جمعه, ۷ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۲:۱۸
آخرین اخبار
8 اردیبهشت 1395 ، ساعت 19:21 521 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :13838
رهبر انقلاب اسلامی: بارها گفتم که آمریکایی‌ها غیرقابل اعتماد هستند

توافق بر روی کاغذ؛ ایران‌هراسی در عمل

رهبر انقلاب اسلامی در جمع هزاران نفر از کارگران سراسر کشور با تاکید بر اینکه بارها گفتم که آمریکایی‌ها غیرقابل اعتماد هستند تصریح کردند: آنها بر روی کاغذ می نویسند که بانک ها با ایران معامله کنند اما در عمل، ایران هراسی می کنند.

به گزارش جلال شرق ، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی  در دیدار هزاران نفر از کارگران، با تجلیل از وفاداری و ثبات قدم جامعه کارگری در قبال انقلاب و نظام، بر «حل مشکلات جامعه کارگری»،« تقویت تولید داخلی»، «ضرورت مقابله جدی با قاچاق کالا » و «ممنوعیت واردات کالاهای دارای مشابه ایرانی» تاکید کردند و با اشاره به ادامه خصومت های آمریکا افزودند: آمریکایی های غیرقابل اعتماد، با اصرار بر تحریم های مختلف ایران تلاش می کنند با ایجاد «ایران هراسی» عملا در راه تعاملات اقتصادی کشور با خارج، مانع تراشی کنند.

ایشان همچنین با اشاره به انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی در جمعه همین هفته، همه واجدان شرایط شرکت در این مرحله را، به حضور در انتخابات فراخواندند.
رهبر انقلاب با تشکر از زحمات و تلاش های جامعه کارگری کشور و اظهار ارادت نسبت به کارگران، کار و تلاش در جامعه را ارزش خواندند و گفتند: هر فردی که در جامعه مشغول کار است اعم از مسئول، وزیر، استاد دانشگاه، دانشجو، طلبه، مدیر و دیگران، به معنای عمومی کلمه کارگر است و در واقع تولید ارزش می کند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه از دیدگاه اسلام، «بیکاری‌، تنبلی و وقت گذرانی بیهوده» ، ضدارزش است، افزودند: باید همه کسانی که در عرصه های مختلف مشغول کار هستند علاوه بر بالابردن کیفیت کار، حق آن کار را ادا و خود را وقف کار کنند.
رهبر انقلاب افزودند: هرکسی در کشور مسئولیتی پذیرفته است باید همه وقت و توان خود را به ادای صحیح آن مسئولیت اختصاص دهد.
ایشان با اشاره به وفاداری و ثبات قدم جامعه کارگری نسبت به انقلاب و نظام اسلامی در طول ۳۷ سال گذشته خاطرنشان کردند: باوجود مشکلات معیشتی، کارگران هیچ گاه به تبلیغات ضدانقلاب اعتنا نکردند و در مقابل نظام نایستادند بلکه همواره مدافع نظام اسلامی بوده اند.
رهبر انقلاب با تشکر صمیمانه از جامعه کارگری به دلیل وفاداری و بصیرت در قبال مسایل انقلاب و نظام، به موضوع وظایف کارگران، بنگاه های اقتصادی و مسئولان در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی پرداختند  و گفتند: پیام اصلی اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل این است که مسئولان باید برای یکایک بندهای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، برنامه ریزی و آنها را به صورت واقعی اجرا کنند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای درخصوص نقش و سهم کارگران در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کردند: مهمترین مسئولیت کارگران در این بخش، درست، با کیفیت و با استحکام انجام دادن کار است.
ایشان با تاکید بر بالارفتن کیفیت کار گفتند: از جمله مسایل مهمی که در بالارفتن کیفیت کار کارگران تاثیر بسزایی دارد جدی گرفتن موضوع مهارت افزایی و بالابردن مهارت کارگران است که دولت در این زمینه مسئولیت های مشخصی دارد.
رهبر انقلاب، یکی دیگر از مسایل تاثیرگذار و مهم در افزایش کیفیت کار را تامین امنیت شغلی کارگران دانستند و خاطرنشان کردند: تامین امنیت شغلی کارگران برعهده مسئولان و همچنین کارفرمایان است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای تعطیلی کارگاه های تولیدی را از آفات بزرگ برشمردند و گفتند: برخی اوقات تعطیلی کارگاه ها به دلیل مشکلاتی همچون کمبود نقدینگی و امکانات یا فرسودگی تجهیزات است که در این موارد کارفرما مقصر نیست و مسئولان مربوط در بخش صنعت و تجارت، بانک ها، مسئولان بخش فناوری و شرکت های دانش بنیان، باید به مسئولیت خود عمل کنند.
ایشان افزودند: البته در موارد دیگری نیز به دلیل سوء استفاده برخی کارفرمایان و استفاده از وام ها و تسهیلات در بخش هایی همچون ساخت و ساز به جای تولید، کارگاه ها تعطیل می شوند که در این موارد، باید دستگاه قضایی، دولت و دستگاه های اطلاعاتی موضوع را به طور جدی پیگیری کنند.
رهبر انقلاب تاکید کردند: کسی مخالف تولید ثروت نیست اما این تولید ثروت نباید به بهای لگدمال شدن جامعه کارگری و اقشار محروم باشد.
ایشان ترویج محصول کارگر ایرانی ، سلامت محیط کار و افزایش سهم دستمزد در هزینه تولید را از دیگر عوامل تاثیرگذار در افزایش کیفیت کار کارگران دانستند و تاکید کردند: برای همه این موارد، می توان با استفاده از روشهای صحیح و همچنین تجربیات کشورهای دیگر، برنامه ریزی مناسب انجام داد تا هم انگیزه و کیفیت کار کارگران ارتقا یابد، و هم کارفرمایان آسیب نبینند.
رهبر انقلاب در ادامه سخنانشان به تبیین حقوق کارفرمایان نیز پرداختند و تاکید کردند: کارفرما و کارگر در منطق اسلام مکمل یکدیگرند نه معارض و دشمن.
حضرت آیت الله خامنه ای با قدردانی از کارفرمایانی که سرمایه شان را به جای سرمایه گذاری بدون دغدغه در بانکها، به میدان تولید و کارآفرینی می آورند، افزودند: « همکاری صمیمانه کارگران با کارفرمایان» ، تلاش مسئولان برای تسهیل سرمایه گذاری در بخش های مختلف و فراهم کردن زمینه صادرات و دفاع از حقوق صادرکنندگان در کشورهای خارجی، از جمله حقوق کارفرمایان است که باید رعایت شود.
ایشان در همین بحث به مسئولان خاطرنشان کردند: باید بر سلامت و کیفیت کالاهای صادراتی نظارت شود چرا که صادر شدن اجناس و کالاهای ناسالم و بی کیفیت، موجب بدنام شدن ایران و ضربه به صادرات کشور خواهد شد.
حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید فراوان بر ارزش و اهمیت تولید داخلی افزودند: تولید داخلی باید به عنوان امری مقدس شناخته و حمایت از آن، یک وظیفه تلقی شود.
رهبر انقلاب، وارد کردن اجناسی را که مشابه داخلی دارند، مطلقا ممنوع خواندند و افزودند: برخی فروشگاه ها مقیدند که جز تولید داخلی نفروشند که باید به این انسانهای با غیرت آفرین گفت.
ایشان افزودند: البته در برخی فروشگاههای عمدتا بزرگ و گاه وابسته به دستگاههای دولتی، همه اجناس ، خارجی است که این کار زشت، عملا موجب بیکاری کارگر ایرانی و بهبود وضع کارگر خارجی می شود.
رهبر انقلاب با انتقاد از فرهنگ خرید کالاهای خارجی و پز دادن با کالاهای دارای نشان های خارجی گفتند: ما با دنیا تعامل داریم اما در عرصه هایی که تولید داخلی داریم، وارد کردن و فروش و مصرف کالاهای خارجی باید به عنوان یک ضدارزش تبلیغ و شناخته شود.
ایشان خاطرنشان کردند: البته در این زمینه طرفدار افراط نیستم بلکه باید با حکمت و تدبیر عمل کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای به عنوان یک مصداق به قضیه وارد کردن خودروهای امریکایی اشاره کردند و گفتند: خود آمریکایی ها به علت مصرف زیاد و سنگین بودن این خودروها، رغبتی به خرید آنها ندارند؛ حالا در این شرایط ما بیاییم و از فلان کارخانه رو به ورشکستگی امریکا ، خودرو وارد کنیم؟ این جای تعجب فراوان دارد.
ایشان افزودند: مدیران و مسئولان محترم در مقابل فشارهای پنهانی که در این زمینه ها وارد می شود، بایستند و جداً نگذارند این قبیل مسائل انجام شود.
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین با انتقاد از واردات میلیاردی برخی لوازم غیرضروری، به مشکل جدی قاچاق کالاها و اجناس به داخل اشاره و خاطرنشان کردند: به مسئولان دولتهای مختلف، مکرر این مسئله را گوشزد کرده ام، و آنها نیز می گویند اگر تعرفه سنگین بگذاریم، قاچاق آن کالا بالا می رود، اما این دلیل، پذیرفتنی نیست.
ایشان قاچاق را بلایی بزرگ و سم تولید داخلی برشمردند و با انتقاد شدید از عدم برخورد جدی با این مسئله تاکید کردند: باید قوی ترین اشخاص را مامور این کار کرد و دولت ، ضمن تقویت دستگاههای ذیربط، با قدرت با قاچاق سازمان یافته مقابله و برخورد کند.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند : البته منظور از مبارزه با قاچاق کالا ، مقابله با  کوله برهای ضعیفی  که در برخی مناطق  اجناس کوچک وارد می کنند، نیست ؛ بلکه  منظور قاچاقچیان  بزرگی است  که با دهها و صدها  کانتینر ، اجناس قاچاق وارد کشور می کنند .
رهبر انقلاب  همچنین در اشاره به  یک مسئله خیلی  مهم در باب تولید  داخلی  گفتند : گاه جنسی  می تواند  در داخل تولید  شود اما واردکنندگانی  که سودهای کلان  به دست می آورند ، با  روشهای مختلف  از جمله رشوه های  سنگین ، تهدید  و حتی  جنایت ، تلاش می کنند جلوی تولید این کالا را بگیرند .
ایشان تاکید کردند : این مسائل ، بسیار مهم  و امنیتی است  و نباید  با آنها ساده برخورد کرد .
حضرت آیت الله  خامنه ای در ادامه آسیب شناسی  موانع رشد  تولید داخلی  به نقد کسانی  پرداختند  که  به بهانه کهنه  بودن فناوری  تولید محصولات  داخلی ، عملاً راه ورود  محصولات خارجی  را به کشور  هموار می کنند .
ایشان گفتند : برخی مدافعان  واردات خارجی  هر جا استدلال  کم می آورند  می گویند فناوری  خارجی پیشرفته  و فناوری داخلی  قدیمی است ؛ بسیار خوب، اما  چرا با این همه استعداد  و ذهن خلاق ایرانی ، این مشکل را حل نمی کنید ؟
رهبر انقلاب  سئوال کردند : آیا ذهن  ایرانی  که می تواند  موشک را پس از مسافتی ۲ هزار کیلومتری  با خطایی کمتر از  ۱۰ متر به هدف بزند  نمی تواند  مشکل فناوری  داخلی برخی عرصه ها از جمله  صنعت خودرو  را حل کند ؟ پس چرا  برای حل مشکلات  به این گونه  جوانان  مراجعه  نمی کنید ؟
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند : برخی پیشرفتهای  کشور محرمانه  است و قابل بازگویی  نیست وگرنه  همه از استعداد جوانان این سرزمین  متعجب می شوند .
