چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۳:۲۲
آخرین اخبار
2 بهمن 1394 ، ساعت 09:02 1,858 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :9313
پاسخی به اتهام‌زنی جدید سعودی‌ها علیه ایران؛

۱۰ دلیل غیرقابل انکار در حمایت عربستان سعودی از تروریسم

بنا به اطلاعاتی که از وبگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه عربستان بر می‌آید این سازمان در تاریخ سه شنبه ۱۹ ژانویه اقدام به انتشار لیستی ۵۸ بندی کرده است که در آن مطالبی سراسر اتهام و افترا علیه جمهوری اسلامی ایران درج شده است و ایران را متهم به اقدامات تروریستی متعدد در منطقه کرده است.
به گزارش جلال شرق ، به نقل از «تابناک»، در ابتدای امر ذکر این نکته ضروری است که فعالیت‌های تروریستی از جمله ذلیلانه‌ترین رفتار‌ها در نظام بین الملل است که سازمان‌های ملی، فرا ملی و بین المللی در بازه‌های زمانی مکرر در نکوهش آن موضع گرفته‌اند و این رفتار را خلاف قوانین مرتبط با حقوق بشر می‌دانند.
 ناگفته پیداست، آن گروه سیاسی-نظامی یا حکومتی مجبور به انجام فعالیت‌های تروریستی می‌شود که از نظر ساختارهای قانونی حاکمیتی و ساخت قدرت در شرایط مناسبی نباشد و برای بازیگری سیاسی داخلی و خارجی توان کافی نداشته باشد. حکومت آل سعود که از جمله حکومت‌های مستبد و دیکتاتوری منطقه و جهان است در حال حاضر در مرزهای داخلی خود اعتراضات سیاسی و مدنی فراوانی را شاهد است.
این حکومت به دلیل نا‌آرامی‌های داخلی و خطری که از طریق مردم خودش احساس می‌کند به نظر می‌رسد حاضر است با توجه به منابع عظیم نفتی که دارد تمام تلاش خود را برای خارج کردن این نا‌آرامی‌ها با هر هزینه‌ای به کشورهای دیگر انجام دهد.
حاکمان آل سعود امروزه در حالی ایران را متهم به فعالیت‌های تروریست می‌کنند که گویا چشمانشان را بر روی نا‌آرامی‌های داخلی و سرکوب شدید شهروندان خود بسته‌اند. شهروندانی که از وجود یک قانون اساسی مختصر نیز محروم هستند.
در این بخش تنها بخشی از جنایت‌های تروریستی حکومت آل سعود را یاد آوری می‌کند.
۱– حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر: واقعیت آن است که اگرچه ابعاد واقعی ماجرای حادثه ۱۱ سپتامبر اجازه روشن شدن نیافت، اما حکومت آل سعود همواره به عنوان یکی از متهمان این حادثه مطرح بوده است. توضیح بیشتر آنکه پرونده دخالت عربستان سعودی در حملات ۱۱ سپتامبر بسته شده و به جریان انداخته شدن آن به دستور مقامات سعودی با وجود شکایت‌‌های خانواده ‌های قربانیان و درخواست آن‌ها برای به جریان انداختن آن ممنوع اعلام شده است.
۲– فشار شدید بر شیعان عربستان: شیعیان عربستان در طول دوران حکومت آل سعود علی رغم اینکه بسیاری از مناطق نفتی عربستان در محدوده‌های مسکونی آنهاست همواره در فقر و محرومیت نگه داشته می‌شوند.
برای مثال در خرداد سال جاری و در کمتر از یک هفته در قالب دو حمله انتحاری به نمازگزاران شیعی عربستان، شمار زیادی از نمازگزاران کشته شدند که بر اساس کار‌شناسان مسئولیت این اقدام مستقیماً متوجه آل سعود بود.
جدای از آن اعدام روحانی برجسته شیعیان عربستان آیت الله شیخ نمر را که پیش‌تر نیز مورد حملات و ضرب و شتم شدید مأموران آل سعود قرار گرفته بود می‌توان در همین راستا تحلیل کرد.
۳– جنایت و کشتارهای متعدد آل سعود علیه سایر قبایل شبه جزیره عربستان (همانند قبایل، عطیه و جنیه با بیش از ۷۰۰۰کشته، قبیله العجمان با بیش از ۳۰۰۰کشته، مطیر و عتیبه با بیش از ۵۰۰۰کشته، شمّر با بیش ۱۰ هزار کشته و…) گفتنی است این جنایت‌ها که عمدتاً با بریدن سر همراه بوده است زمینه ساز تشکیل حکومت پادشاهی آل سعود شده است.
۴- حمایت قاطع و کامل مالی از صدام در جنگ ایران و عراق: صدام پس از جنگ با ایران در تنش و اختلاف نظری که بر سر حمله به کویت با دیگر کشورهای عربی از جمله آل سعود پیدا کرد لب به اعتراف گشود و از حمایت‌های همه جانبه مالی و نظامی آل سعود از خود در جریان جنگ ایران و عراق یاد کرد.
