پنج شنبه, ۱۶ تیر ۱۴۰۱
آخرین اخبار
31 شهریور 1396 ، ساعت 21:08 2,303 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :32401
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه :

علت ناامنی در منطقه ، شرارت‌های امریکاست

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه  در خطبه‌های نماز جمعه این هفته علت ناامنی در منطقه را شرارت‌های امریکا نام برد

به گزارش جلال شرق ، حجت‌الاسلام محمد ساجدی بابیان اینکه امریکا و صهیونیزم به دنبال نفوذ در منطقه هستند و برای تأمین منافع نا مشروح خود ، گروهای تکفیری و داعش  را به وجود آوردند  گفت:  آمریکایی‌ها امروزه  به دنبال خباثت‌های دیگری در منطقه هستند اما با درایت جوانان ایرانی و نیروهای مقاومت  ، بینی آن‌ها به خاک مالیده شد.

وی با اشاره  به مسئله تدین مردم و مباحثی که  مدتی  با عنوان « مردم را به‌زور نمی‌توان به بهشت برد» از سوی محفل علمی اظهار کرد: ما گاهی که به دانشگاه می‌رفتیم دانشجویان به ما می‌گفتند اگر ما نخواهیم به بهشت برویم کی را باید دید؟ رهبر فرزانه انقلاب  در این زمینه فرمودند ما نمی‌خواهیم کسی را به‌زور به بهشت ببریم و این تعبیر نادرست و مغالطه آمیز است اما از راه و شکل درست ، باید مسیر بهشت به روی مردم باز کرد و آن‌ها را به حرکت در آن مسیر تشویق کرد.

خطیب نماز جمعه افزود :  فلسفه انبیا این بود که مردم را از عذاب الهی نجات بدهند تا آن‌ها به خوشبختی در دنیا و آخرت و رسیدن نعمت‌های ابدی بهشتی رهنمون بشوند.

وی بابیان این نکته که باید مبلغ و گوینده  مخاطب خود را بشناسد و به‌مقتضای حال و نیاز مخاطب  خود حرف بزند ادامه داد:  فن بلاغت مربوط به این موضوع است که ما چگونه سخن بلیغ ، سنجیده و ادیبانه و به‌مقتضای حال مخاطب بزنیم تا او را جذب گفتمان خود بکنیم

خطیب نماز جمعه در تفسیر آیاتی مانند لا اکراه فی الدین بیان کرد : با این آیه  مردم را نمی‌توان به‌زور به دین معتقد  و مؤمن کرد زیرا ایمان و اعتقاد یک امر درونی و باطنی است و طرف باید به آن برسد . هرچند قد تبیین الرشد من الغی  … آشکارشده است  .

ساجدی افزود: حتی خداوند به پیامبر می‌فرماید : تو نمی‌توانی مردم را هدایت کنی  این خداست که هادی مردم است و فقط تو باید راه را به آنان نشان دهی   و آن‌کسی که در قلب‌ها تصرف می‌کند  و هدایت تکوینی  برای انسان ایجاد می‌کند خدای عالم است  و وظیفه پیامبر  هدایت تشریحی است

وی بابیان اینکه به لحاظ تربیتی توسل به‌زور و تحکم  جواب نمی‌دهد و امروز شما اگر به یک  بچه حرف بزنی دلیل  می‌خواهد اگر توانستی جوری حرف بزنی که اقناعش کنی  او را با خود همراه کنی با تو خواهد آمد در غیر این صورت اگر پدر ،  مادر ، معلم ، امام‌جمعه ، مهندس و هرکس باشی زیر بار نمی‌رود.

ساجدی ادامه داد: گاهی بعضی‌ها می‌خواهند در همه مسائل با همه آدم‌ها از موضع اقتدار یک‌جور حرف بزنند و این شدنی نیست و جواب نمی‌دهد. اگرچه همه این‌هایی که حرف می‌زنند خیراندیش هم هستند  ولی از این موضع به لحاظ تربیتی به مخاطب خود  اگر بچه هم باشد نتیجه نخواهیم گرفت.

وی به رفتار قلدرمآبانه و اظهارت گستاخانه و بی‌ادبانه  رئیس‌جمهور ناشی امریکا  پرداخت و با اشاره به فرمایش رهبری در دیدار با خبرگان  افزود : در سال‌های آینده یکی از نیازهای کشور ما انرژی برق است و ۲۰ هزار مگاوات باید از نیروگاه‌های هسته‌ای تولید کنیم تا خاموشی نداشته باشیم تا انرژِی ما تأمین شود.

