یکشنبه, ۷ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۴:۲۹
آخرین اخبار
27 خرداد 1395 ، ساعت 14:45 358 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :16340
کمالوندی: سناریوهای برگشت پذیری هسته ای در دسترس است

۵+۱ به تعهداتش عمل نکند اقدام متقابل فورا اجرایی می شود

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ظرفیت ایران در عرصه هسته ای به‌ویژه در حوزه غنی سازی را بسیار بالا اعلام و تاکید کرد: در صورت نیاز، می توانیم با سرعت تعجب برانگیز، به حالت گذشته ( قبل از برجام ) بازگردیم.

به گزار ش جلال شرق ، بهروز کمالوندی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره زمانبندی مشخص برای بازگشت به مرحله پیش از برجام طراحی شده است گفت: از ابتدا برای سناریوهای برگشت پذیری تدبیر کرده ایم و این آمادگی را داریم که در صورت نیاز با سرعت در شرایطی قرار بگیریم که طرف مقابل حتماً از آن متعجب شود.
کمالوندی افزود: ما اهمیت حفظ دستاوردهای هسته ای را که به بهای خون شهدای هسته ای به دست آمده است به خوبی می دانیم و کارکنان و مسئولان سازمان انرژی اتمی همه هم خود را بر این خواهند گذاشت که این دستاوردهای عظیم حفظ شود.
کمالوندی افزود: مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان نظام تاکید کردند که ما تعهداتمان را در فردو ، اراک و دیگر مسائل اجرا کردیم و از اینکه طرف مقابل تعهداتش را در زمینه مختلف اجرا نکرده است به شدت انتقاد کردند.
وی گفت: طرف مقابل تلاش می کند تفسیری غیر از آنچه در برجام هست مطرح کند اما با توجه به اشراف رهبر معظم انقلاب بر مسائل فنی، مواضعی که اتخاذ کردند برای ما به عنوان مجری و مذاکره کننده وضع بهتری را ایجاد می کند.
کمالوندی افزود: وقتی بالاترین مقام کشورمان موضعی را اعلام می کنند علی القاعده دیگر هیچ جایی برای تفسیر به رأی طرف مقابل باقی نمی گذارد و همواره این نوع رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در دوره مذاکرات و اجرای برجام کمک کننده بوده است.
وی افزود: هدف ما از ابتدا این بود که این محدودیت ها ساختار صنعت هسته ای را مخدوش نکند که خوشبختانه مذاکرات به همین سمت رفت و ظرفیت ها به نحوی است که در صورت نیاز بتوانیم به حالت برگشت پذیری برسیم.
کمالوندی تاکید کرد: همان طور که رهبر معظم انقلاب اشاره فرمودند ظرفیت ما در عرصه صنعت هسته ای به‌ویژه در حوزه غنی سازی بسیار بالاست و در مسیر رو به رشد در این عرصه محدودیت‌هایی را پذیرفتیم.
وی هشدار داد: اگر بنا باشد به علت عمل نکردن طرف مقابل به تعهداتش به گذشته بازگردیم طبعاً با استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته به سرعت می توانیم در شرایط بسیار خوبی قرار بگیریم.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی ابراز امیدواری کرد: طرف مقابل این هشدار بهنگام را به خوبی درک کند و چیزی را که تا به حال به دست آمده است و می تواند به نفع طرف باشد مخدوش نکند.
کمالوندی درباره تهدید برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری امریکا به پاره کردن برجام گفت: البته ممکن است در تبلیغات انتخاباتی امریکا حرف های زیادی گفته شود اما واقعیات جمهوری اسلامی به نحوی است که اگر آنان بخواهند آمالشان را عملی کنند قطعاً با مشکلات بسیار مواجه خواهند شد زیرا در صورت نیاز به اقدام متقابل یا بازگشت به عقب ظرفیت بالایی داریم.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: هرگز اجازه نمی دهیم که این دستاوردها مخدوش شود؛ ما به عهد و پیمانی که با خون شهدا بسته ایم پایبندیم و از این دستاوردها حفاظت می کنیم و آینده امیدبخشی را برای صنعت هسته ای کشورمان پیش رو می بینیم.
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است