۵- تأسیس و حمایت از هزاران مدرسه دینی افراطی در پاکستان که این اقدام با هدف آموزش نیروهای تکفیری و اشاعه اندیشه وهابیت در منطقه انجام می‌شود و شکل گیری گروه‌هایی تروریستی از قبیل القاعده، طالبان، داعش و… از برون دادهای مستقیم این نوع فعالیت هاست.
 گفته می‌شود بیش از ۳ میلیون محصل وهابی در پاکستان و صد‌ها هزار محصل در افغانستان مشغول تحصیل در مدارس وهابی وابسته به سعودی‌ها هستند.
۶- حمله به یمن: دخالت عربستان سعودی در یمن به قبل از انقلاب مردمی در این کشور باز می‌گردد، یعنی زمانی که ارتش عربستان سعودی در سرکوب شیعیان الحوثی کمک‌‌های نامحدودی را به دولت استبدادی علی عبدالله صالح در این کشور ارائه می‌کرد، این حمایت‌ها بعضاً به دخالت مستقیم و موشک‌ باران مواضع حوثی‌‌ها از سوی ارتش عربستان نیز منجر می‌‌شد.
 با آغاز انقلاب مردمی در یمن، عربستان که از سرایت این انقلاب به کشور خود واهمه داشت، با همکاری آمریکا وارد خط دور زدن انقلاب شد و به بهانه مبارزه با تروریسم تا حد زیادی موفق به ناکارآمد کردن این انقلاب نیز شد.
این جنگ که به بهانه حمایت از حکومت مستبد و پادشاهی مخلوع یمن به توسط عربستان به این کشور صورت گرفته است، تاکنون هزاران کشته و زخمی برجای گذاشته است و میلیارد‌ها دلار خسارت به کشور فقیر یمن وارد آورده است.
۷- انفجار تروریستی مقابل سفارت ایران در بیروت: بعد‌ها معلوم شد که عاملان این حمله تروریستی از اعضای گروه‌های تروریستی سلفی القاعده بوده‌اند که مستقیماً تحت آموزه‌های وهابیت و آل سعود قرار داشته‌اند.
۸- حمایت از سلفی‌گری و فعالیت‌های تروریستی: ظهور سلفی ‌گری در افغانستان با پول‌های هنگفتی که عربستان هزینه می‌کند رواج بیشتری گرفته است. عربستان پیش‌تر این سیاست را در پاکستان به اجرا گذاشت که با موفقیت چشم ‌گیری روبرو شد، به طوری که نیروهای القاعده از آن سرچشمه گرفتند.
۹- قتل و عام شیعیان بحرین در سال‌های اخیر: اگرچه ۷۰ درصد مسلمانان بحرینی شیعه هستند اما حکومت این کشور به دست آل خلیفه است که از سنی مذهبان وابسته به حکومت آل سعود عربستان هستند. نیروهای نظامی آل خلیفه و آل سعود در سال‌های اخیر بار‌ها و بار‌ها در شهرهای مختلف بحرین حمام خون به راه انداخته‌اند و شیعیان معترض به حکومت استبدادی را قتل عام کرده‌اند.
۱۰- حمایت از داعش: رزمندگان عراقی بار‌ها در جریان مبارزه علیه داعش خودروهایی را کشف می‌کنند که دارای پلاک عربستان سعودی است و عناصر داعش از آن‌ها برای اقدامات تروریستی خود استفاده می‌کنند. البته امروزه کشف این‌گونه اسناد در مواضع تروریست‌ها در عراق و سوریه به موضوعی معمول تبدیل گشته است و تا کنون مواد غذایی، تسلیحات، ابزار آلات جنگی، خودرو و… که آثاری از رژیم آل‌سعود بر آن نقش بسته بود توسط نظامیان ارتش و رزمندگان کمیته‌های مردمی کشف و ضبط شده است.
گفتنی است انتشار لیست ۵۸ بندی وزارت امور خارجه عربستان در حالی رخ داده است که همزمان مقامات سیاسی و نظامی پاکستانی و برخی کشورهای دیگر منطقه از جمله عراق تلاش‌هایی را برای می‌انجی‌گری میان این دو کشور انجام داده بودند.
از این رو باید گفت از شواهد و قرائن رخداد‌ها و اقدامات صورت گرفته توسط رژیم آل سعود باید این نتیجه را گرفت که این حکومت مستبد و پادشاهی علاقه‌ای به بهبود روابط با ایران ندارد و حیات سیاسی خود را در تنش و درگیری با جمهوری اسلامی ایران می‌بیند. نیازی به گفتن نیست موارد اشاره شده، تنها مشتی نمونه خروار از اقداماتی است که سعودی‌ها مستقیم یا غیر مستقیم در راستای توسعه تروریسم بین المللی انجام می‌دهند.
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است