دوشنبه, ۸ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۲۲:۵۳
آخرین اخبار
6 فروردین 1395 ، ساعت 11:31 2,893 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :12566
حسین مسافر آستانه دبیر جشنواره تئاتر فتح خرمشهر:

بین ۱۵ تا ۲۴ اثر برتر در بخش مسابقه تئاتر جشنواره فتح خرمشهر تقدیر خواهند شد

دبیر نوزدهمین جشنواره تئاتر فتح خرمشهر اعلام کرد: جشنواره تئاتر فتح خرمشهر به مناسبت آزادسازی فتح خرمشهر از ۲۸ اردیبهشت تا سوم خرداد در خرمشهر و آبادان برگزارمی شود.
حسین مسافر آستانه در گفتگو ی اختصاصی با  جلال شرق گفت:. آثار ارسالی بعد از تولید و انتخاب هیئت‌داوران که متشکل از ۵ نفر می‌باشند در شهرهای خرمشهر و آبادان بر روی صحنه خواهند رفت.
وی افزود: در بین آثار معرفی‌شده از سوی داوران که بر روی صحنه خواهند رفت ۱۵ تا ۲۴ اثر برگزیده و ضمن تقدیر از آثار منتخب به برگزیدگان جوایزی اهدا خواهد شد
مسافر آستانه بابیان اینکه این جشنواره دارای بخش مسابقه و بخش محیطی یا میدانی (تئاتر خیابانی) نیز است یادآور شد: این جشنواره هم‌چنین بخش‌های دیگری با عنوان بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی و بخش مهمانان برتر که در سنوات گذشته برگزیده‌شده بودند از آنان برای اجرا دعوت خواهد شد.
دبیر نوزدهمین جشنواره تئاتر فتح خرمشهر با اشاره به اینکه این جشنواره ظرفیت موضوعی برای بین‌المللی ندارد ادامه داد: بحث مقاومت بحث گسترده‌ای در جهان است واژه بین‌المللی یک ظرفیت و تعریفی دارد و حضور یک یا دو کار از دیگر کشورهای دال بر بین‌المللی بودن آن نیست اما اینکه کارهای برتری را شناسایی نهایتا ۱ یا ۲ کار را دعوت کنیم وجود دارد.

IMG_1295
وی تصریح کرد: اگر موضوع دفاع مقدس در کل جهان وجود داشته باشد که ما بخواهیم بر اساس آن جشنواره بین‌المللی برگزار کنیم وجود خواهد داشت درصورتی‌که این‌چنین نیست.
مسافر آستانه اولویت جشنواره فتح خرمشهر را با موضوعیت خرمشهر، حماسه خرمشهر، آزادسازی و مقاومت و ایثار نام برد و خاطرنشان کرد: آثاری که تاکنون در جشنواره‌های دیگر شرکت کرده‌اند نمی‌توانند در این جشنواره حضور یابند.
وی تأکید کرد: آثار جشنواره باید حضور اول آن‌ها در جشنواره باشد و کارهای که در سایر جشنواره‌های موضوعی متشابه شرکت کرده باشند حق حضور در این جشنواره را ندارند.
دبیر جشنواره تئاتر فتح خرمشهر گفت:. در جشنواره بعد از بررسی کیفیت آثار ارائه‌شده نمایشنامه‌نویسی تعدادی جدا از بخش مسابقه انتخاب و معرفی می‌شوند. و بین ۱۰ تا ۱۵ اثر انتخاب‌شده هدایایی داده خواهد شد.
مسافر آستانه بابیان اینکه بخش تئاتر محیطی یا میدانی در مکان‌های مختلف آبادان و خرمشهر در پارک‌ها و میدان‌های شهر، اجراهای متعدد خواهند داشت افزود: افتتاحیه عمومی این جشنواره در آبادان و خرمشهر برگزار می‌شود و اختتامیه آن در سوم خرداد در خرمشهر خواهد بود.

لازم به یاد آوری است که گفت و گوی  صمیمی با حسین مسافر آستانه درباره تئاتر گیلان و کشور ، آسیب ها و چالش های پیش رو ی تئاتر ، همگامی  واستفاده از فضاهای مجازی ، تئاتر آئینی ، سیاه بازی و روحوضی ، تئاتر سنتی و مدرنیته ، هنر نمایشنامه نویسی و نگاه منتقدانه به مقوله هنر تئاتر،  نقدی بر تفکر غیر کارشناسانه بعضی از تفکرات سیاسی حاکم بر جامعه در باره هنر تئاتر و  … انجام گرفته است که بزودی بر روی خروجی جلال شرق قرار خواهد گرفت.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است