سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۲:۰۸
آخرین اخبار
6 خرداد 1395 ، ساعت 11:43 594 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :15286

به رغم تهدید به وتو اوباما؛ مجلس نمایندگان آمریکا: خرید آب سنگین از ایران ممنوع

ین رای گیری درباره اصلاحیه لایحه بودجه وزارت انرژی با ۲۵۱ رای موافق و ۱۶۸ رای مخالف تصویب شد.

به گزارش جلال شرق ، ای بی سی نیوز اعلام کرد مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه دولت را از خرید آب سنگین از ایران در آینده منع کرد.
پایگاه اینترنتی این شبکه تلویزیونی آمریکایی اعلام کرد این رای گیری چهارشنبه شب درباره اصلاحیه لایحه بودجه وزارت انرژی صورت گرفت و با ۲۵۱ رای موافق و ۱۶۸ رای مخالف تصویب شد.
دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا ماه گذشته توافقی به ارزش هشت میلیون و ششصد هزار دلار را برای خرید سی و دو تن آب سنگین از ایران تکمیل کرد. این لایحه بر آن توافق تاثیری ندارد ولی مانع از خرید آب سنگین در سال آینده می شود.
با این حال، کاخ سفید قول داده است این ممنوعیت را وتو کند. بنابراین ، این پیشنهاد ممکن است در زمان مذاکرات قانونگذاران در مجلس نمایندگان و سنا حذف شود.
فروش آب سنگین به ایران کمک می کند به مفاد توافق مهم سال گذشته عمل کند که بر اساس آن، ایران موافقت کرد در ازای برخورداری از میلیاردها دلار کاهش تحریم ها، برنامه هسته ای خود را محدود کند.
آب سنگین که از یک ایزوتوپ هیدروژن تشکیل می شود ، عنصری مهم برای نوعی از رآکتور هسته ای است. آب سنگین ، کاربردهای تحقیقاتی و پزشکی دارد ولی از آن می توان برای تولید پلوتونیوم با درجه تسلیحاتی نیز استفاده کرد. بر اساس توافق هسته ای ،  ایران اجازه دارد از آب سنگین در رآکتور هسته ای تعدیل شده اش در اراک استفاده کند. در عین حال ، ایران باید تولید اضافه آب سنگین و اورانیوم غنی شده را در بازارهای بین المللی بفروشد. اکنون آمریکا قصدی برای خرید مجدد آب سنگین از ایران ندارد.
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است