جمعه, ۷ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۲:۱۴
آخرین اخبار
25 دی 1394 ، ساعت 09:48 2,308 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :8967
معاون سواحل سازمان حفاظت محيط زيست کشور:

۷۸ درصد سواحل مازندران تصرف شده است

معاون سواحل سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت : ۷۸ درصد  از سواحل استان مازندران تصرف شده است .
به گزارش جلال شرق ،  شهرام فداکار در برنامه  گفتگوی ویژه خبری  شبکه دو سیما افزود : از این میزان  ۲۸ درصد تصرفات  دولتی است، ۱۲ درصد  شهرک های ساحلی ، ۲۴ درصد  افراد حقیقی ، ۱۰ درصد  نهادها  و ۴ درصد دیگر هم آزاد است .
وی افزود : همه تصرفات صورت گرفته به مناطق مسکونی تبدیل شده است و کارخانجات در آنها نیستند.
فداکار با بیان اینکه این تصرفات  از زمان دولت های قبل اتفاق افتاده است گفت : خط ساحلی شمال به تفریحگاه هایی اختصاصی برای نهادها ، سازمانها و وزارتخانه ها تبدیل شده است .
معاون سواحل سازمان حفاظت از محیط زیست همچنین بر لزوم مدیریت یکپارچه برای اداره سواحل و بازنگری با قوانین مرتبط با آن تاکید کرد .
رئیس کل دادگستری استان مازندران هم  در ارتباط تلفنی با این برنامه ۵۴ درصد تصرفها را  در اختیار سازمانها و نهادهای دولتی و ۴۶ درصد دیگر را  از طرف بخش خصوصی دانست و افزود: این تصرفات در سالهای گذشته صورت گرفته و در دو سال اخیر هیچ تعرضی  در سواحل دریا نداشتیم .
محمد علی تقوی فرد افزود: در این تصرفات ۵۸ هکتار از اراضی ساحلی که باید آزاد و عمومی باشد تصرف شده است .
وی با بیان اینکه این تصرفات نه عمدی بلکه به واسطه  غفلت  برخی دستگاههای مسئول صورت گرفته است افزود : اداره  کل منابع طبیعی ، وزارت نیرو و امور آب منطقه ای ، حفاظت محیط زیست  و سازمان بنادر و کشتیرانی در این  قضیه  غفلت کرده اند .
رئیس کل دادگستری استان مازندران  با بیان اینکه هم اکنون ۱۷۴ پرونده در ارتباط با  تصرف ساحل در این دادگستری در دست  بررسی افزود : ۳۰ مورد از این پرونده ها  هم ا کنون در اجرای احکام است  و ۴۰ پرونده دیگر در دادگاهها  در دست بررسی است .
تقوی فرد افزود : همه سواحل جزو انفال و بیت المال عموم مسلمین است و تصرف در آنها حرام است .
معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور هم در ارتباط تلفنی با این برنامه  شرایط کنونی را محصول اتفاقات سالیان گذشته دانست و افزود : یکی از مشکلات، نبود آئین نامه اجرایی برای قانون اراضی مستحدث است که  در ۴ دهه گذشته مغفول مانده است.
مسعود منصور افزود: باید مرز ،حریم ، بستر و ساحل را مشخص کنیم و این  مشکل اساسی کنونی است .
وی ادامه داد: در عمده این تصرفات بناهایی ساخته شده است  که طبیعتا بدون پروانه نیست و باید مشخص شود چه دستگاههایی به آنها مجوز ساخت داده و خدمات عرضه  کرده اند .
سرپرست معاونت  مهندسی سازمان بنادر و دریانوردی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه  ایجاد بنادر را ضروری خواند و افزود : صدور مجوز ساخت و سازهای دریایی به عهده این سازمان است  .
محمد رضا اللهیاری با بیان اینکه تدوین طرح مدیریت سواحل کشور از اوایل دهه ۸۰  آغاز شد که ۸ سال به طول انجامید  افزود : این طرح پس از تصویب  در شورای  عالی شهرسازی و معماری در سال ۹۱ ابلاغ شد  و در پی آن  در یکی دو سال اخیر شاهد روند کاهشی در تصرف ساحل بودیم .
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است