یکشنبه, ۷ خرداد ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۲:۴۵
آخرین اخبار
28 خرداد 1395 ، ساعت 20:52 1,916 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :16369
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه :

دستگاه‌های تبلیغی نباید دچار بوروکراسی و تشریفات اداری شوند/وقتی پشت این تریبون یا بالای منبر قرار می‌گیرم فکر می‌کنم همه مشکلات عالم و آدم را حل کنم و دست آدم‌ها را بگیرم و به بهشت ببرم.

امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته که در مسجد جامع این شهرستان برگزار شد گفت: دستگاه‌های تبلیغی نباید دچار بوروکراسی و تشریفات اداری شوند
به گزارش جلال شرق ، حجت‌الاسلام محمد ساجدی با اشاره به تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی به‌فرمان امام خمینی ( ره ۹ در سال ۶۰ گفت: این سازمان در طول این سالها خدمات فراوانی به کشور نظام اسلامی ارائه کرده است .
خطیب نماز جمعه افزود : موضوعی که بیش‌ازپیش باید توجه کرد واقعیت این است که تبلیغات درگذشته بیش از استقرار نظام اسلامی خیلی جاذبه داشت برای اینکه اداره کشور به دست ما نبود و ما نسبت به وضع موجود منتقد بودیم و در برابر رژیم سیاسی طاغوتی حاکم معترض بودیم و درنتیجه به حرف ما بیشتر توجه می‌شد.
وی بابیان اینکه همه انتظار داشتند که تحول در ارزش‌های اسلامی موجب تحول در وضعیت کشور و مردم می‌شود یادآور شد: امروز باوجود نظام اسلامی و واقعیت‌های اسلامی ، روحانیت بزرگوار و سایر عزیزانی که در این مسیر انجام‌وظیفه می‌کنند کارشان دشوارتر و پیچیده‌تر است .
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه ادامه داد: من زمانی برای تبلیغ به دانشگاهی به سیتان و بلوچستان رفته بودم و رئیس آن دانشگاه یک شخصیت بسیار بانفوذ و بااقتداری بود که بعدها نماینده مجلس و استاندار شد و موقعیت‌های فراوانی داشت و همان روز در برخورد اول این تشخیص را درباره توانایی این آدم دادم و به او گفتم آقای دکتر فلانی … ما این‌همه راه را آمدیم از قم تا بلوچستان تا احکام اسلامی را برای دانشجویان بگوییم معارف اسلامی را برای آن‌ها تبیین کنیم اما اگر بنا باشد در مدیرت نظام دانشگاهی شما وضعیت به سامان نباشد خیلی عذر می‌خواهم دانشجو به زبان عامیانه به من می‌گوید من قسم حضرت عباس شما آخوند و روحانی را باور کنم یا دم خروس را ؟
وی تصریح کرد: مردم مقایسه می‌کنند و به من می‌گویند سخنان شما خیلی خوب است و به تعبیر دانشجویان می‌گویند شما گفتار درمانی تان خوب است اما در عمل چی ؟ تو کوچه ، بازار ، اداره دستگاه‌های مختلف مردم آن‌ها را می‌بینند و قضاوت می‌کنند.
خطیب نماز جمعه خاطرنشان کرد : آن چیزی که بسیار تأثیرگذار و زمینه‌ساز است ارشاد مردم و ترغیب و تشویق آنان به احکام اسلامی است که وضعیت نظام اجتماعی و سیاسی ما مطلوب باشد و با آن چیزی که ترویج و تبلیغ می‌کنیم . لااقل ناسازگار نباشد.
وی بابیان اینکه من این مقدمه را عرض کردم که بگویم واقعا امروز تبلیغات اسلامی ظریف‌تر ، پیچیده‌تر و دشوارتر از گذشته است و طبیعی است که مدیرانی که مسئولیت این کار رادارند باید دقت بیشتری بکنند.
ساجدی افزود : این مایه گرفتاری برای ما است ، مثل هر حوزه دیگر ، حوزه فرهنگ و تبلیغ را باید با استفاده از سرمایه عظیم مردم کرد به‌ویژه جوان‌ها برنامه‌ریزی و هدایت یک جوان در یک فعالیت فرهنگی ولو کوچک مشارکت کند چه‌بسا در سرنوشت زندگی او بسیار تأثیرگذار خواهد بود .
وی گفت: گاهی یک اقدام فرهنگی که مشارکت کوچکی را جوان در او دخالت دارد باعث یک خاطره ابدی و ماندگار برای او خواهد شد و در تکوین و تکمیل شخصیت اخلاقی و ایمانی و معنوی او تأثیر پایدار خواهد گذاشت .
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه بابیان این‌که سازمان تبلیغات همه هنرش باید این باشد که زمینه تبلیغ و مشارکت مردم و رونق مساجد را جدی بگیرد گفت: متأسفانه از این فرصت استفاده کنم و عرض کنم که دوسوم مساجد ما در روستاها به خاطر نبود عالم و نداشتن خانه عالم تعطیل است .
