جمعه, ۷ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۱:۵۹
آخرین اخبار
13 خرداد 1395 ، ساعت 20:11 510 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :15649
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

امام؛ شخصیتی بی‌نظیر در تاریخ معاصر ایران

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تأکید کرد: باید با افکار امام (ره)، مردم را متحد کنیم و جامعه را به سوی توسعه متوازن ببریم.

به گزارش جلال شرق به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اینکه «امام خمینی (ره)، شخصیتی بی‌نظیر در تاریخ معاصر ایران بودند»، گفت: رحلت امامی که همه چیز جامعه و انقلاب اسلامی بود و هر چه داریم از ایشان داریم، برای همه‌ دلسوزان رنج‌آور است و باید با افکار امام، مردم را متحد کنیم و جامعه را به سوی توسعه متوازن ببریم.
وی (چهارشنبه ۱۲ خرداد) در دیدار اعضای شورای سیاستگذاری، هیئت علمی، امور بین‌المللی و دبیرخانه اجرای سومین اجلاس بین‌المللی «تعامل هوشمند بازارهای پولی و سرمایه‌ در تجارت جهانی»، با اشاره به سالگرد قیام پانزدهم خرداد و رحلت امام خمینی(ره)، افزود: پانزدهم خرداد نقطه عطفی در تاریخ مبارزات مردم ایران علیه رژیم پهلوی بود که اگرچه پس از آن امام را بازداشت کردند، اما شاگردان ایشان و مردم نگذاشتند چراغ مبارزه خاموش شود و سرانجام به پیروزی مردم انجامید.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در این دیدار که جمعی از مسئولان و متخصصان نظام بانکی کشور، سازمان بورس و اوراق بهادار و همچنین نظام بیمه‌ای حضور داشتند، با ارائه تحلیلی از برنامه‌های توسعه‌ای کشور از نخستین سال‌های پس از جنگ تحمیلی، گفت: دولت سازندگی توجه به زیرساخت‌ها را براساس سیاست‌های سازندگی که امام تبیین کرده بودند، شروع کرد که شاخص‌های متعددی در ابعاد فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی داشت.
وی درباره‌ موضوع پیوستن ایران به تجارت جهانی که یکی از حاضران در جلسه طرح موضوع کرده بود، اظهار داشت: پس از پایان جنگ و شروع سازندگی، احساس کردیم که باید وارد تجارت جهانی شویم، با رهبری صحبت کردیم و تا این حد پیش رفته بودیم که اصل پیوستن به WTO را بپذیریم تا بعدها به شرایط برسیم.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با برشمردن ویژگی‌های مثبت پیوستن به تجارت جهانی، گفت: وقتی بنا شد وارد بازار جهانی شویم، باید مردم و مسئولان آماده باشند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تشریح چرایی و چگونگی تدوین سیاست‌های کلی در بخش‌های متعدد، سند چشم انداز ۲۰ ساله نظام و همچنین اصلاح اصل ۴۴ در مجمع تشخیص مصلحت نظام، تصریح کرد: با تأکید بر محوریت دانش و باهدف رسیدن به توسعه پایدار و متوازن و با نگاه به آمایش سرزمینی، سیاست‌های بسیار مناسب با شرایط آن روز جامعه تدوین شده بود که اگر دولت وقت به آن عمل می‌کرد، تحریم‌ها به جای تهدید فرصتی برای شکوفایی اقتصاد مقاومتی می‌شد، اما متأسفانه در اجرا به دست دولتی افتاد که به روزمرگی عادت داشت و به کارهای با برنامه اعتقادی نداشت.
