پنج شنبه, ۱۶ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
15 فروردین 1396 ، ساعت 13:38 578 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :27423

۹۶ درصد بودجه دولت در سال ۹۵ تحقق پیدا کرد

سخنگوی دولت گفت: ۲۸۲ هزار میلیارد تومان از بودجه پیش بینی شده یعنی ۹۶ درصد آن تحقق پیدا کرد و دولت در سال گذشته کسری بودجه نداشت.

به گزارش  جلال شرق ، محمد باقر نوبخت در جمع خبرنگاران افزود: گزارش های مقدماتی که از خزانه ارائه شده است، نشان می دهد که ۲۸۲ هزار میلیارد تومان از بودجه پیش بینی شده یعنی ۹۶ درصد بودجه تحقق پیدا کرده است.

وی ادامه داد: در بودجه سال ۹۵ ، ۲۹۴ هزار میلیارد تومان منابع مصوب داشتیم که ۲۸۲ هزار میلیارد تومان آن تحقق پیدا کرد.

نوبخت گفت: با توجه به ارقامی که در روزهای پایانی سال ۹۵ اتفاق می افتد ممکن است این آمارها اندکی تغییر کند.

نوبخت گفت: از ۲۹۴ هزار میلیارد تومان بودجه پیش بینی شده ،۱۵۷ هزار میلیارد تومان باید آن از محل درآمدها کسر می شد که ۱۴۸ هزار میلیارد تومان از این راه محقق شد. این درآمدها شامل درآمدهای نفتی ، درآمدهای مالیاتی، حقوق گمرکی و سایر درآمدهاست.

وی ادامه داد: ۹۴ درصد درآمدها محقق شد و سهم مالیات و گمرک ۹۷ درصد تحقق پیدا کرد.

سخنگوی دولت گفت: منبع دوم واگذاری دارایی های سرمایه ای و عمدتاً فروش نفت است.

نوبخت افزود: از محل واگذاری های سرمایه ای ۷۹ هزار میلیارد تومان پیش بینی درآمده شده بود که ۷۴ هزار میلیارد تومان آن یعنی ۹۴ درصد محقق شد.

نوبخت گفت: منبع سوم درآمدهای دولت واگذاری های دارایی های مالی و انتشار اوراق و اسناد مالی که پیش بینی می شد از این راه ۵۸ هزار میلیارد تومان کسب شود که ۶۰ هزار میلیارد تومان از این راه کسب شد یعنی ۱۰۴ درصد از این راه کسب درآمد داشتیم.

سخنگوی دولت گفت: ۲۸۲ هزار میلیارد تومان وارد خزانه شد و دولت همه این مبلغ وارد شده مصرف کرد به همین جهت سال ۹۵ بدون کسری به پایان رسید.

وی افزود: ۹۶ درصد درآمد داشتیم و همان قدر هم هزینه داشتیم و به همین خاطر کسری بودجه در سال گذشته نداشتیم.

