانه افراد کم درامد حذف نمی شود
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: ما تحت هیچ شرایطی یارانه افراد کم درآمد را حذف نخواهیم کرد.
محمد باقر نوبخت افزود: دغدغه ما محیط کسب و کار است که اگر بستر سازی نشود همه سرمایه گذاری هایی که با یک ابتکار و زحمت چند ساله در برجام و مذاکرات فراهم شد و نتیجه اش را می توانیم صف مقامات بلند پایه سیاسی و اقتصادی برای آمدن به ایران جهت سرمایه گذاری مشاهده کنیم، برباد می رود.
وی گفت: این سرمایه گذاری ها اگر در یک بستر برای بهبود فضای کسب و کار صورت نگیرد قطعنا به طور شایسته از این سرمایه گذاری ها نمی توانیم استفاده کنیم.
نوبخت با اشاره به موضوع اشتغال و اینکه باید بطور خاص مورد توجه قرار گیرد افزود: برای اینکه بتوانیم فرصت های شغلی را  در سال های آینده  فراهم کنیم حتما باید یک سرمایه گذاری کافی صورت بگیرد تا  بیشتر از ۹۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شود.
وی افزود: ‌همه اقداماتی که الان در برنامه ریزی برای رشد اقتصادی و سرمایه گذاری هایمان صورت می گیرد برای این است که فرصت شغلی جوانان فراهم شود.
نوبخت در ادامه گفت: با توجه به اینکه باید تاپایان سال ۱۳۹۹ باید به نرخ رشد بیکاری۷ درصد برسیم برای آن تمهید مقدمات انجام داده ایم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با اشاره به اینکه مهم ترین  دغدغه دولت بعد از توسعه اشتغال به تامین مالی مربوط می شود اظهار داشت:‌ دغدغه رشد ۸ درصدی اقتصاد در برنامه ششم  بدون توجه به نظام تامین مالی برطرف نمی شود.
وی افزود: ما بخشی از ۸ درصد را از طریق افزایش سرمایه گذاری های جدید و بخشی را از بهره وری تامین خواهیم کرد.
نوبخت ادامه داد: از این ۸ درصد ، ۲ ممیز ۸ دهم واحد درصد مربوط می شود.
وی گفت: موضوع بهره وری که یک موضوع فرابخشی است و هیچ توسعه ای از نظر دولت یازدهم پذیرفته نیست مگر اینکه در کنار توسعه،
عدالت و در کنارآن  رشد و بهبود وضع محرومان و بخش هایی از جامعه باشد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت:‌ بعد از اشتغال، دغدغه ما بهبود معیشتی مردم است تلاشی که برای کاهش نرخ بیکاری و تورم در طی این سال ها با موفقیت انجام شد برای این بود که قدرت خرید مردم را حفظ کنیم.
نوبخت افزود:‌ تلاشی که برای حفظ نوسانهای غیر معمول ارز در کشور صورت می گرفت برای این بود که به نحو شایسته ای قدرت خرید و قدرت پول ملی را حفظ کنیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ادامه داد: هم اکنون به ۷۵ میلیون نفر یارانه پرداخت می کنیم به این خاطر که ممکن است بخش هایی از جامعه به دلیل بی اطلاعی نیازمند به این یارانه باشند.
نوبخت گفت:‌ حاضریم همچنان سیاست پرداخت یارانه را با تاکید در دولت ادامه بدهیم برای اینکه جامعه هدف بسیار مهم است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ادامه داد: با توجه به اینکه اطلاعات کافی برای شناسایی تمامی اقشار وجود ندارد در نتیجه از آنجایی که نمی‌خواهیم افراد نیازمند یارانه این منبع را از دست دهند پرداخت ادامه خواهد داشت.
نوبخت گفت:‌ دولت برای اجرای این کار ها نیاز به موظف بودن خود یا از طرف مجلس ندارد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور افزود: ما می خواهیم رشد اقتصادی داشته باشیم ، باید اجازه بگیریم؟ یا در خصوص بهبود معیشتی مردم که از وظایف ماست، چه ضرورتی دارد ما کارهایی که می توانیم را انجام ندهیم.
وی در پایان گفت: از نوآوری های برنامه ششم این است که به جای اینکه حجم قابل توجهی از برنامه ها را  برای رسیدگی در اختیار نمایندگان  قرار دهیم کلیات را در اختیار مجلس قرار می دهیم./خبرگزاری صدا و سیما
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است