وی وجود نیروهای تحصیلکرده، باتجربه و متخصصان باارزش در داخل و ایرانیان علاقه‌مند به حضور و سرمایه‌گذاری در کشور را بهترین سرمایه‌ برای اجرای عالمانه سند چشم‌انداز دانست و گفت: صدر اصل ۴۴ در قانون اساسی، اول مشکل و مانع اجرای کامل اسناد بالادستی نظام بود که با اصلاح آن، همه به‌خصوص رهبری انتظار انقلاب اقتصادی داشتند، اما دولت وقت با عبارت شیرین و فریبنده سهام عدالت و حتی واگذاری‌های نادرست که اصلاً پاسخگو نیست، باعث انحراف مسیر اقتصاد کشور از سند چشم‌انداز شد.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با تشریح صدر و ذیل اصل ۴۴ که علمای تدوین کننده قانون اساسی اول با هوشیاری به آن توجه کرده بودند، افزود: در ذیل همان اصل آمده بود، صدر اصل ۴۴ تا موقعی معتبر است که باعث زیان اقتصادی نشود و بعدها وقتی جامعه متوجه شد که مهم‌ترین راه رونق اقتصادی میدان دادن به بخش خصوصی است، نظام برای اصلاح آن با تفسیری مناسب اقدام کرد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، درآمدهای بالای نفتی در مقطعی از تاریخ هشت سال گذشته دولت سابق را فرصتی مناسب برای ایجاد اشتغال و رونق تولید دانست و گفت: به جای تقویت تولید، به واردات روی آوردند، چون با ارز فراوانی که داشتند، ضرورت‌های زندگی را خیلی راحت وارد می‌کردند که نتیجه آن تعطیلی کارخانه‌های تولیدی در کشور شد.
وی نقدینگی لگام گسیخته در کشور را باعث افزایش تورم و به تبع آن ایجاد رکود در اقتصاد دانست و گفت: علمای علم اقتصاد می‌گویند وقتی رکود و تورم با هم باشند، فلاکت به بار می‌آید و در عمل نیز دیدیم که چگونه بنگاه‌های تولیدی را به خاطر ورود بی‌رویه کالاهای بی‌کیفیت از چند کشور معروف دنیا، به فلاکت رساندند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، راه برگشت تولیدگرایان به مسیر رونق و احیا را مدیریت درست نقدینگی فراوان در بانک‌ها دانست و با اشاره به موفقیت چند استان، افزود: با ایجاد زمینه‌های پرداخت تسهیلات جدید و راه حلی برای معوقات بانکی، می‌توانند کارخانه‌ها را به تولید و کارگران را به اشتغال برگردانند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، برجام را فرصتی مناسب برای استفاده از تعامل با دنیا در جهت تقویت اقتصاد داخلی دانست و گفت: حتی اقتصاد مقاومتی نیز دو بعد درون‌زایی و بیرون‌گرایی دارد، تا پایه‌های کشور تقویت و محکم شود.
وی با انتقاد از حرف‌های غیرکارشناسی مخالفان برجام و نگاه سیاسی آنان به منافع ملی، افزود: یک پرونده چندین ساله که مانع حرکت کشور به سوی توسعه همه جانبه بود، با مجاهده دیپلماتیک تیم مذاکره‌کننده، تلاش‌های دولت و حمایت‌های رهبری در جهت مصالح عمومی و منافع ملی و راه ورود ایران به اقتصاد جهانی و تقویت روابط بین‌المللی باز شد.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با بیان اینکه «الان تحریم‌ها رسماً برداشته شد»، به کارشکنی‌های چند کشور از جمله امریکا اشاره کرد و گفت: آنها انتظار داشتند به خاطر نقشی که در ۱+۵ برای تصویب برجام و لغو قطعنامه‌های سازمان ملل متحد داشتند، مانند دیگر طرف‌های اروپایی مورد توجه ایران باشند و شاید در بعد داخلی، به خاطر مخالفت‌های جمهوری‌خواهان در پارلمان احساس حقارت می‌کنند که البته باید بپذیرند ظلم‌های تاریخی آنان سابقه‌ بدی نزد مردم ایران ایجاد کرده است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، مخالفت جدی جمهوری‌خواهان، صهیونیست‌ها و عرب‌های خلیج‌فارس با برجام و همراهی برخی تندروها در داخل با آنان را شگفت‌انگیز خواند و افزود: در حالی که تمام دنیا منطق دیپلماتیک ایران را تحسین می‌کنند، عده‌ای با مواضع شعاری سعی در مخالفت دارند، در حالی که آنچه ما در این مذاکرات به عنوان عضو رسمی باشگاه هسته‌ای دنیا به دست آوردیم، به مراتب بهتر از تهمت‌هایی است که دشمنان در گذشته برای تلاش ایران در جهت دسترسی به سلاح‌‌های هسته‌ای می‌زنند.
