جمعه, ۷ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۱:۵۷
آخرین اخبار
25 فروردین 1395 ، ساعت 16:54 2,134 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :13266

در جهت تامین منافع صهیونیست ها، نقشه شوم عربستان در معادلات ژئوپلتیک منطقه !

سعودیها درپی به راه انداختن ناسیونالیسم سنی به جای ناسیونالیسم عربی به منظور مقابله با قدرت ایران هستند .

به گزارش جلال شرق ، به نقل از روزنامه اینترنتی رأی الیوم، روزنامه نگار سرشناس عرب در انتقاد از رویکرد حاکمان سعودی در عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و جبهه گیری در مقابل ایران نوشت: شاه عربستان سعودی یک سال پس از به قدرت رسیدنش نشان جمهوری ترکیه، مدال نیل مصر و مدرک دکترای افتخاری دانشگاه قاهره را دریافت کرد و چهار  بار با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و سه بار با عبد الفتاح السیسی رئیس جمهور مصر دیدار و گفتگو کرد.
وی همچنین دو ائتلاف، یکی عربی و دیگری اسلامی ایجاد و بزرگترین رزمایش نظامی در تاریخ منطقه(رزمایش رعد شمال) را برگزار کرد و بار دیگر دو جزیره «صنافیر» و «تیران» در دهانه خلیج عقبه را به تحت حاکمیت کشورش بازگردانید و با استفاده از جنگنده های نیروی هوایی، جنگی نامحدود را علیه یمن به راه انداخت.
عطوان تصریح کرد : در چارچوب این موج تحرکات دیپلماتیک عربستان، ملک سلمان به قاهره و از آنجا به آنکارا رفت و پسرش که جانشین ولیعهد و جانشین آینده اوست به امان پایتخت اردن و از آنجا به ابوظبی سفر کرد و در هر دو این پایتخت‌ها مانند پادشاهان از وی استقبال شد .
مقاله نویس رأی الیوم  افزود چه خبر است؟ و چرا این موج تحرکات دیپلماتیک در عربستان به راه افتاده است؟ آیا این علامت ترس یا نشانه قدرت است؟
اهداف ریاض چیست؟
          عطوان در ادامه می افزاید، در پس زمینه این «تحرکات دیپلماتیک» عربستان دو تحول اصلی قرار دارد: نخست تلاش برای تشکیل «ائتلاف سنی» متّکی بر مثلث عربستان ـ ترکیه و مصر در مقابل خطر ایران و دوم: عقب نشینی تدریجی سیاسی و نظامی آمریکا از منطقه غرب آسیا(خاورمیانه) و خالی کردن پشت متحد سعودی خود که در طی هشت دهه گذشته تکیه گاه راهبردها و جنگ های آمریکا در این منطقه بود.
وی افزود : پول تنها عاملی است که انتظار می رود اضلاع این ائتلاف را به هم پیوند بزند و تحکیم کند. تصمیم گیران سعودی پول زیادی دارند که خرج ائتلاف های خارجی خود بکنند و آماده اند برای تأمین هزینه این راهبرد جدید و جنگ های آینده، همه اموال و دارایی های اصلی کشور از جمله سهم شان از شرکت «آرامکو» را بفروشند و ذخایر نفتی خود را گرو بگذارند یا بخشی از آن را  بفروشند.
عطوان می گوید : درست است که دو ضلع این مثلث(ترکیه و عربستان) اکنون آمادگی دارند ولی تلاش ها برای آماده و مجهز کردن ضلع سوم(یعنی مصر) با وساطت عربستان سعودی برای بهبود روابط میان قاهره و آنکارا هم اکنون جریان دارد.  چرا که مصر اکنون پس از دو جزیره «صنافیر» و «تیران» به سومین جزیره عربستان تبدیل شده است و تصمیمات مربوط به این کشور بیش از آن که در قاهره گرفته شود در ریاض اتخاذ می شود. مگر آن که اتفاق غافلگیر کننده یا معجزه ای رخ دهد که مسیر فعلی را تغییر دهد.
عربستان ، اسرائیل را دوست خود می داند !
            عطوان اضافه کرد: در هیچیک از تحرکات و جنگ های فعلی و آ‌ینده عربستان سعودی، اسرائیل هدف نیست ،اما با توجه به ادبیات سعودی ها، قطعا ایران و سایر شیعیانی که با این کشور ارتباط دارند هدف این تحرکات هستند. از این رو، عجیب نیست که عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان تأکید کرد کشورش به پیمان صلح امضاء شده میان مصر و اسرائیل(پیمان کمپ دیوید) و همه تعهدات ناشی از آن پایبند است و  مطالبی که رسانه های اسرائیلی آن را به بیرون درز دادند نشان می دهد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در جریان توافق میان عربستان سعودی و مصر درباره این جزایر بوده و پس از آن که این توافق در کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی مورد بحث و بررسی و تصویب قرار گرفته، وی نیز به طور کامل از این توافق استقبال کرده است.
عطوان افزود: رهبری جدید عربستان ، راهبردی جدید با عنوان «ناسیونالیسم سنی» را به عنوان جایگزین «ناسیونالیسم عربی» و «امت اسلامی» که عربستان در طول هشتاد سال گذشته از آن دم می زد، مطرح و متحدانش را در حمایت از آن بسیج کرده است.
این رویکرد موجب کنار گذاشته شدن شیعیان به طور کامل و از بین بردن هویت عربی و اسلامی از آنها ست.
عبد الله دوم پادشاه اردن، دو ماه پیش خطاب به اعضای کنگره آمریکا گفت «جنگ جهانی سوم» در راه منطقه است. ما بعید نمی دانیم که زمینه سازی های عربستان و پادشاه آن، در همین راستا باشد.
فرصت طلبی ریاض در معادلات منطقه
     عطوان  گفت: اکنون بعد جدیدی در اینجا اضافه می کنیم و آن این که ریاض وقتی این دو جزیره بیش از ۱۲ سال در اشغال اسرائیل بود مطلقا اسمی از آنها نیاورد و هیچگاه به حاکمیت خود برآنها اشاره نکرد تا از هرگونه برخوردی با رژیم اشغالگر اسرائیل پرهیز کند ولی پس از آن که مصر در چارچوب پیمان کمپ دیوید این جزایر را به همراه شبه جزیره سیناء پس گرفت وضع تغییر کرد و عربستان شروع به رو کردن اسناد ضمیمه آن با فشارهای همه جانبه و تأکید بر آمادگی مصر برای معامله بر سر آنها در ازای مبالغ مالی هنگفت کرد.
جنگ ژوئن سال ۱۹۶۷ به خاطر دو جزیره «تیران» و «صنافیر» و تصمیم جمال عبد الناصر رئیس جمهور فقید مصر به بستن آبراه‌های واقع در کنار آنها به روی کشتی های اسرائیلی در گرفت.
عطوان می گوید: احتمالا این دو جزیره به پلی برای عادی سازی روابط آینده میان «ناسیونالیسم» سنی سعودی و «ناسیونالیسم یهودی» در مقابله با قدرت ایران تبدیل می شود.
کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است