وی با اشاره به انرژی‌های فسیلی و سدها و این نکته که در آینده بحران آب‌داریم  و رئیس محیط‌زیست در دولت دوازدهم  گفته است  مهم‌ترین مسئله زیست‌محیطی  ما آب است اظهار کرد :  اگرچه دولت در این مسیر حرکت و سرمایه‌گذاری کرده است  و انرژی هسته‌ای برای تأمین نیروی برق و هم برای بهداشت و درمان  با کاربردهای فراوان به پیشرفت‌های قابل‌توجه ای رسیده است.

ساجدی ادامه داد: امریکا مخالف پیشرفت ماست و می‌خواهد ما وابسته بمانیم و در مقابل این حرکت مشروح جوانان و دانشمندان ایران ایستاده و تحریم‌های ظالمانه را ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد : امریکا می‌خواهد قلدرمآبانه ، زورگویانِه و ظالمانه می‌خواهند زیر بار برجام نروند  اگرچه سازمان انرژی اتمی گزارش داده است که ایران بارها به تعهداتش عمل کرده است و در برجم پای بند است

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه بابیان اینکه امریکا هر کاری می‌کند که دستاویزی علیه ما پیدا کند نمی‌تواند  و دنبال این است که برجام برهم بزند یا مذاکرات را تجدید و محتوای برجام را تغییر دهد خاطرنشان کرد :  با این برجام و محتوای آن ، امریکا دست برتر و برگ برنده علیه ما ندارد. بنابراین این‌ها عصبانی هستند و شما فقط لحن گفتگو رئیس‌جمهور ایران اسلامی را با رئیس‌جمهور امریکا مقایسه کنید  و محتوای حرف‌های آنان که بازتاب این دو شخصیت را در دنیا نشان می‌دهد.

خطیب نماز جمعه افزود :  نماینده جمهوری اسلامی و رئیس‌جمهور به‌عنوان نماینده ملت و نظام اسلامی ایران  با لحن منطقی و متین و درعین‌حال بااقتدار حرف می‌زند و رئیس‌جمهوری امریکا یک آدمی که با تکیه‌بر پول و ثروت و سرمایه‌اش  و لابی صهیونیستی حالا شده یک کشور بزرگ دنیا با تهدید ،توهین و قلدری حرف می‌زند درنتیجه اروپائیان هم اورا همراهی نمی‌کنند

وی ادامه داد: امریکا هر چه تلاش کرد که در منطقه استیلا یا آشوب ایجاد کنند نتوانستند ، افغانستان را اشغال کردند  و خودشان طالبان را به وجود آوردند و آنان  را بهانه‌ای قراردادند رسیدند به‌جایی که باید جمع کنند و بروند ؛ صدام و عراق را بهانه کردند و دروغ گفتند صدام سلاح کشتارجمعی دارد بعد معلوم شد که دروغ می‌گویند به آن بهانه عراق اشغال کردند تا به منابع نفتی تسلط پیدا کنند .

ساجدی بابیان اینکه امریکا درصدد است که  یک جای پای امنیت برای اسرائیل داشته باشد  و به دنبال آن جریان‌های تکفیری و داعش  و این‌ها را در عراق و سوریه  تحت عنوان دولت شام و عراق ایجاد کردند خاطرنشان کرد : با پایمردی ملت عراق ، ملت سوریه دو پشتیبانی و همکاری جمهوری اسلامی ایران با ادعا خود امریکا که ۱۳ سال لازم است داعش از بین برود  حالا فرماندهان عراقی و سرداران ما دو و سه ماه را مطرح می‌کنند. نقش آن‌ها در هرکجا که می‌بینند نقش بر آب‌شده است .

وی روحیه مقاومت که یک‌رویه مقابله با استکباری است  خاستگاهش را جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی ایران نام برد و افزود : مقاومت در لبنان ، عراق ، سوریه ، افغانستان یمن و بحرین برگرفته از منشأ ارزش‌های  مکتب امام خمینی است

ساجدی اظهار کرد :  اینکه ترامپ عصبانی شود  و تعادل خود را از دست بدهد و از تریبون سازمان ملل که همه دنیا گوش می‌کند  طوری حرف می‌زند که به آنان بخندند و نماینده ملت ایران در نظام جمهوری اسلامی را  تحسین کنند

خطیب نماز جمعه تصریح کرد : ما این روحیه تسلیم‌ناپذیری و روحیه ظلم‌ستیزی و استکبارستیزی را از مکتب

اباعبدالله.. آموختیم

وی در پایان خطاب به سردمداران امریکا  تاکید کرد : خیالتان جمع ملت ایران تسلیمتان نمی‌شود ملت ایران ملت عاشورایی است ملت ایران جهاد و شهادت دارد و کسی که از جانش می‌گذرد می‌خواهد آن را از چه چیزی بترسانید .

 

 

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است