وی ادامه داد: الآن من آمار ندارم که حتی در ماه مبارک رمضان ، هرچند فصل کار است آیا همه مساجد روستاهای ما دایر و باز هستند ولی اگر در ماه رمضان و ایام تاسوعا و عاشورا هم باز باشند در سایر ایام سال دوسوم مساجد ما تعطیل هستند و این‌یکی از دغدغه‌های ماست.
ساجدی تأکید کرد: مسجد خیلی برای ما اهمیت دارد ، مسجد یک پایگاه و یک نعمت بزرگی است که اگر همین اقامه نماز جماعت در آن برگزار شود و مردم در آن جمع شوند برکات زیادی از کنارش درمی‌آید.
وی تصریح کرد: واقعا مساجد باعث می‌شود که بازار شیطان‌ها تعطیل و کساد شوند معنویت ، تدین و ایمان در بین مردم ترویج شود.
ساجدی افزود: یکی از مسائل مهمی که در آستانه‌اشرفیه وجود دارد و به ما فراوان مراجعه می‌کنند و انتظار دارند ، پراکنده‌کاری در حوزه تبلیغات اسلامی و مراسم دینی ماست .
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه گفت: به لطف خدای متعال اینجا مساجد و مراکز مختلف ازجمله حرم مطهر سلطان سید جلال‌الدین اشرف ، مسجد جامع ، گلزار شهدا و سایر مساجد و بقاع متبرکه در این شهر مراکز فرهنگی فعالی هستند . اما نکته مهم این است که باهم هماهنگ عمل کنند .
وی توصیه کرد: انشا الله سازمان تبلیغات اسلامی به‌ویژه مدیر این سازمان که از نیروهای خوب ، ارزشمند و باتجربه در حوزه تبلیغات اسلامی هستند همت کنند همه فعالان عرصه فرهنگی و تبلیغی به این نکته ظریف توجه کنند.
ساجدی یادآور شد : ما در ادبیات کارشناسی تبلیغ ، تبلیغ را زمینه‌سازی برای انتخاب درست مخاطب تعریف می‌کنیم . اگر جای مبلغ با مخاطب عوض شود اگر نقش این دو نفر عوض شود نه‌تنها از تبلیغات نتیجه‌ای نمی‌گیریم بلکه نتیجه عکس را می‌گیریم .
وی تصریح کرد : چون گاهی اوقات من مبلغ وقتی پشت این تریبون یا بالای منبر قرار می‌گیرم فکر می‌کنم همه مشکلات عالم و آدم را حل کنم و دست آدم‌ها را بگیرم و به بهشت ببرم.
حجت‌الاسلام ساجدی با تأکید این جمله که راه را باید نشان داد خداوند می‌فرماید تو ضامن هدایت مردم نیستی باید راه را به آنان نشان بدهی گفت: خدویند دو را ه هدایت و ضلالت را به بشر ابلاغ کرد و مبلغان اسلامی ، وارث انبیای الهی در این راه هستند .
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه در ادامه گفت: مبلغ در هر جایگاهی، روحانی و غیرروحانی هرجا مخاطب شما به‌ویژه مخاطب جوان احساس کند که می‌خواهید چیزی را به وی تحمل‌کنید و یا حتی درصدد توجیه نظرات وی هستید از شما نمی‌پذیرد . باید دقت‌ها و ظرافت‌های روانشناسنانه را دید و مراعات کرد.
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه به در شب چهاردهم ماه مبارک رمضان مراسم بزرگداشت و تجلیل از سلطان سید جلال‌الدین اشرف اشاره کرد و گفت: حرم مطهر سلطان سید جلال‌الدین اشرف مرکز قطب این شهر مذهبی است و حرم مطهر او کانون توجه متدینان این شهر ، استان و کشور است امیدوارم که آن‌چنان‌که شایسته مجاورت با این آقای بزرگوار و حرم مطهر است انشا الله ادای وظیفه کنیم.
امام‌جمعه با سالروز شهادت شهید چمران پرداخت و گفت: شهید چمران از افراد ممتاز در بین نیروهای انقلابی و همراه امام بود .
وی شهید چمران را از شهدای شاخص انقلاب ، نظام اسلامی و دفاع مقدس برشمرد و اظهار کرد : شهید چمران از فرماندهان نظام اسلامی بود که در کردستان و خنثی نمودن غائله پاوه خدمت فراوانی کرد و از آدم‌های کوچه و بازار ، رزمنده‌ای برای دفاع از انقلاب ساخت که کسی به آن‌ها اعتنا نمی‌کرد.
حجت‌الاسلام ساجدی به شهادت نخستین شهید بسیجی استان و سرباز گمنام امام زمان و دومین شهید مدافع حرم این شهرستان شهید حسینعلی پور ابراهیمی اشاره کرد و گفت: شهر و استان ما شاهد عطر یک شهید دیگری بود که با عمر کوتاه خود بسیار برای این مردم پربرکت بود.
امام‌جمعه آستانه‌اشرفیه هم‌چنین درباره ولادت امام حسن مجتبی ، ایام لیالی قدر و فضیلت‌های آن ، فرمایش رهبری در جمع کارگزاران نظام سخنانی را بیان کردند.

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است