سه شنبه, ۶ مهر ۱۴۰۰
آخرین اخبار
30 جولای 2021 ، ساعت 12:36 371 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :66375
با حضور معاون رئیس جمهور؛

مراسم تحویل ساختمان کتابخانه مرکزی رشت برگزار شد

مراسم تحویل بنای ساختمان کتابخانه مرکزی رشت با حضور محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه‌ و بودجه کشور در رشت برگزار شد.
به گزارش  جلال شرق به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، مراسم تحویل بنای ساختمان کتابخانه مرکزی رشت صبح امروز جمعه (۸ مرداد) با حضور محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه ‌و بودجه کشور؛ ارسلان زارع، استاندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان گیلان؛ پریسا کرمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ رسول فرخی میکال، نماینده مردم شهرستان های لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی؛ ماکان پدرام، مدیرکل راه و شهرسازی استان؛ فیروز فاضلی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ مهرداد لاهوتی، مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، معاونین و مسئولین دستگاه های اجرایی استان، مشاور، مجری و پیمانکار پروژه کتابخانه مرکزی رشت و اصحاب رسانه در محل این کتابخانه برگزار شد.
معاون رئیس جمهور کشورمان در مراسم تحویل ساختمان کتابخانه مرکزی رشت با قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته برای تکمیل این مرکز فرهنگی، اظهار کرد: تکمیل و بهره برداری از این کتابخانه به عنوان مرکزی برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی خواهد بود.
وی با بیان اینکه افتتاح این بنا جبران خطایی خواهد بود که در دهه‌های گذشته در پارک قدس شهر رشت رخ داده و همیشه مورد اعتراض مردم فرهنگ دوست گیلان بود، افزود: این پارک که محلی برای تفریح و رفاه و آسایش شهروندان بود مهمانسرای استانداری به عنوان مرکز حکومتی در پارک قدس ساخته شد که از آن زمان مورد اعتراض مردم واقع شده بود.
محمد باقر نوبخت با تأکید بر اینکه احداث ساختمان اداری در پارک خطای بزرگی بوده است، گفت: ساخت این کتابخانه به جبران این خطا تقدیم مردم فرهنگ دوست گیلان شد.
نوبخت با اشاره به اینکه کتابخانه مرکزی رشت محلی برای حضور فرهنگ دوستانی گیلانی به ویژه رشتوندان است، اضافه کرد: انتظار می‌رود با بهره برداری از این فضا سرانه کتابخوانی استان افزایش یابد.
در این مراسم همچنین پیمانکار و مشاور پروژه کتابخانه مرکزی رشت در خصوص عملیات اجرایی احداث و تهیه تجهیزات مکانیکی آن توضیحاتی ارائه کرد.
گفتنی است کتابخانه مرکزی شهر رشت به عنوان بزرگ ترین کتابخانه عمومی شمال کشور با اسکلت بتنی در ۶ طبقه با مساحت ۸ هزار و ۲۰۰مترمربع، دارای بخش های مختلفی چون سالن آمفی تاتر،سالن های جلسات، مخزن کتاب، سالن های مطالعه مجزا ویژه آقایان و خانم ها، بخش ویژه گویا و بریل ویژه نابینایان، بخش کتب مرجع، بخش امانت، بخش ویژه و مستقل مادر و کودک، بخش ویژه سالمندان، بخش نگهداری نسخ خطی و چاپ سنگی، بخش دسترسی به پایگاه های اطلاعاتی، گالری نمایشگاهی، بخش نجوم(آسمان نما)، بخش ویژه مطالعه محققان(vip) ، بخش اداری کتابخانه و مرمت و آماده سازی و بازسازی کتابها و کافه کتاب و نمازخانه است.
عملیات احداث این پروژه در سال ۱۳۸۳ آغاز شده و در حال احداث و تکمیل است. این کتابخانه بزرگ تاکنون با هزینه ای بالغ بر۵۴۵ میلیارد ریال به۹۰درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است و برای بهره برداری کامل از سازه این پروژه به ۱۵میلیارد اعتبار دیگر نیز نیاز می باشد.
بهره برداری کامل از این پروژه بزرگ فرهنگی شمال کشور پس از تحویل کامل از سوی اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان به اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان به عنوان بهره بردار پروژه و پس از تجهیز امکانات کتابخانه ای و تأمین منابع(کتاب) از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور تا پایان سال ۱۴۰۰ به انجام می‌رسد.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است