×

مرحله استانی جشنواره قصه‌گویی کانون در گیلان به‌سر رسید

 • کد نوشته: 84067
 • ۱۴۰۲/۰۸/۳۰
 • ۰
 • مرحله استانی بیست‌و‌پنجمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در استان گیلان، با معرفی ۱۲ برگزیده به‌کار‌خود‌پایان‌داد. به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ؛ آیین پایانی مرحله استانی بیست‌و‌پنجمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در استان گیلان صبح روز دوشنبه، ۲۹ آبان ۱۴۰۲ در رشت برگزار‌شد. در این […]

  مرحله استانی جشنواره قصه‌گویی کانون در گیلان به‌سر رسید
 • مرحله استانی بیست‌و‌پنجمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در استان گیلان، با معرفی ۱۲ برگزیده به‌کار‌خود‌پایان‌داد.

  به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق ؛ آیین پایانی مرحله استانی بیست‌و‌پنجمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در استان گیلان صبح روز دوشنبه، ۲۹ آبان ۱۴۰۲ در رشت برگزار‌شد.
  در این مراسم که با حضور از مسئولان، صاحبان قلم و اندیشه و علاقه‌مندان به هنرقصه‌گویی در سالن سینمای اداره‌کل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان گیلان صورت‌گرفت، ۱۲ برگزیده بخش‌های مدرن کلاسیک، آیینی‌سنتی، زبان اشاره، سردار‌سلیمانی، قصه‌لبخند، قصه‌های کودکان مظلوم غزه، نیروی انتظامی و شایسته‌های قدردانی این بخش‌ها، تجلیل شدند.
  هیئت داوران مرحله استانی جشنواره بیست‌و‌پنجم در گیلان شامل حسین قربانزاده، مهدی مردانی، امیرتنها، متین حسنی و الهام‌کمال‌پور با خوانش بیانیه پایانی، ضمن قدردانی از همراهی مخاطبان و سپاسگزاری برای روشن‌نگاه‌داشتن چراغ قصه‌گویی از سوی ۷۵ قصه‌گوی شرکت‌کننده در این رویداد فرهنگی‌هنری، به شاخص‌های انتخاب برترین‌ها پرداخت.
  گروه داوری، قصه‌های مناسب با صدا، توان‌مندی‌های فردی و ویژگی‌های ظاهری و عاطفی را از جمله شاخص‌های به‌گزینی عنوان‌کرد و انتخاب منبع مطالعاتی هدف‌مند و ارایه هنر‌مندانه قصه را از دیگر شرایط معرفی قصه‌گو‌های برگزیده دانست.
  داوران مرحله استانی جشنواره قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان در استان گیلان هم‌چنین، قابل‌فهم‌بودن قصه‌ها برای مخاطب و پرهیز از شتاب‌زدگی را لازمه هنر‌نمایی در عرصه قصه‌گویی ارزیابی‌ و با قدردانی از شرکت‌کنندگان بخش زبان اشاره، بر لزوم اهمیت آموزش و علاقه‌مند‌سازی هرچه‌بیش‌تر مخاطبان برای حضور در این عرصه تاکید‌کردند.
  گروه انتخاب در پایان این بیانیه، قصه‌های با محوریت سردار سلیمانی، نیروی انتظامی، غزه و لبخند را نیز ارزش‌مند توصیف‌کرد و با ضروری خواندن تولید‌ محتوای مناسب در این زمینه، نقش‌آفرینی روز‌افزون قصه‌گویان در این عرصه را خواستار‌شد.

