چهارشنبه, ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۲:۴۷
آخرین اخبار
6 اسفند 1394 ، ساعت 18:03 1,847 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :11264
همه امکانات مهیای برگزاری انتخابات پرشور؛

انصراف ۱۴۸۰ نامزد انتخابات مجلس؛ رقابت میان ۴۸۴۴ نفر

رئیس ستاد انتخابات کشور با اعلام انصراف ۱۴۸۰ نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی؛رقابت انتخابات فردا را میان ۴۸۴۴ نفر اعلام کرد.

به گزارش جلال شرق ، محمدحسین مقیمی در نشست خبری گفت: از مجموع ۶ هزار و ۳۲۴  نفری که برای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تأیید صلاحیت نهایی شده بودند هزار و ۴۸۰ نفر انصراف دادند که به این ترتیب ۴ هزار و ۸۴۴ نفر با هم رقابت خواهند کرد.

وی با تاکید بر اینکه مدت زمان انتخابات حداقل ۱۰ ساعت و از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ است افزود: از فردا ساعت ۸ صبح که رأی گیری آغاز می شود آمادگی در همه شعب اخذ رأی در سراسر کشور وجود دارد تا رأی همه مردم ایران را در همه نقاط کشور اعم از نقاط مرزی ، کوهستانی ، مناطق روستایی ، عشایری و شهری اخذ کنند.
رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: در برخی از مناطق صعب العبور نیز از بالگرد برای انتقال صندوق های رأی استفاده خواهیم کرد و در مناطقی که به علت مشکلات جوی ممکن است محدودیت‌هایی داشته باشیم سعی کردیم از امکاناتی استفاده کنیم که وقفه ای در کار پیش نیاید.
مقیمی افزود: به جای دو هیئت اجرایی جداگانه برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری و انتخابات مجلس شورای اسلامی یک هیئت اجرایی ۱۱ نفره را برای هر دو انتخابات در نظر گرفتیم که ۱۰ نفر در هر دو هیئت مشترک هستند.
رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: ثبت نام ۱۲ هزار و ۶۷ نفر داوطلب در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان می دهد که مردم ایران با علاقمندی مسائل سیاسی را دنبال و در انتخابات شرکت می کنند.
مقیمی افزود: هزار و ۶۲ حوزه انتخابی برای این دوره از انتخابات در نظر گرفتیم که برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری ۳۱ حوزه اصلی در مراکز استان ها و هزار و ۳۱ حوزه فرعی در فرمانداری ها و بخشداری های مستقل کشور، مستقر است.
وی گفت: همچنین برای انتخابات مجلس، ۲۰۷ حوزه اصلی در نظر گرفتیم و بقیه حوزه‌های فرعی شامل فرمانداری ها و بخشداری های مستقل است.
مقیمی با بیان اینکه صندوق ها ، تعرفه ها ، مُهرها و همه امکانات مورد نیاز برای اخذ رأی به استان ها و شهرستان ها انتقال یافت و توزیع شد گفت: همه حوزه های انتخابیه از نظر تجهیزات و امکانات در شرایط مطلوب قرار دارند.
وی افزود: در تبلیغات دو هفته ای انتخابات مجلس خبرگان کمترین تخلفی گزارش نشد اما در تبلیغات یک هفته ای مجلس شورای اسلامی که همراه با تبلیغات مجلس خبرگان رهبری ۸ صبح امروز به پایان رسید در برخی موارد هیجان هایی داشتیم که در شرایط انتخابات عادی اما در شرایط معمولی اینگونه رفتارها غیرعادی است.
مقیمی گفت: در مقایسه با انتخابات قبلی در این دوره از انتخابات وضع مناسبی در تبلیغات داشتیم و از این بابت گزارش های نگران کننده ای ارسال نشده است اگرچه موارد تخلف را به مراجع قضایی معرفی کردیم که طبق قانون با آنان برخورد خواهد شد.
رئیس ستاد انتخابات کشور افزود: هر کدام از داوطلبان بتواند بالاترین رأی و حداقل یک چهارم آراء به علاوه یک رأی را کسب کند به مجلس راه می یابند اما اگر هیچ یک از داوطلبان نتوانند ۲۵ درصد آراء به علاوه یک رأی را کسب کنند انتخابات به دور دوم کشیده می شود.
