دوشنبه, ۸ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۳:۲۹
آخرین اخبار
20 فروردین 1395 ، ساعت 20:11 2,424 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :13062
حجت‌الاسلام محمد ساجدی امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه:

بانک‌ها با تسهیلات ربوی خود کشاورزان، صنعتگران، تجار؛ بازار و کسبه را بیچاره و مستأصل کرده‌اند.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به موضوع رباخواری در قرآن گفت: بانک‌ها با تسهیلات ربوی خود کشاورزان، صنعتگران، تجار؛ بازار و کسبه را درواقع بیچاره و مستأصل کرده‌اند.
به گزارش جلال شرق، حجت‌الاسلام محمد ساجدی با اشاره به آیات سوره‌های روم، نسا و بقره که خداوند متعال درباره رباخواری فرو فرستاده است اظهار کرد: خداوند متعال عمل رباخواری را ابتدا با موعظه اخلاقی، بعد آن را عادت زشت یهودیان و در سوره بقره به‌طور صریح رباخواری را ممنوع و آن را جنگ باخدا اعلام می‌کند.
خطیب نماز جمعه تصریح کرد: رباخواری، روحش کفر است و باید از سنت بنیان‌برانداز جامعه پرهیز کرد.
وی افزود: نظام بانکی در کشورهای غربی و نظام سرمایه‌داری شکل گرفت اما متأسفانه و ناآگاهانه و بدون توجه به همان سیستم در کشورهای اسلامی ایجاد شد.
حجت‌الاسلام ساجدی یادآور شد: یکی از رخدادهای مثبت، تأسیس نظام بانکداری اسلامی است اما باکمال تأسف باید گفت: آنچه در واقعیت جریان دارد در بسیاری از موارد عقود بانکی جاری در نظام بانکی ما به‌عنوان بانکداری کشور اسلامی که به لحاظ فقهی قابل توجیه و قابل دفاع باشد عملا روح ربا در آن دمیده شده است.
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه خاطرنشان کرد: امروز متأسفانه با این وضعی که در نظام بانکی ایران است و همه مراجع بزرگوار هم هشدار می‌دهند متأسفانه کسی به این موضوع توجه نمی‌کند
وی بال بیان اینکه اگر عقود بانکی را بر اساس مفاد دقیق و درستش اجرا شود هم کارگزار بانک و هم مشتری بداند که چه معامله‌ای می‌کند با توجه به آگاهی از ماهیت آن امر با پای بندی به اجرای درست معامله را انجام می‌دهند درصد متعارف سود قابل توجیه است.
خطیب نماز جمعه ادامه داد: وقتی بر سود، سود گرفته می‌شود وقتی مبالغ هنگفتی به‌عنوان جریمه دیرکرد از سوی بانک اخذ می‌شود، وام ازدواج با کارمزد ۴ درصد به مزدوجان جوان و هرروز در تأخیر قسطش در کمترین حد ۱۰۰۰ تومان جریمه دیرکرد می‌گیرند و این جدا از کشاورزان، صنعتگران، تجار؛ بازار و کسبه است که با تسهیلات بانکی ربوی درواقع بیچاره و مستأصل کرده‌اند.
و ی تأکید کرد: امروز مهم‌ترین بحث جامعه ما، رکود اقتصادی است و خروج از رکود اقتصادی، رونق تولید است و تولید نیز نیازمند سرمایه و نقدینگی است، نظام بانکی ما که پول‌های مردم را به‌صورت گسترده جمع‌آوری کرده است به‌جای اینکه از این امکان برای رونق تولید و ایجاد اشتغال استفاده کند ابزاری برای رکود اقتصادی شده است.
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه در پایان خطبه‌های اول خود اظهار کرد: امیدواریم به برکت آیات روحانی قرآن، خدای متعال به همه ما توفیق فهم درست بدهد تا در آموزه‌های اسلامی و قرآنی و عمل شایسته به آن را انجام دهیم.
حجت‌الاسلام ساجدی با تبریک میلاد امام محمدباقر و امام هادی (ع) به سنت حسنه اولین روز جمعه یا لیله الرقایب از ماه رجب اشاره کرد و در ذکر فواید این ماه و ادعیه‌ای که آمده است توصیه و سفارش کرد.
خطیب نماز جمعه در بخشی دیگر از خطبه‌های خود به نقل مستقیم سخنان رهبری در جمع مسئولین کشوری درباره اقتصاد مقاومتی، تعامل سران قوا را برای پیاده کردن منویات رهبری و تحقق اقتصاد مقاومتی ضروری و لازم دانست.
حجت‌الاسلام ساجدی به تأسیس بنیاد مسکن از سوی حضرت امام خمینی (ره) در سال ۵۸ اشاره کرد و گفت: امام با تأسیس این بنیاد درصدد بود که همه روستائیان سر پناهی داشته باشند و کسی در این مملکت از داشتن خانه محروم نباشد.
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه به‌ضرورت حل مشکل روستائیان درباره عدم‌تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی اشاره کرد و افزود: باید موانع و مشکلات را از سر راه مردم روستا برداشت.
وی به سیاست‌های نظام درباره جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و زمین‌خواری اشاره و بعضی از قوانین تغییر کاربری را از سوی دستگاه‌های اجرایی سخت‌گیرانه توصیف و خواستار رفع مشکل در این زمینه شد.
حجت‌الاسلام ساجدی در پایان خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به شهادت سپهبد صیاد شیرازی و بیان اقدامات وی در دوران قبل و بعد از انقلاب و ۸ سال دفاع مقدس گفت: آنانی که در عملیات مرصاد در کمین فرمانده رشید اسلام در جبهه‌های جنگ شکست خوردند در ده سال بعد در جلوی منزل وی از طریق ترور کور خود، این فرمانده عملیات مرصاد را به شهادت رساندند.
.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است