پنج شنبه, ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۹:۲۰
آخرین اخبار
26 اسفند 1401 ، ساعت 20:55 231 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :77279

آیین استقبال از نوروز برای اولین بار در بندرکیاشهر+ فیلم و عکس

.

به گزارش جلال شرق، رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان آستانه اشرفیه ضمن تبریک پیشاپیش سال جدید و قدردانی از فرماندارشهرستان از برگزاری آیین استقبال از نوروز گفت و افزود: آیین استقبال از نوروز برای اولین دربندر کیاشهر از سوی اداره میراث‌فرهنگی با همکاری شهرداری و شورای اسلامی شهر بندر کیاشهر با حضور مسئول امور فرهنگی اداره کل میراث استان گیلان برگزارشده است .

غلامرضا مجرد با اشاره به برنامه های متنوع تدارک دیده شده دراین آیین گفت :اجرای ساز و سورنای محلی، آیین نوروزخوانی ،آیین عید بری ، آیین هفت سین بران و اجرای نمایش های آیینی از مواردی است که در آیین استقبال از نوروز به آن پرداخته شد .

وی هدف از برگزاری آیین استقبال از نوروز را اشاعه آدب و رسوم و فرهنگ استان گیلان بیان کرد و افزود: آیین استقبال از نوروز از آیین های قدیمی و اصیل استان گیلان می باشد که اعضای گروه هنری با پوشش لباس فاخر محلی و اجرای برنامه های نوروزی ضمن معرفی آداب و رسوم فرهنگ غنی گیلان و ایجادشور و نشاط اجتماعی بین شهروندان به غنی سازی اوقات مهمانان نوروزی می پردازنند.

گفتنی است این آیین با استقبال خوب شهروندان بندرکیاشهر و مهمانان نوروزی از سراسر کشور از میدان شهرداری بندرکیاشهر تا پارک جنگلی برگزارشد و سپس هنرمندان این گروه در پارک جنگلی به اجرای برنامه های نوروزخوانی پرداختند .

بندرکیاشهر شهری زیبا و سرسبز از خطه شمال که در استان گیلان و شهرستان آستانه اشرفیه واقع شده و از جاذبه های طبیعی آستانه اشرفیه است هرساله گردشگران بسیاری را به این منطقه فرا می خواند. کیاشهر که در گذشته به نام فرحناز معروف بود در فاصله ۱۷کیلومتری آستانه اشرفیه و در فاصله ۵۰ کیلومتری رشت واقع شده است.
مشرف بودن کیاشهر به ساحل دریا، همجواری با رودخانه سفیدرود و قرارگیری در دل جنگلی پهناور و زیبا تصویری چشم نواز از کیاشهر ساخته است. چهارشنبه بازار پررونق و خوش آب و رنگ این شهر نیز جذابیت های بصری فراوانی دارد.

فیلم آئین استقبال از نوروز  را در آپارات جلال شرق اینجا مشاهد کنید

 

عکس و خبر: هما اکبری

گفت گو با یکی از هنرمندان شرکت کننده در آئین استقبال از نوروز

 

 

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است