مقیمی گفت: ۱۳۰ میلیون تعرفه برای دو انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در اختیار حوزه ها قرار گرفته و تعداد تعرفه ها به حدی است که برای دو انتخابات کفایت خواهد کرد البته تعرفه های انتخابات مجلس خبرگان با تعرفه های انتخابات مجلس شورای اسلامی متفاوت اما به اندازه هم است.
وی افزود: مدت زمان انتخابات حداقل ۱۰ ساعت و از ساعت ۸ صبح تا ۱۸ است اما اگر در حوزه هایی نیاز به تمدید زمان رأی گیری احساس شود با درخواستی که انجام می شود و تأیید وزیر کشور تمدید از طریق رسانه ملی اعلام می شود.
مقیمی گفت: در هر شعبه وقتی زمان رأی گیری به پایان برسد هیئت اجرایی با حضور هیئت های نظارت شمارش آراء را آغاز و صورت جلسه تنظیمی را به فرمانداری ها ارسال می کنند و زمانی که همه صورت جلسه های یک حوزه اخذ رأی به فرمانداری آمد فرمانداری ها نتیجه حوزه انتخابیه خود را اعلام می کنند.
رئیس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به این پرسش که آیا تأیید صلاحیت روز گذشته  یکی از داوطلبان صحت دارد یا خیر؟ گفت: تکذیبیه آن دیشب در سایت ها کار شد ضمن اینکه شورای نگهبان سه روز است که برای ما تأیید صلاحیتی نفرستاده است.
مقیمی برخی اظهار نظرها ، نوشتن ها ، استفاده از اموال دولتی و عمومی و همچنین استفاده از جراید و روزنامه در تبلیغ ، له یا علیه دیگر کاندیداها را از مصادیق تخلف انتخاباتی برشمرد و گفت: پیش از آغاز تبلیغات، مدیران رسانه ها را دعوت و برای آنان موضوع را تبیین کردیم خیلی ها رعایت کردند که تشکر می کنیم اما پرونده آنهایی را که رعایت نکردند به دادگاه ارجاع دادیم.
وی افزود: در هفت روز تبلیغات گسترده برای انتخابات مجلس همه دانشگاه ها فعال بودند و در شهرها گردهمایی های مختلف انجام شد ، سایت ها و خبرگزاری های خصوصی هم فعالیت های گسترده ای داشتند اما تعداد معدودی از نشست های انتخاباتی برگزار نشد که در یکی دو مورد خود برگزارکنندگان نشست را لغو کردند در دو تا سه مورد هم کسانی بودند که فعالیت غیرقانونی داشتند یا تهدید به لغو نشست کردند که از طریق شورای تأمین و امور امنیتی مربوط به انتخابات موارد تخلف را به دستگاه قضایی معرفی کردیم.
رئیس ستاد انتخابات کشور درباره هزینه های ستادهای انتخاباتی افزود: از آنجا که قانونی در این باره نداریم نمی توانیم به این پرسش پاسخ دهیم اما آنچه از ظاهر کار در مقایسه این دوره با دوره های قبل برمی آید این است که در این دوره هزینه ها محدودتر و جمع و جورتر شده است.
مقیمی گفت: در این دوره چون رأی دهندگان باید در تهران به ۳۰ نفر نماینده مجلس و ۱۶ نفر نماینده مجلس خبرگان رأی دهند کار سنگین تر است از این رو توصیه ما این است که رأی دهندگان قبل از حضور در شعب اخذ رأی فهرستی از داوطلبان هر دو مجلس را تهیه کنند و اگر نیاز به کسی دارند که برایشان رأی را بنویسد فرد مطمئنی را به همراه داشته باشد ضمن اینکه برای جلوگیری از ازدحام در صندوق ها که معمولاً از ۴ بعدازظهر به بعد اتفاق می افتد درخواست ما این است که رأی دهندگان از ۸ صبح در پای صندوق رأی حضور یابند.
