چهارشنبه, ۹ فروردین ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۵:۰۷
آخرین اخبار
31 مرداد 1394 ، ساعت 17:51 859 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :1945

با تغییراتی که موزیلا در نظر دارد، فایرفاکس شبیه کروم خواهد شد

آنگونه که موزیلا اعلام کرده این تغییرات قرار است از سال آینده به تدریج اجرایی شود. البته برخی از این تغییرات زودتر اعمال خواهد شد؛ برای مثال مورد تأییدیه افزونه ها قرار است از فایرفاکس نسخه ۴۲ اجرایی شود و موضوع جداسازی پروسه هر تب از فایرفاکس ۴۳ کلید بخورد.

به گزارش جلال شرق ،موزیلا ایجاد یکسری از تغییرات را در فایرفاکس آغاز کرده که منجر به آن می شود تا جنبه هایی خاص از این مرورگر در عمل شبیه به گوگل کروم شود. این تغییرات تا حد زیادی برای آن صورت میگیرد که این مرورگر محبوب را بیش از همیشه امن و با ثبات سازد، اما تغییرات اینچنینی آثار منفی خود را نیز به دنبال دارد و منجر به آن خواهد شد تا فایرفاکس کمتر قابل شخصی سازی شود و همچنین از منابع سیستم بیش از گذشته استفاده کند.

 برای دست یافتن به این اهداف، چند تغییر اساسی در راه است. اولین مورد آنها تغییر در نحوه ارتباط افزونه ها با مرورگر است. موزیلا روشی را مد نظر قرار داده که هم اکنون مرورگرهای اپرا و کروم از آن استفاده می کنند. در حالی که این به معنای آن است که با این تغییر افزونه های فایرفاکس باید از نو طراحی شوند، اما معنی دیگر آن این است که افزونه های کروم و اپرا با کمی تغییرات می توانند به فایرفاکس اضافه شوند. در این خصوص موزیلا در پستی اینترنتی – اینجا – یادآور شده که این تغییر برای طراحان افزونه های کروم بسیار قابل قبول خواهد بود، زیرا به جای دو کد پایه با یک کد پایه سر و کار خواهند داشت.

با تغییراتی که موزیلا در نظر دارد، فایرفاکس شبیه کروم خواهد شد

همچنین قرار است همه افزونه ها پیش از آنکه قابل نصب بر مرورگر باشند، یک فرایند تضمین امنیتی را طی کنند که منجر به آن خواهد شد که هر افزونه ای که روی فایرفاکس نصب می شود، از مسیر مورد نظر موزیلا عبور کرده و قبل از نصب تأیید شود. این یک تغییر امنیتی بسیار خوب است، زیرا اخیرا خود موزیلا خبر داده که تعداد افزونه هایی که بدون مجوز کاربر اقدام به تغییر موتور جستجو یا صفحه نخست کرده یا کد های تبلیغاتی و مخرب به درون صفحات وب تزریق می کنند، زیاد شده است. حال موزیلا قصد دارد این شرایط را تغییر دهد.

از بروزرسانی های دیگر فایرفاکس باید به تغییر تکنولوژی های به کار رفته در دل فایرفاکس اشاره کرد. برای مثال عملیات مدیریت پشت صحنه تب ها قرار است مشابه عملیات مدیریت تب توسط کروم تغییر کند؛ به این معنا که دیگر برای هر تب جداگانه شاهد پروسه ای خواهیم بود و کل مرورگر و تب های باز در دل آن با یک پروسه پردازش نخواهند شد. در نتیجه اگر یک صفحه وب یا یک تب با مشکل مواجه شود، سایر تب ها بدون ایراد به کار خود ادامه خواهند داد.

البته این موضوع منجر به آن خواهد شد که موزیلا فایرفاکس نیز همانند کروم از منابع بیشتری از سیستم برای ادامه روند کار خود بهره بگیرد. اما ثبات و امنیتی که به دنبال این موضوع می آید، می تواند توجیه خوبی برای این اقدام باشد.

در نهایت اینکه موزیلا قرار است برخی تکنولوژی های زیرساختی که فایرفاکس بر اساس آنها بنا شده است را تغییر دهد. نتیجه اول آن است که طراحان قادر به تولید افزونه هایی که دسترسی های عمیق به مرورگر داشته باشند، نخواهند بود. این موضوع در وهله نخست کمی ناامید کننده به نظر می آید اما هرچند این موضوع می تواند تا حد زیادی از جنبه های شخصی سازی فایرفاکس کاهش دهد، باز هم توجیهات امنیتی و ثبات مرورگر در این خصوص قابل پذیرش است.

آنگونه که موزیلا اعلام کرده، قرار است این تغییرات از سال آینده به تدریج اجرایی شوند. البته برخی از این تغیرات زودتر اعمال خواهد شد برای مثال مورد تأییدیه افزونه ها قرار است از فایرفاکس نسخه ۴۲ اجرایی شود و موضوع جداسازی پروسه هر تب قرار است از فایرفاکس ۴۳ کلید بخورد.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است