وی با بیان اینکه «رهبر ایران به عنوان یک مجتهد، ساخت بمب هسته‌ای را حرام دانسته بودند»، گفت: آنچه برای ایران مهم بود، فناوری هسته‌ای در جهت استفاده از مواهب صلح‌آمیز است که در ایران بومی شده است و ایرانیان همان ملتی هستند که امامشان در زمان جنگ به مسئولان و فرماندهان دستور می‌دادند که اگر برای مقابله به مثل قصد بمباران و موشک‌باران شهری در عراق را دارید، ۴۸ ساعت قبل اعلام کنید تا مردم بتوانند خود را نجات دهند.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، طرح مباحث حقوق بشری و همچنین پیشرفت‌های موشکی را علیه ایران کاملاً سیاسی دانست و افزود: خوب است امریکا به مسائل حقوق بشری در گوانتانامو و در چند کشور منطقه که اتفاقاً دوست هم‌پیمان آنهاست، توجه کند و دنیا مطمئن باشد که صنایع موشکی ایران کاملاً دفاعی است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر اینکه «ایران برای اجرای همه‌ بندهای برجام جدی است و آن را یک سند معتبر بین‌المللی می‌داند»، به طرف‌های مذاکره به‌خصوص امریکا یادآوری کرد و تذکر داد که اگر ایران در اجرای هر بند برجام تخلف ببیند، طبق همان سند می‌تواند تخلف کند.
وی اقدام دادگاه‌های امریکا را کاری خودسرانه و برای مصرف داخلی خودشان دانست و گفت: هر کشوری می‌تواند در دادگاه‌های محلی خود به بهانه‌های سیاسی، کشورهای دیگر را محکوم به پرداخت‌های میلیونی و میلیاردی کند و این کار با روح اقدامات دیپلماسی سازگار نیست.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با تأکید بر اینکه «برجام به نفع همه است»، افزود: باید این سند را جدی بگیریم که البته در داخل ایران هم کسانی پیدا می‌شوند که می‌گویند باید برجام را نقض کنیم و گویا نمی‌دانند که پشتوانه این سند در داخل، تصمیمات نظام و سال‌ها مذاکره و بحث است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در بخش دیگری از سخنان خود به نتایج دو انتخابات اخیر در ایران اشاره و تصریح کرد: دنیا افکار اصلی ایرانیان اصیل را درک کرده است و می‌بینیم که چگونه برای سفر به ایران و سرمایه‌گذاری در این کشور با هم مسابقه گذاشته‌اند.
وی حفظ وحدت و همدلی مردم و همکاری همه‌ نهادها، سازمان‌ها و ارگان‌ها به خصوص دولت و مجلس را برای هموار کردن مسیر حرکت کشور به سوی توسعه‌ پایدار و متوازن، ضروری دانست و گفت: مجلس در کنار دولت و دولت در کنار مجلس با بررسی برنامه‌ ششم و حتی شاید اصلاح بودجه کار را شروع می‌کنند که مردم به این مجلس و این دولت امید بسته‌اند.
در آغاز این دیدار، آقایان حیدری، دبیرکل سومین اجلاس بین‌المللی تعامل هوشمند بازارهای مالی، پولی و سرمایه در تجارت جهانی که ۲۶ و ۲۷ مرداد در سالن همایش‌های اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار می‌شود؛ فطانت، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور؛ محمود امراللهی، قائم مقام رئیس کل بانک مرکزی و اسفندیار امیدبخش، یکی از مدیران اتاق بازرگانی ضمن ارائه گزارشی از اهداف و دلایل برگزاری اجلاس تعامل هوشمند، به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص تجارت جهانی، اصلاح ساختار نظام بانکی کشور، نقش بازار بورس در نظام اقتصادی، فرصت‌ها و تهدیدهای حاکم بر صنعت بیمه در دوره تحریم و پسابرجام و اقتصاد مقاومتی پرداختند.
انتهای پیام
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است