رهبر انقلاب  در جمع بندی  این بخش از سخنانشان افزودند :  به جامعه کارگری  ، کارفرمایان  ، مسئولان دولتی خوش بین هستم  اما واقعیت این است که کار در جاهایی می لنگد و برخی علل و عوامل  نمی گذارد  تلاشها به نتیجه  لازم برسد ، مسئولان  تلاش کنند  و با شناخت و رفع این رخنه ها  ، شتاب حرکت پیشرفت کشور را افزایش دهند .
ایشان تاکید کردند : رسیدن  ایران به قله  رفیع  تمدن  اسلامی ، شعار  و رجز خوانی  نیست بلکه  مستند  به واقعیات  ، امکانات  ، ویژگی ها و ظرفیت هایی  است  که توجه به آنها ، زمینه ساز تحقق  این هدف خواهد شد .

رهبر انقلاب اسلامی  گفتند : البته  دشمن  همچنان دشمنی و ایجاد مانع  می کند و در راس این دشمنی  نیز آمریکا  و صهیونیسم  قرار دارند.

حضرت آیت الله خامنه های  افزودند : آمریکایی ها گاهی اوقات  از دور گلایه  می کنند که چرا  نسبت به ما بدبین  هستید . خوب مسایلی  را که موجب  بدبینی هستند  ،  می بینیم  و نمی توانیم  چشمان خود را  بر روی آنها ببندیم .
حضرت آیت الله خامنه ای  انجام مبادلات  بانکی با زحمت و کندی زیاد  و اخلال آمریکاییها  در معاملات بانکی را یک نمونه آشکار از زمینه های بدبینی برشمردند  و گفتند : اکنون  موضوع اختلال  در معاملات بانکی  را مسئولان  نیز می گویند  اما چرا بانکهای  بزرگ دنیا حاضر به  همکاری با ایران نیستند ؟
ایشان تاکید کردند : بارها گفته ام  که نمی توان  به آمریکاییها  اعتماد  کرد  و اکنون علت این مسئله  در حال روشن شدن  است که  چرا نمی توان به آنها اعتماد کرد .
رهبر انقلاب اسلامی  گفتند : علت  آنکه بانک های بزرگ دنیا  حاضر به همکاری با ایران  نیستند ، ایران هراسی است  که آمریکاییها  ایجاد کرده  و ادامه می دهند .
حضرت آیت الله  خامنه ای  با اشاره به اینکه  بر روی کاغذ  می نویسند  و می گویند   ، بانکها  با ایران معامله کنند اما  در عمل  به گونه دیگری  اقدام می شود  تا ایران هراسی  بوجود آید  افزودند: آمریکاییها  می گویند  ایران یک کشور حامی  تروریسم است  و ممکن است  به علت حمایت از تروریسم مورد تحریم  قرار گیرد .
ایشان تاکید کردند: این مطالب چه پیامی را به بانکها و طرف های خارجی منتقل می کند؟ پیام این مطالب این است که برای معامله با ایران اقدام نکنید و در نتیجه عملا بانک ها و سرمایه داران خارجی از تعامل با ایران به هراس می افتند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته در خصوص موضوع تروریسم ، امریکاییها از همه تروریست ها بدتر هستند و بر اساس اطلاعات موجود همچنان به تروریست های نام و نان دار کمک می کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای به یکی دیگر از شیوه های ایران هراسی دولت آمریکا برای ممانعت عملی از همکاری بانک ها و سرمایه داران خارجی اشاره کردند و گفتند: آنها ادعا می کنند که دلیل همکاری نکردن کشورهای خارجی، اوضاع داخلی ایران است در حالیکه اکنون امن تر از ایران، در منطقه وجود ندارد و شرایط داخلی ایران ، از خود امریکا که روزانه چندین نفر کشته می شوند و حتی از کشورهای اروپایی امن تر است و اوضاع داخلی ایران به کوری چشم دشمنان ، بسیار خوب است.
رهبر انقلاب اسلامی تاکید مکرر مقامات امریکایی بر حفظ شاکله و نظام تحریم های ایران را یکی دیگر از روشهای صریح ایران هراسی برای ممانعت از حضور سرمایه گذاران خارجی برشمردند وخاطر نشان کردند:  ما با چنین دشمنی طرف هستیم و برای هر فعالیتی که می خواهیم انجام دهیم باید وجود این دشمن را مفروض بگیریم.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در ۳۷ سال گذشته به رغم دشمنی آمریکا تاکید کردند: اگر این دشمنی تا صد سال دیگر هم ادامه داشته باشد به کوری چشم آنها تا صد سال دیگر نیز پیشرفت خواهیم کرد.
ایشان افزودند : امریکا دشمن است چه به روی او بیاوریم  چه به روی او نیاوریم و چه بر زبان بیاوریم و چه بر زبان نیاوریم، دشمنی ها تمام نخواهد شد .
حضرت آیت الله خامنه ای همه مسئولان سه قوه ، دستگاه ها و نهادهای انقلاب و همچنین آحاد مردم را به شناخت قدر و قدرت کشور و تواناییهای آن، توصیه کردند و افزودند: ما همانند امیرالمومنین علی (ع) مظلوم اما قوی هستیم و اگر از تواناییها و ظرفیتهای خود به بهترین ، انسانی ترین و اسلامی ترین شکل استفاده کنیم ،‌قطعا بر همه موانع فائق خواهیم آمد.
ایشان تاکید کردند: راه ما هموار نیست اما سنگلاخ هم نیست واگر به قدرت خود تکیه کنیم ،‌ حتما به موفقیت و پیشرفتهای بیشتر خواهیم رسید .
رهبر انقلاب در بخش پایانی سخنان خود به برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز جمعه دهم اردیبهشت در برخی از شهر ها اشاره کردندو گفتند: اهمیت مرحله دوم انتخابات کمتر از مرحله اول نیست و همه واجدان شرایط رای دادن، در انتخابات شرکت کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: شرکت در انتخابات تعیین کننده است زیرا اگر در پای صندوقهای رای حاضر نشویم ، این میل و کشش و هویت به صندوق منتقل نمی شود .
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی ،‌وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی با گرامیداشت روز کارگر، به مشکلات کارگران و بازنشستگان اشاره کرد و گفت: در دو سال گذشته بر اساس همدلی و همزبانی شکل گرفته میان کارگران و کارفرمایان ،‌شکاف موجود میان تورم و مزد کاهش یافته است .
آقای ربیعی با تاکید بر ضرورت توسعه بنگاه های کوچک و متوسط برای نهادینه شدن گفتمان رشد فقرزداییِ اشتغال محور، افزود: تقویت بیمه ها و بیمه کردن ۱۰ میلیون شهروند فاقد بیمه درمان ، مبارزه با فقر و فساد ، بهبود وضعیت کودکان کار، گسترش تعاونی ها ، توسعه درمان به مناطق محروم ، توانمند سازی با تاکید بر توسعه فنی و حرفه ای ، تدوین لایحه حمایت از معلولان و ایجاد شغل و تهیه مسکن برای آنها ،‌اجرایی شدن بیمه زنان سرپرست خانوار،‌ رسیدگی به آسیبهای اجتماعی و اصرار بر صیانت از شخصیت کارگران از مهمترین برنامه ها و فعالیتهای وزارت تعاون ،‌کار و رفاه اجتماعی بوده است ./خبرگزاری صدا و سیما
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است