پنج شنبه, ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۶:۰۲
آخرین اخبار
28 دی 1394 ، ساعت 13:02 2,410 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :9109
سخنگوی وزارت امور خارجه:

تصمیم ملی؛ جز برجام، مذاکره ای با آمریکا نداریم

جابری انصاری با اشاره به تصمیم ملی جمهوری اسلامی ایران گفت: جز در زمینه برجام در هیچ مسئله دیگری با آمریکا مذاکره نمی کنیم.
به گزارش جلال شرق ، جابری انصاری در نشست خبری روز دوشنبه خود تصریح کرد: نوع اجرای تعهدات بین المللی امریکا و مجموعه شرکای برجام در زمینه تصمیمات آینده جمهوری اسلامی ایران می تواند تاثیرگذار باشد.
وی افزود: تا به امروز بر اساس مجموعه قواعد و آنچه در واقعیات سیاست خارجی امریکا مشاهده شده است،  تصمیم ملی جمهوری اسلامی ایران مذاکره نکردن در مورد مسائل دیگر است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان اظهار داشت: اجرای برجام ساز و کارهای مخصوص خود را دارد و طبیعی است که بر اساس همان ساز و کارها و در صورت ضرورت،‌ بر اساس گفتگو و رایزنی به پیش برود .
جابری انصاری با بیان اینکه هر گونه گفتگو بر اساس ساز و کار برجام و بر حسب ضرورت خواهد بود گفت: اینکه مسئله برجام به زمینه های دیگری گسترش یابد، بارها اعلام شده است که ملت ایران اجرای دقیق برجام را محکی برای مسائل آینده در نظر می گیرد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص سطح مذاکره انجام شده برای مبادله زندانیان امریکایی اظهار داشت: مبادله برای آزادی زندانیان، به موازات گفتگو های هسته ای و میان جمهوری اسلامی ایران و طرف امریکایی و بر اساس گفتگوهایی انجام شده است و در نهایت به نتایجی منجر شد که در  روزهای اخیر جزئیات آن اعلام شد و در اختیار افکار عمومی قرار گرفت.
جابری انصاری در ادامه گفت: ‌ابعاد انسانی موضوع و همینطور تامین حقوق تعداد قابل توجهی از اتباع جمهوری اسلامی ایران که با زندان و ممنوعیت های قضایی مختلفی مواجه بودند، مبنای تعامل ما با این مسئله بود .
وی افزود: در نهایت بحمدالله این مسئله نیز به نتیجه نهایی رسید و نتایج آن اعلام شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد حل و فصل پرونده های قدیمی امریکا و ادعای اوباما مبنی بر اینکه یکی از پرونده های قدیمی حل شده است و ما همچنان به دنبال حل پرونده های قدیمی هستیم اظهار داشت:‌ در بیانیه ای که قرائت کردم به این مطلب نیز اشاره شد که پرونده ای قدیمی که بیش از سه دهه و نیم در ارتباط با بخشی از منابع مالی بلوکه شده ایران، مربوط به خریدهای تسلیحاتی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشت و مدت‌ها از موارد اختلاف بین دو کشور بود به نقطه حل رسیده است.

