چهارشنبه, ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
آخرین اخبار
26 اردیبهشت 1395 ، ساعت 12:18 1,757 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :14852

یارگیری برای ریاست

صف‌بندی‌ و یارگیری‌ها برای ریاست آتی مجلس آغاز شده است؛ حامیان علی لاریجانی از یک سو و دوستداران محمدرضا عارف از دیگر سو هر کدام از مزیت‌های آنها می‌گویند. میانه‌روها و اصولگرایان بهترین گزینه در میان خود را علی لاریجانی می‌دانند و معتقدند تنها اوست که توانایی اداره مجلس را دارد و هشت سال ریاست او بر مجالس هشتم و نهم را شاهد ادعای‌شان می‌آورند.
به گزارش جلال شرق ، اصلاح‌طلبان نیز که بعد از ۱۲سال عدم حضور در مجلس، اکنون در وضعیتی هستند که رئیس مجلس را از خود انتخاب کنند، از ویژگی‌های نفر اول لیست تهران (محمدرضا عارف) که توانست با کسب بیش از یک‌میلیون و ۶۰۰هزار رای منتخب اول مردم تهران شود و به دنبال خود ۲۹نفر دیگر لیست را به ترتیب با رای مردم وارد خانه ملت در بهارستان کند، از محبوبیت او سخن می‌گویند. اصلاح‌طلبان رای یکپارچه مردم به لیست امید در تهران و همچنین رای به نیروهای اصلاح‌طلب در سراسر کشور را رای به تغییر تفسیر کردند و از این رو مرد شماره یک تهران را مناسب‌ترین گزینه برای ریاست مجلس دهم می‌دانند.
سیدمحمدرضا خاتمی، نایب‌رئیس مجلس ششم یکی از چهره‌های خواستار ریاست محمدرضا عارف است. او در گفت‌وگو با «ایرنا» تصریح کرد:‌ «مردم با آرزوی تغییر پا به انتخابات گذاشتند، اگر این آرزو در پارلمان تبلور پیدا نکند، معلوم نیست آنها برای انتخابات ریاست‌جمهوری چه تصمیمی بگیرند.»
او در حالی که از علی لاریجانی به خاطر ایستادن در مقابل تندروها هنگام بررسی برجام قدردانی می‌کرد، این نکته را یادآور شد که: «وعده‌های حسن روحانی تنها در برجام خلاصه نمی‌شود.» خاتمی با این مقدمه تاکید کرد: «باید کسی رئیس مجلس باشد که به این برنامه‌ها اعتقاد داشته باشد.»
او با بیان اینکه غالب جریان اصلاح‌طلب روی ریاست عارف اجماع کرده‌اند، تصریح کرد: «نظر آقای خاتمی هم روی آقای عارف است. البته ایشان گفتند من در این مساله دخالت نمی‌کنم؛ چراکه این کار بر عهده نمایندگان مجلس است و آنها باید بنشینند و با هم تفاهم کنند. من از هر کسی که نمایندگان به ریاست او رای دهند، حمایت می‌کنم و پشتیبان او هستم.»
جریان اصولگرای معتدل هم با جدیت تلاش خود را برای نشاندن علی لاریجانی بر صندلی ریاست مجلس دهم آغاز و آن‌طور که عبدالرضا مصری، عضو کمیته هفت ‌نفره اصولگرایان مجلس دهم به «ایلنا» گفته این کمیته جلسه‌های بسیاری با علی لاریجانی در این زمینه برگزار کرده است. محمدرضا باهنر یکی از اصولگرایانی است که بر لزوم ریاست علی لاریجانی بر مجلس دهم تاکید دارد.
او با اشاره به نقش علی لاریجانی در مواردی از جمله انتخاب کابینه یازدهم و تصویب برجام معتقد است که اکثریت او را مدیر لایقی برای اداره مجلس می‌دانند.
باهنر در این مورد به «ایسنا» گفت: «عملکرد آقای لاریجانی بر ریاست مجلس عملکرد موفقی در سطح کلان کشور بود و باعث شد موقعیت قوه مقننه در اداره امور کشور خصوصا در مساله برجام، هماهنگی با دولت و رصد کردن برخی اشکالات دولت موقعیت ممتازی باشد.» او با بیان این مطلب تاکید دارد که لاریجانی لیاقت ریاست مجلس دهم را دارد.
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است