  برهمین اساس نیز گروه داوری این رویداد فرهنگی هنری، در بخش مدرن کلاسیک گروه سنی دختران و پسران، عسل شیرین‌پور با قصه «خربرفت»، آنیسا خورسند فر با قصه«دیو دیگ به سر»، و ماهک علیزاده با قصه «گلابتون» را برگزیده معرفی‌کرد و یکتا رحمتی با قصه «آوازی برای وطن» و فاطمه منتظری با قصه«درصدف» را شایسته قدردانی شناخت.
  داوران در همین بخش و در گروه سنی مردان و زنان، هدیه عاشوری با قصه« پلنگ خوب»، طاهره رمضانی‌نژاد و سمیه رنجبر را به ترتیب با قصه‌های «موش کتاب‌خانه» و «هنریتا و تخم‌مرغ طلایی» برگزیده‌ اعلام و رضا پیله‌ور با قصه «آهوی گردن‌دراز» و فاطمه نوروزی را با قصه «گنج در دریاچه مهتابی» شایسته قدردانی ارزیابی‌کرد.
  گروه انتخاب در این میان، هیلیا‌میرزا‌خانی با قصه «کیومرث» را برگزیده بخش آیینی‌سنتی گروه سنی دختران و پسران اعلام‌کرد و سیتا فرساد با قصه« سهراب و گُرد‌آفرید» را شایسته قدردانی دانست.
  داوران این رویداد فرهنگی هنری دراین میان، به معرفی برگزیدگان گروه سنی زبان و مردان بخش آیینی‌سنتی پرداختند و فاطمه زارعی با قصه «رستم و اکوان دیو» را به‌عنوان برگزیده انتخاب‌کردند.
  هیئت‌داوری هم‌چنین، سیده فهیمه تولاییان با قصه «کرم سه نقطه» را برگزیده بخش زبان اشاره دانست و سمیه رمضانی با قصه «عروسک نخی» را شایسته تجلیل معرفی‌کرد.
  هیئت‌داوری در بخش پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، فاطمه قوامی با قصه «سه‌خواهر» را راه‌یافته و خدیجه توسلی با قصه «مروارید گمشده»، میترا شکرگزار با قصه«برادردیوانه، برادر عاقل»، حمیدرضا ربیعی با قصه «اشکندرشاخدار»را شایسته قدردانی در این بخش ارزیابی‌کرد.
  گروه انتخاب دراین‌میان، محمد شعبانی با قصه«او یک قهرمان بود» را برگزیده بخش سردار سلیمانی، فاطمه نصیر با قصه «یک دقیقه هیس!» را منتخب بخش قصه‌های لبخند و فاطمه‌گل‌گلی با قصه «مادرمادراست»، اسما نبات‌پور با قصه«بچه‌های غزه» و فاطمه زهرا کریمی و سنا سوناز را به‌ترتیب با قصه‌های «ملکه مهربان و باغچه» و «هرگز کوچ‌نمی‌کنم» برگزیده بخش قصه با محوریت کودکان مظلوم غزه اعلام‌کرد.

  گفتنی‌است، آیین‌پایانی مرحله استانی بیست‌و‌پنجمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در گیلان، روز‌های ۲۷ تا ۲۹ آبان ۱۴۰۲ درسالن سینمای اداره‌کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در رشت برگزار‌شد و با سخنرانی مجتبی‌حاذق، سرپرست آفرینش‌های ادبی و هنری کانون کشور، محمد‌مهدی نیاز‌مند، مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گیلان، محمد‌حسین‌رمضانی، مدیر‌کل آموزش و پرورش استان، سید‌جلیل میرعظیمی، مدیر‌کل کانون پرورش فکری گیلان و هم‌چنین، هنر‌نمایی ناصر وحدتی‌، نویسنده و خواننده فولک گیلانی همراه‌بود.
  پخش کلیپ روند اجرای مرحله استانی جشنواره قصه‌گویی و موشن‌گرافی این رویداد فرهنگی، قصه‌گویی قصه‌گویان برگزیده و تجلیل از قصه‌گویان منتخب، پایان‌بخش این آیین به‌شمار‌می‌رفت.
  شایان‌ذکر‌است، آیین‌پایانی این رویداد بین‌المللی هم‌زمان با شب یلدای سال ۱۴۰۲ در یزد برگزار‌می‌شود.

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *