پنج شنبه, ۱۶ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
6 اسفند 1395 ، ساعت 10:22 2,142 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :26757
نماینده مردم آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر :

شرکت‌هایی که برای مناقصه مولد گیری ماهیان استخوانی در سفیدرود حضور می‌یابند الزاماً باید از بومیان و صیادان کیاشهر باشند.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر پس از پایان نشست صید و صیادی گفت: شرکت‌هایی که برای مناقصه مولد گیری ماهیان استخوانی در سفیدرود حضور می‌یابند الزاماً باید از بومیان و صیادان کیاشهر باشند.

به گزارش جلال شرق ، محمدحسین قربانی در گفتگو با خبرنگار جلال شرق بابیان این مطلب که تقریباً ما هرساله در فصل  مولد گیری و مدیریت رودخانه سفیدرود  مشکلاتی داشتیم گفت: با توجه  به کاهش ذخایر دریای خزر  انتظار ما از شیلات این است که در بحث مولد گیری و  تکثیر ماهیان استخوانی در دریای خزر  مدیریتی مبتنی بر منطقه صید داشته باشد.

نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به رهاسازی ۶۰% ماهیان استخوانی در دریای خزر از طریق  سفیدرود افزود :  ۴۰% مابقی نیز از طریق رودخانه‌های استان هم‌جوار ما  در مازندران انجام می‌گیرد.

قربانی سفیدرود را  بزرگ‌ترین رودخانه‌ای گیلان  درزمینهٔ ی مولد گیری و تکثیر ماهیان استخوانی نام برد و بیان داشت:

درگذشته ، شرکت‌های غیربومی برای مولد گیری  عقد قرارداد می‌بستند و از این  استفاده می‌کردند که همین موضوع گاهی باعث فضای امنیتی  و درگیری‌هایی می‌شد و مردم منطقه هم نفع نمی‌بردند و منافعی داشتند و همین مسئله ما در سالیان گذشته شهرستان را با هزار و یک مشکل مواجه می‌کرد.

نماینده مردم آستانه‌اشرفیه و بندر کیاشهر با اشاره به این سخن که حدود ۲ سال است تدابیری با همکاری اداره شیلات و اجرایی ، نظارتی و امنیتی شهرستان اندیشیده شد  و ما دو مسئله را موردتوجه قراردادیم افزود : یکی اینکه  شرکت‌هایی که برای مزایده  و مناقصه مولد گیری ماهیان استخوانی فعالیت می‌کنند  الزاماً باید از بومیان و بچه‌های کیاشهر باشند.

قربانی ادامه داد: مسئله دوم اینکه اگر یک شرکتی برنده مناقصه شد  فردا حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر صیادی که می‌خواهد در بحث مولد گیری بهره‌گیری کند  الزاماً باید  از بچه‌های کوی امام و کوی شهید رجایی بندر کیاشهر باشند .

وی تأکید کرد :  دلیل بهره‌گیری از صیادان بومی آن است که رودخانه در محل زندگی آن‌هاست و با توجه به اینکه  محرومیت اقتصادی در آن منطقه حاکم است  الزاماً از صیادان بومی همان منطقه باید استفاده شود.

نماینده مردم  با اشاره به جلسه‌ای که با مدیریت مهندس رحیم حیدری فرماندار آستانه‌اشرفیه  در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد گفت: در این نشست مدیرکل شیلات ، حراست ، بازرسی ، محیط‌زیست و  دوستان امنیتی حضور داشتند با توجه به توضیحاتی که ارائه شد  در نهایت  این ۲ درخواست را که از دو سال پیش  اجرایی می‌شود  مطرح کردیم .

وی با اشاره به  وضعیت خوبی که از دو سال پیش در منطقه حادث‌شده است  از دوستان خواستیم همین سیاست و روال را  ادامه بدهند  بدون دل‌بستگی به گروه و جریانی و شرکت  خاصی و این را به مناقصه بگذارند و هرکس شرایط  بهتری داشته باصلاحیت های لازم  به آن واگذار کنند .

قربانی در پایان خاطرنشان کرد : و اگر شرکتی  برنده مناقصه شد  نه اینکه  هیچ کاری به آن شرکت نداشته باشیم بلکه  حتماً  تا مرحله پایان صید باید نظارت دقیق و درستی انجام گیرد.

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است