پنج شنبه, ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۸:۳۲
آخرین اخبار
14 مرداد 1398 ، ساعت 20:09 499 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :53077
معاون وزیر فرهنگ:

خبرنگاران بیش از دیگران در معرض خطر قرار دارند

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سختی و زیان آور بودن شغل خبرنگاری اشاره کرد و گفت: خبرنگاران بیش از دیگران در معرض خطر هستند چراکه گاهی اعلام اتفاقات با منافع اشخاص در تعارض قرار گرفته و همین مسئله باعث می شود که بدانیم پایبنید به وجدان و رسالت خطیر در این حرفه بیش از سایر مشاغل حائز اهمیت است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جلال شرق به نقل  ایرنا ؛ لادن حیدری در نخستین گردهمایی مشترک خبرنگاران ستادی و استانی خبرگزاری شبستان در مجتمع فرهنگی باغ زیبای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان‌ اینکه حرفه خبرنگاری حرفه‌ای جریان‌ساز است، گفت: کلیشه‌ها، حاشیه‌ها، حذف واقعیت‌ها، ذکر مدح و ثنای بی رویه از اشخاص، تجارت خبر و… حدود و اصول حرفه‌ای خبرنگاری را زیر سوال می‌برد.

حرفه خبرنگاری حرفه ای جریان ساز است

وی با اشاره به اینکه حرفه خبرنگاری حرفه‌ای جریان ساز است، گفت: تحولات در جریان های سیاسی به گزارش یک خبرنگار است که انعکاس می یابد و این قابل تامل است که یک خبرنگار قلمش اش جریان ساز باشد.

حیدری تصریح کرد: خبرنگار رابط میان مردم و دولتمردان است و بر اساس تیزبینی و نوع نگاهش قلم می زند. بسیاری از تصمیمات بر اساس قلم و گزارش خبرنگار شکل می گیرد در واقع خبرنگار حقوقی بر گردن دولت دارد.

خبرنگار وجدان بیدار ملت است

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: خبرنگار وجدان بیدار ملت است انتظارات مردم را می بیند و گزارش می کند.

وی ادامه داد: خبرنگار نگهبان قانون است و همیشه در صحنه های سخت و رویدادها و اتفاقات تلخ و شیرین کشور این خبرنگاران هستند که با حضور در صف اول همه اخبار و رویدادها را منعکس می کنند مثل سیل، زلزله و فرو ریختن ساختمان پلاسکو …

حیدری با بیان اینکه خبرنگاران رسالت خود را همواره در کنار مردم بودن می بینند، ابراز کرد: خبرنگاران وقایع را ثبت می کنند و عملا این کار به معنای نوشتن تاریخ است بسیاری از اصلاحات تصمیمات سازنده و حتی تکمیل قوانین مرهون نگاه های تیزبین و گزارش های خبرنگاران است.

معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بیان کرد: همه می دانیم خبرنگار بیش از دیگران در معرض خطر است چون گاهی گزارش ها و اعلام اتفاقات با منافع اشخاص در تعارض قرار می گیرد، و همین مسئله باعث می شود که بدانیم پایبنید به وجدان و رسالت در خبرنگاری بیش از سایر مشاغل حائز اهمیت است چراکه ارتباط مستقیم با حق الناس دارد.

خبرنگاران باید به اصول حرفه ای پایبند باشند

وی تاکید کرد: حساسیت های این حرفه شاید در دیگر مشاغل دیده نشود، رسانه جایگاه ویژه ای دارد و خبرنگار باید به این جایگاه پایبند باشد. حذف کلیشه ها، پرهیز از حاشیه ها، حذف واقعیت ها، ذکر مدح و ثنای بی رویه از اشخاص، تجارت خبر و … حدود و اصول حرفه ای خبرنگاری را زیر سوال می برد و خبرنگار باید به این اصول پایبند باشد.

حیدری با بیان اینکه آموزش و مهارت آموزی در حرفه خبرنگاری از اهمیت بالایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: خبرنگار بدون این دو مولفه نمی تواند ایده آل باشد. بخشی از این آموزش مرهون تلاش های شخص خبرنگار است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به جایگاه مهم خبرگزاری شبستان خطرنشان کرد: این رسانه با توجه به اینکه در کنار مجموعه ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و نیز در دل مسائل مذهبی فعالیت دارد پایبندی به اصول دینی در آن بیش از رسانه های دیگر است.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است