* بودجه طرح های عمرانی در سال گذشته  ۷۴ درصد محقق شد
سخنگوی دولت گفت: در بودجه سال ۹۵ باید به طرح های عمرانی ۵۷ هزار میلیارد تومان پرداخت می شد که از این رقم ۴۲ هزار میلیارد تومان آن پرداخت شد و این یعنی ۷۴ درصد پیش بینی ها محقق شد.
نوبخت افزود: در خصوص مصرف منابع جذب شده برای این منابع سه جای مصرف داریم و از ۲۸۲ هزار میلیارد تومان باید ۲۱۴ هزار میلیارد تومان آن را برای اعتبارات هزینه ای مصرف می کردیم.
وی ادامه داد: از ۲۱۴ هزار میلیارد تومان ، ۲۰۸ هزار میلیارد تومان آن را که معادل ۹۷ درصد است برای هزینه های جاری مصرف کردیم و از ۵۷ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی ،۴۲ هزار میلیارد تومان یعنی ۷۴ درصد پیش بینی ها پرداخت شد که  این رقم عملکرد بی سابقه ای است.
سخنگوی دولت با اشاره به تملک دارایی های مالی گفت: هر ساله مقداری اوراق از طرف دولت منتشر می شود که در سال ۹۵ در قانون پیش بینی شده ۲۳ هزار میلیارد اوراق خریداری شود که ما ۴۲ هزار میلیارد تومان اوراق خریداری کردیم که ۱۸۱ درصد در این زمینه تحقق بودجه داشتیم.
وی افزود: در بودجه سال ۹۵ نسبت به بودجه سال ۹۴ میزان منابعی که به طرح های عمرانی اختصاص یافت بیشتر شده است.
نوبخت گفت: در سال ۹۴ منابع عمومی ۲۰۲ هزار میلیارد تومان بود که این رقم در سال ۹۵ به ۲۸۲ هزار میلیارد تومان رسیده یعنی ۴۰ درصد اعتبارات رشد پیدا کرده است.
وی ادامه داد: هزینه های جاری در سال ۹۴ ، ۱۷۲ هزار میلیارد تومان بود  که در سال ۹۵ این رقم به ۲۰۸ هزار میلیارد تومان رسید و هزینه های جاری ۲۱ درصد اضافه شد.
وی ادامه داد: طرح های عمرانی در سال ۹۴ ، ۲۸ هزار میلیارد تومان بود که این رقم در سال ۹۵ به ۴۲ هزار میلیارد تومان رسید و ۶۸ درصد رشد را در این زمینه شاهد بودیم.
وی افزود: علت اینکه بسیاری از طرح های عمرانی را افتتاح می کنیم کم کردن هزینه های جاری و هدایت آن به سمت طرح های عمرانی بود.
نوبخت گفت: سال ۹۵ با همه سختی هایی که داشت از نظر ترکیب منابع و مصارف سال بسیار خوبی بود و پیش بینی های دولت به مقدار بسیار زیادی محقق شد.
وی افزود: از سال ۹۲ که دولت بر سر کار آمد تا آخر سال ۹۵ پیش بینی های دولت به مقدار بسیار زیادی محقق شد البته این رقم درصد بسیار کوچکی تغییر داشت که این به خاطر اضافه کردن رقم های جدید از طرف مجلس به بودجه بود و پیش بینی ها با نیم درصد تغییر محقق شد.
* ۱۳ هزار و۲۰۰ میلیارد تومان بدهی خود را به نظام بانکی پرداخت کردیم
دولت ۱۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بدهی خود به نظام بانکی پرداخت کرد و همزمان ۲۴ هزار ۲۵۰ میلیارد تومان به سرمایه دولت در بانکهای دولتی اضافه کرد.
نوبخت افزود: دولت برای اینکه بانک ها قدرت بیشتری برای ارائه تسهیلات داشته باشند دو اقدام بسیار مهم را در سال گذشته انجام داد.
وی ادامه داد: در قدم اول ۱۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بدهی خود به نظام بانکی پرداخت کرد و همزمان ۲۴ هزار ۲۵۰ میلیارد تومان به سرمایه دولت در بانکهای دولتی اضافه کرد.
نوبخت افزود: دولت سرمایه ۸ بانک دولتی را اضافه کرد و به نظام بانکی برای ارائه تسهیلات قدرت بیشتری داد.
سخنگوی دولت گفت: دولت در سال گذشته ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی خود را به پیمانکاران پرداخت کرد، هزار میلیارد تومان به مسکن مهر، هزار میلیارد تومان به بنیاد مسکن و بنیاد شهید، دو هزار ۵۰۰ میلیارد تومان به شهرداری ها ، ۴۰۰ میلیارد تومان به آموزش عالی ، دو هزار میلیارد تومان به آموزش و پرورش پرداخت کرده است.