جابری انصاری با بیان اینکه مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار اصل پول های بلوکه شده ایران در اختیار ما قرار گرفته است افزود:‌ علاوه بر این مبلغ دیگری نیز به عنوان غرامت و بهره این پول در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت که یکی از موفقیت های کم نظیر جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود که توانسته است یک پرونده بسیار قدیمی و پیچیده حقوقی را از طریق گفتگو حل کند.
وی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص روابط ایران و عربستان و همچین کشورهایی که تمایل به میانجی گری در این زمینه دارد گفت: مسئولیت مشکل پیش آمده در روابط بین عربستان و ایران بر عهده عربستان است زیرا همواره سیاست های مبتنی بر تنش زایی را دنبال می کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره از مساعی و تلاش همه کشورهای دوست در این زمینه استقبال می کند افزود: به نظر می رسد موفقیت این تلاش ها منوط به تلاش عربستان در کناره گیری از سیاست هایی است که دنبال می کند زیرا این کشور منافع خود را در افزایش تنش و رویارویی در منطقه تعریف کرده است.
جابری انصاری تاکید کرد: ‌ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران از اقدامات کشورهای دوست و برادر استقبال می کنیم اما همه این تلاش ها منوط به تغییر سیاست های تنش آفرین عربستان در منطقه است.
* تعداد زندانیان امریکایی آزاد شده مطابق بیانیه وزارت خارجه است
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: تعداد زندانیان امریکایی آزاد شده مطابق آنچه در بیانیه وزارت امور خارجه در اختیار رسانه‌های گروهی قرار گرفته و من امروز قرائت کردم بوده است.
جابری انصاری در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه براساس اعلام مقامات امریکایی زندانیان امریکایی آزاد شده ۵ نفر و براساس آنچه مقامات ایرانی اعلام می کنند این تعداد ۴ نفر است افزود: تعداد زندانیان امریکایی مطابق بیانیه وزارت امورخارجه است و بیش از این تعداد مورد تایید ما نیست.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره تماس تلفنی وزیران امور خارجه ایران و امریکا و امکان تجدیدنظر در روابط دو کشور اظهار داشت: تماس های تلفنی مستمری در تمام مراحل مذاکرات برجام تا نقطه شروع اجرای آن بین وزرای دو کشور برای پیگیری جزئیات در جریان بوده است که این تماس ها باید در اندازه خود تفسیر شود و تفسیر فراتر از واقعیت ارائه نشود.
به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، به موازات گفتگوهای مستمر حضوری، به دلیل پیچیدگی مسائل اختلافی برجام و مسائل منتهی به اجرای آن، نیازی به برخی ارتباطات تلفنی وجود داشت که این تماس ها باید در این چارچوب، تفسیر شود.
* هیئت عالی نظارت بر برجام درباره نقض تعهدات امریکا تصمیم‌گیری می‌کند
در ادامه جابری انصاری در پاسخ به سوالی درخصوص تحریم تعدادی از اتباع ایرانی ازجانب امریکا به بهانه برنامه موشکی و همچنین تایید مشروط برجام ازجانب مقام معظم رهبری و اینکه آیا تحریم های اخیر، تحریم های جدید است و یا صرفا مانور ایذایی است، اظهار داشت: افزودن تحریم های اخیر امریکا، افزودن فهرست جدید به تحریم های سابقا موجود است و تعبیر تحریم جدید درباره آن از دقت کافی برخوردار نیست.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: مطابق با عالی‌ترین سطوح کشور و هیئت عالی نظارت بر اجرای برجام که مرجع اصلی تصمیم گیری در موارد مرتبط با برجام است، وزارت امور خارجه بر اساس تصمیمات این هیئت اقدامات خود را تنظیم می کند و هر اقدامی در نقض تعهدات بین المللی امریکا در این هیئت مورد بررسی و تصمیم گیری قرار می گیرد.
وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره اقدامات وزارت امور خارجه برای کمک به توسعه اقتصادی در شرایط پساتحریم و اعمال تحریم های یکجانبه ازجانب برخی کشورها اظهار داشت: تصمیمات یکجانبه چند کشور تاثیری در روندهای در حال شکل گیری منطقه ای و بین المللی نخواهد داشت.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: وزارت امور خارجه اقدامات لازم را برای تسهیل فرایند پیشرفت اقتصادی اتخاذ کرده و مدت‌هاست به موازات مذاکرات برجام در جلسات متعدد با نمایندگان عالی وزارتخانه تصمیمات مرتبط اتخاذ شده است.
جابری انصاری افزود: همه وزارتخانه ها اقدامات لازم در حوزه های تخصصی درباره استفاده حداکثری از فرصت های برجام اتخاذ می کنند و وزارت امور خارجه هم به عنوان نهاد حاکمیتی تسهیل کننده روابط خارجی است و خدمات لازم را در اختیار وزارتخانه ها قرار می دهد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به سوالی درباره سفر آمانو به تهران اظهار داشت: همواره بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران ارتباطات مستمر و رفت و آمدهای هیئت های مختلف وجود داشته و سفر آقای آمانو هم در همین چارچوب است و امر فوق العاده و خاصی نیست و امیدواریم این سفر نیز موفق باشد.
جابری انصاری در پاسخ به سوال دیگری در خصوص امضای پروتکل الحاقی ازجانب جمهوری اسلامی ایران گفت: اقدامات ایران در این زمینه منطبق با مفاد دقیق برجام خواهد بود.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران اجرای اختیاری پروتکل الحاقی را پذیرفته است و در همین چارچوب بر اساس تعهدی که دارد اقدامات خود را انجام می دهد.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: هر تصمیم جدید در این موضوع منوط به طی مراحل قانونی هم به لحاظ قانونگذاری و هم تصمیم گیری ملی است که خارج از بحث و توافق است.
وی افزود: در حال حاضر تعهد اختیاری جمهوری اسلامی ایران بر اساس متن برجام است و بیش از آن مطرح نیست.
جابری انصاری در پاسخ به سوالی مبنی براینکه موضع جمهوری اسلامی در خصوص حکم اخیر دادگاه کویت که اتهاماتی را متوجه جمهوری اسلامی کرده است چیست گفت: جمهوری اسلامی حکم دادگاه کویت را که اتهاماتی به کشورمان در زمینه پرونده کشف سلاح در کویت وارد می کند بی اساس می داند و امیدواریم شاهد تصحیح موارد ناعادلانه و سیاسی به ویژه اتهامات وارد به ایران باشیم.
وی افزود: آنچه در مورد شهروند ایرانی در این حکم صادر شده براین اساس است که وی غیابا محاکمه شده و دولت کویت تاکنون اطلاعاتی درخصوص هویت نامبرده و مراحل قضایی طی شده برای صدور حکم به ما ارائه نکرده است و در نتیجه این حکم از شفافیت کافی برخوردار نیست.
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است