چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۴:۴۸
آخرین اخبار
26 شهریور 1394 ، ساعت 15:30 789 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :2692

برگزاری کنسرت یادبود استاد اقبال آذر در رشت

کنسرت موسیقی سنتی ایران به یاد استاد ابوالحسن اقبال آذر در مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیاء (ص) رشت برگزار می شود.

به گزارش جلال شرق ، رضا ایمان طلب در مقام نوازنده سنتور ، احسان خضرلو در مقام نوازنده تار ، محمدرضا فهیم گیلانی در مقام نوازنده تمبک و دایره و روح اله صفائیان در مقام خواننده در این کنسرت به هنرنمایی خواهند پرداخت.

نواخته‌های این هنرمندان در این کنسرت بر اساس دستگاه‌های شور و چهارگاه اما با شکلی آزاد و بداهه و به یاد استاد اقبال آذر یکی از قطب های آواز ایران می‌باشد.

استاد «ابوالحسن اقبال آذر» از جمله شخصیت‌های برجسته موسیقی آوازی ایران زمین بود که در اعتلای موسیقی تلاش بسیاری کرد و در سوم اسفند ۱۳۴۹ درگذشت.

وی علاوه بر صدای بی‌نظیر، روایتی سنجیده و صحیح از ردیف آوازی را به یادگار گذاشت که تدوین ردیف او می‌تواند به عنوان یک مرجع ارزشمند به رشد و کمال آواز ایرانی کمک کند و براعتبار آن بیافزاید.

امتیاز ردیف آوازی اقبال آذر برسایر ردیف‌ها،در دانش بالای او از موسیقی، احاطه کامل به ردیف آوازی در طول ‪ ۸۰سال زندگی هنری، قدرت اجرای بالا و وجود ویژگی بارز آواز ایرانی است.

از آثار استاد اقبال آذر می‌توان به ابوعطا، حجاز، بیات ترک، بیات کرد، مثنوی ترک، شهناز شور، تصنیف افشاری، همایون، شوشتری، بیات اصفهان، دلکش ماهور، راک ماهور، عراق ماهور، تصنیف ماهور، نوا، چهارگاه و سه‌گاه اشاره کرد.

این کنسرت روزهای پنجشنبه و جمعه ۲۶ و ۲۷ شهریور از ساعت ۲۰:۳۰ در سالن دکتر رحمدل مجتمع فرهنگی و هنری خاتم الانبیاء (ص) رشت برگزار می شود.

علاقمندان برای تهیه بلیت این کنسرت می توانند به آموزشگاههای موسیقی نغمه ، شیدا ، آوای ایرانی و پرنیان مراجعه  و یا بلیت را به صورت اینترنتی از وبسایت ایران کنسرت تهیه کنند.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است