نوبخت خاطر نشان کرد: دولت در مجموع ۱۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از بدهی خود را در سال گذشته به ارگان های مختلف پرداخت کرده است.
* ۳ هزار و۵۰۰ میلیارد تومان برای افزایش حقوق بازنشستگان
سخنگوی دولت گفت: ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات پیش بینی شده در بودجه قانون ۹۶ را برای افزایش حقوق بازنشستگان و کاهش نابرابری ها در حقوق صرف می کنیم.
نوبخت به تشریح برنامه های دولت پرداخت و گفت: اولین انتظار جامعه این است که دولت بر اساس صحبت های مقام معظم رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال عمل کند.
وی ادامه داد: رئیس جمهور به همه دستگاه های اجرایی ابلاغ کرده  که برنامه تولید و اشتغالشان مشخص شود. که یکی از اصلی ترین مخاطب رئیس جمهور سازمان برنامه و بودجه است و برنامه و بودجه باید برنامه ریزی کند و اینکه معاونت اقتصادی برنامه و بودجه کشور درگیر ستاد اقتصاد مقاومتی است.
نوبخت ادامه داد: ما برای اینکه تکلیف همه دستگاه ها را مشخص کنیم بسته ای را طراحی و در ستاد در حال بررسی است.
وی ادامه داد: در این بسته که برنامه ارتقا و توان تولید ملی ، تامین مالی، سرمایه گذاری، جذب توسعه و فناوری، تجارت خارجی، اشتغال و توانمند سازی نیروی کار بر اساس این پنج برنامه تقسیم کار ملی را انجام می دهیم و مشخص کردیم هر یک دستگاه های اجرایی چه وظایفی دارند.
نوبخت افزود: برنامه بعد از نهایی شدن به طور کامل عرضه می شود.
وی ادامه داد:به  ۲۲ هزار و ۸۰۵  واحد تولیدی ، رقم ۱۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.
نوبخت در رابطه با قانون بودجه ۹۶ برای افزایش حقوق بازنشستگان گفت: افزایش حقوق بازنشستگان از ۱/۱/۹۶ قابل اجرا خواهد بود و باید آئین نامه اجرایی تهیه و به تصویب دولت برسد که الان با هماهنگی صندوق بازنشستگی لشکری و کشوری و سازمان اداری در حال تهیه هستیم.
وی ادامه داد: یکی از اقدامات ما در سال جاری پرداخت پاداش بازنشستگان فرهنگیان سال گذشته تعهد کردیم که همه پاداش بازنشستگان فرهنگی را تا اول دی ماه بپردازیم که سال گذشته ۲ هزار میلیارد تومان پاداش فرهنگیان را پرداخت کردیم و کسانی که سال ۹۵ بازنشست شدند و باقی ماندند امسال در کنار پاداش بازنشستگان همه دستگاه ها پرداخت می کنیم.
وی ادامه داد: تلاش ما این است که پرداخت پاداش بازنشستگان فرهنگی که رقم آن بیش از ۳ هزار میلیارد تومان است تا هفته معلم پرداخت شود.
سخنگوی دولت افزود: در آخرین روز اسفند با همین منابع بودجه ۹۵ پاداش بازنشستگی سایر کارکنان دولت را که ۸۰۰ میلیارد تومان بود پرداخت کردیم.
نوبخت گفت: همه بازنشستگان افزایش حقوق پیدا می کنند تا نابرابری ها کم شود این افزایش حقوق ها از ۱/۱/۹۶ اعمال می شود.
نوبخت  درباره افزایش مستمری خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی گفت: همه خانوارهای مستمری بگیر تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی از ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تومان افزایش پیدا می کند، فردا در هیئت وزیران ضوابط اجرائی آن تصویب می شود.
وی ادامه داد: علاوه بر طرح های عمرانی دولت مصمم است برای کمک به قشر بازنشستگان و قشر تحت حمایت سازمان های بهزیستی و کمیته امداد هم افزایش حقوق خواهند داشت.
وی افزود: بخشی از این اقدامات را در سال گذشته انجام دادیم و سال به سال تلاش می کنیم ترمیم حقوق داشته باشیم و همچنین باید تعادلی بین پرداخت و کارهای سرمایه گذاری و عمرانی صورت گیرد.
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است