وی در پاسخ به پرسشی در این باره که ممکن است جریان هایی رأی دهندگان را با وسایل نقلیه از شهری به شهری جابجا کنند گفت: فرد خودش می تواند هر جایی رأی دهد و هیچ محدودیتی برای رأی دادن نداریم اما اگر جایی به صورت سازماندهی شده و مدیریت شده وسیله ای را در اختیار رأی دهندگان قرار دهد تا آنها را به جایی دیگر منتقل کند این اشکال دارد و در این باره نکات لازم را به فرمانداری ها اعلام کرده ایم.
رئیس ستاد انتخابات کشور درباره زمان برگزاری دور دوم انتخابات مجلس افزود: حداکثر یک ماه بعد از تأیید انتخابات دو سوم حوزه ها از طرف شورای نگهبان باید دور دوم انتخابات را برگزار و به گونه ای عمل کنیم که نمایندگان مجلس ۷ خرداد در خانه ملت مستقر باشند.
مقیمی تعداد داوطلبان حوزه انتخابیه تهران ، ری ، اسلامشهر و شمیرانات را هزار و ۱۱۱ نفر تا این لحظه اعلام کرد و گفت: در حوزه اقلیت ها نیز زرتشتیان ، کلیمیان ، آشوریان و کلدانیان ، ارامنه و مسیحیان در شمال و ارامنه و مسیحیان در جنوب هر کدام یک نماینده در مجلس شورای اسلامی خواهند داشت ضمن اینکه همه فرآیندهای تأیید صلاحیت برای اقلیت ها انجام می شود و هیئت های اجرایی انتخابات اقلیت ها نیز از خودشان هستند.
وی در پاسخ به این پرسش که ارسال پیامک های انبوه برای همه خبرگزاری ها به جز خبرگزاری وابسته به دولت قطع شده است گفت: در این باره هر تخلفی که صورت گرفته باشد به وزارت ارشاد و دستگاه قضایی منعکس شده و می شود و برای ما فرقی ندارد که آن رسانه موافق یا مخالف دولت باشد همین که از بودجه دولت و عمومی استفاده می کرده است حق نداشته تبلیغ کند.
رئیس ستاد انتخابات کشور افزود: برای رصد فعالیت های انتخاباتی در فضای مجازی مصوبه ای تهیه و از سوی وزیر کشور تأیید و ابلاغ شد دیروز هم نخستین جلسه آن با حضور وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی ، اطلاعات ، ارتباطات و فناوری اطلاعات و کشور و شورای نگهبان و نیروی انتظامی برگزار و مقرر شد همانگونه که تبلیغات در فضای حقیقی ممنوع شده است در فضای مجازی نیز از ۸ صبح امروز تبلیغات ممنوع است و اگر تخلفی روی دهد توسط همین کمیته بررسی می شود.
مقیمی به رأی دهندگان توصیه کرد: شناسنامه و شماره ملی را به همراه داشته باشند و کسانی که شماره ملی ندارند می توانند امروز و فردا از طریق ثبت احوال و حتی به صورت تلفنی شماره ملی خود را دریافت کنند.
وی گفت: امروز بعدازظهر درباره تخلفات رسانه ها در حوزه تبلیغات جلسه ای برگزار می شود و هر کدام از رسانه های دولتی و غیردولتی که امروز ۶ اسفند تبلیغ له یا علیه کسی داشته باشند تخلف آنها در این کمیته بررسی می شود.
رئیس ستاد انتخابات کشور افزود: اقلیت ها ضمن اینکه به نمایندگان خود رأی می‌دهند می توانند به نمایندگان مجلس خبرگان رهبری نیز رأی دهند.
مقیمی افزود: ‌وزارت کشور برگزار کننده انتخابات است و هیچ نهاد یا سازمانی  در برگزاری انتخابات حضور ندارد؛ وزیر کشور می تواند بازرسانی را برای بررسی نحوه عملکرد شعب انتخاباتی ارسال کند تا گزارش تهیه و به وزیر ارائه کنند اما امر نظارت بر عهده شورای نگهبان و هیئت های نظارت است./خبرگزاری صدا وسیما
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است