×

۱۸آئین عاشورایی از گیلان در فهرست آثار ملی ثبت شده است

 • کد نوشته: 90386
 • ۱۴۰۳/۰۴/۱۷
 • ۰
 • مراسم تاسوعای آقا سیدشرف شاه دارسرا، مراسم تشت برکرده(تشت گذاری) اسالم، مراسم چهل منبر لاهیجان، مراسم هف کوگاه گیلان، نظام مدیریت سنتی مراسم عزاداری دهه اول محرم در ماسوله، مراسم کرب زنی در لاهیجان، آئین یازدهم محرم در رودبنه، مراسم علم بندی روستای فوشازده آستانه اشرفیه، صبح عزا(صبح اذان) در شهرستان شفت، آئین زار زار شهرستان رودسر و آئین سنتی عَلَم جوش «عَلَم جوشَه، عَلَم پَرَه» آستارا و باورهای مربوط به آن را از دیگر آثار ثبت ملی شده
  ۱۸آئین عاشورایی از گیلان در فهرست آثار ملی ثبت شده است
 • مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان گفت: ۱۸ آئین از یکصد آئین ثبت شده استان در فهرست آثار ناملموس ملی مرتبط با حوزه عاشورایی است.

  به‌ گزارش جلال شرق به نقل از ایرنا از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان ولی جهانی روز یکشنبه افزود: میراث ناملموس عاشورایی، در زمره مهمترین مواریث فرهنگی ناملموس اسلامی قرار دارد؛ این میراث مهم تاریخی، که در رثا و عزای سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله حسین (ع) ظهور وبروز یافته با محوریت واقعه عظیم کربلا و روایت‌های سوزناک آن شکل گرفته است.
  مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان با اشاره به ثبت ملی مراسم سنتی علم واچینی ماسوله(فومن)، خاطرنشان کرد: مراسم تعزیه گیلان، تعزیه در دیلمان، علم واچینی ، محرم در باورها و آئین‌های مردم، تعزیه در ضیابر از جمله آثار ثبت ملی شده است.
  جهانی، مراسم تاسوعای آقا سیدشرف شاه دارسرا، مراسم تشت برکرده(تشت گذاری) اسالم، مراسم چهل منبر لاهیجان، مراسم هف کوگاه گیلان، نظام مدیریت سنتی مراسم عزاداری دهه اول محرم در ماسوله، مراسم کرب زنی در لاهیجان، آئین یازدهم محرم در رودبنه، مراسم علم بندی روستای فوشازده آستانه اشرفیه، صبح عزا(صبح اذان) در شهرستان شفت، آئین زار زار شهرستان رودسر و آئین سنتی عَلَم جوش «عَلَم جوشَه، عَلَم پَرَه» آستارا و باورهای مربوط به آن را از دیگر آثار ثبت ملی شده دانست و تاکید کرد: مراسم تعزیه در رشت دهه نخست محرم نیز در رشت برگزار می‌شود.
  جهانی مراسم مجمع بران«مجمه بران» روستای نوده پسیخان را از دیگر آئین‌های مرتبط با این ماه دانست اس و از آمادگی استان برای میزبانی از گردشگران مذهبی خبر داد و گفت: برگزاری مراسم آئینی محرم آغاز شده و در راستای حفظ حرمت این ماه هیچ گونه اجرای موسیقی در مراکز گردشگری برگزار نمی‌شود.
  وی افزود: گردشگرانی که در ایام محرم به گیلان سفر می‌کنند اغلب گردشگران مذهبی هستند که برای حضور در آئین‌های متعدد و کهن محرم به این استان سفر می‌کنند و باید خدمات مطلوبی به آنان ارائه شود.
  وی اظهار کرد: در این راستا آماده سازی و نظارت بر اماکن اقامتی و پذیرایی به لحاظ کمی و کیفی با همکاری جامعه تخصصی تاسیسات گردشگری در ایام محرم انجام می شود.
  بیش از سه هزار واحد تاسیسات گردشگری آماده خدمات رسانی به گردشگران مذهبی در گیلان هستند.

  ۱۸ آئین عاشورایی از گیلان در فهرست آثار ملی ثبت شده است

  رشت -ایرنا-

  مطالب مرتبط

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *