چهارشنبه, ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۱:۵۱
آخرین اخبار
9 تیر 1395 ، ساعت 13:22 1,719 بازدید چاپ این نوشته کد نوشته :16919

شب خونین استانبول/ ۴ ایرانی در میان جان باختگان و مجروحان/ داعش مسئولیت انفجارها را بر عهده گرفت

حملات تروریستی در در فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول ترکیه بیش از ۱۸۰ کشته و زخمی برجا گذاشته است.
به گزارش جلال شرق ،  استانبول مهم ترین شهر توریستی ترکیه شب خونینی را گذراند . بزرگترین فرودگاه ترکیه هدف سه حمله انتحاری قرار گرفت . حادثه ساعت ۲۲ ، مقابل درب های ورودی و خروجی ترمینال پروازهای خارجی و پارکینگ فرودگاه بین المللی آتاتورک روی داد. نخست وزیر ترکیه، شمار کشته های این حملات را  ۳۶ نفر اعلام کرد. امار زخمی ها هم ۱۴۷ نفر اعلام شده که حال برخی از آنها وخیم است.
نخست وزیر ترکیه در این باره گفت:« سه عامل انتحاری با تاکسی به فرودگاه آمدند و پس از تیراندازی و درگیری با نیروهای امنیتی خود را منفجر کردند. نیروهای امنیتی تمام جزییات حمله را مشخص کرده اند، داعش در پشت حمله تروریستی به فرودگاه استانبول قرار دارد.»
اگر چه پروازهای فرودگاه آتاتورک تا عصر امروز لغو شده بود اما نخست وزیر ترکیه از آغاز فعالیت فرودگاه خبر داد. نشست امنیتی دولت ترکیه به ریاست رجب طیب اردوغان رئیس جمهور در استانبول برگزار شد . اردوغان کشورهای اروپایی را به همکاری و موضع گیری صریح در قبال تروریسم فرا خواند.

۴ ایرانی در میان جان باختگان و مجروحان
آخرین گزارش ها حاکیست در انفجار سه شنبه شب در فرودگاه آتاتورک استانبول ترکیه یک ایرانی جان خود را از دست داد و سه شهروند دیگر ایرانی زخمی شدند.

داعش مسئولیت انفجارها را بر عهده گرفت
گروه تروریستی داعش مسئولیت انفجارهای انتحاری دیروز را در فرودگاه استانبول ترکیه بر عهده گرفت.
منابع آگاه در پلیس ترکیه اعلام کردند داعش مسئولیت انفجار‌ها در فرودگاه بین المللی استانبول را برعهده گرفته است.
خبرگزاری دوغان ترکیه به نقل از منابع آگاه در پلیس ترکیه اعلام کرد، گروه تروریستی داعش مسئولیت حملات انتحاری به فرودگاه بین المللی استانبول را به عهده گرفته است.
«حزب دموکراتیک خلق» ترکیه نیز گروه تروریستی داعش را مسئول اصلی این حملات معرفی کرده بود.
مقامات ترکیه پیش‌تر گفته بودند که می‌دانند چه کسانی دراین حمله تروریستی دست دارند ‌و با اعلام داعش به نظر می‌رسد مسئول این اقدام مشخص شده است.

180 کشته و زخمی در حملات تروریستی در استانبول ترکیه

داعش مظنون حمله تروریستی استانبول
شبکه بی بی سی در خبری فوری به نقل از نخست وزیر ترکیه داعش را مظنون حمله تروریستی در فرودگاه استانبول دانست .
بینالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه در فرودگاه آتاتورک استانبول به خبرنگاران گفت پروازها به این فرودگاه از سرگرفته شده است. نتایج تحقیقات به عمل آمده حاکی از آن است که گروه تکفیری صهیونیستی داعش در پشت حمله تروریستی فرودگاه استانبول قرار دارد و مسئول اصلی آن است.بینالی ییلدیریم در محل وقوع این حادثه به خبرنگاران گفت: « تاکنون ۳۶ نفر بر اثر حمله تروریستی فرودگاه  استانبول کشته و شمار زیادی نیز زخمی شده اند.»به گزارش خبرگزاری رویترز از استانبول ، ییلدیریم خاطر نشان کرد حال شمار کمی از زخمی ها وخیم است.

واکنش ها
کاخ سفید در بیانیه ای حمله تروریستی در فرودگاه اصلی استانبول را با شدیدترین لحن محکوم کرد. کاخ سفید در این بیانیه افزود آمریکا همچنان در حمایت از ترکیه ثابت قدم باقی می ماند.
در همین حال کلینتون اعلام کرد حملات استانبول عزم و اراده ما را برای شکست تروریسم تقویت می کند.
نامزد دمکراتها برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد حملات تروریستی در فرودگاه اصلی استانبول یادآوری برای آمریکاست که ممکن نیست از نبرد با تروریسم عدول کند.
به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن، هیلاری کلینتون در بیانیه ای گفت: « حمله تروریستی استانبول عزم و اراده ما را برای شکست گروه های تروریستی و افراط گرایی در سرتاسر جهان تقویت می کند.»
کلینتون افزود ما باید همکاری با هم پیمانان و شرکای خود را در منطقه خاورمیانه ( غرب آسیا ) و اروپا برای مقابله با چنین تهدیداتی تعمیق کنیم.»
دبیرکل سازمان ملل هم حمله تروریستی سه‌شنبه شب در فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول را محکوم کرد و همکاری بین المللی فزاینده را برای مقابله با چنین اقداماتی خواستار شد.
وزیر امور خارجه کشورمان ضمن محکوم کردن حمله تروریستی در استانبول تاکید کرد: تروریسم تهدیدی جهانی است و همه باید با آن مقابله کنیم. فرانسه، آلمان، اتریش و آمریکا هم حمله به فرودگاه استانبول را محکوم کردند.

لغو همه پروازهای ایران به مقصد فرودگاه استانبول
سخنگوی سازمان هواپیمایی ایران  گفت: به دنبال انفجارها در ترکیه و فرودگاه استانبول همه پروازهای ورودی به این فرودگاه از کشورهای مختلف لغو شده است.
رضا جعفرزاده  افزود: به دنبال انفجارات صورت گرفته در فرودگاه استانبول ترکیه هشت پرواز لغو همه پروازها به مقصد فرودگاه استانبولفرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) به مقصد فرودگاه استانبول لغو شده است.
وی گفت: در حال حاضر همچنان به این فرودگاه پروازی صورت نمی گیرد و در صورت عادی شدن وضع فرودگاه استانبول ترکیه اطلاع رسانی خواهد شد.
جعفرزاده افزود: پروازهای ایرانی به مقصد استانبول از شرکت های قشم ایر، آسمان، ترکیش و اطلس جت است.
وی گفت: شرکت های هواپیمایی موظفند به مسافران خود اطلاع رسانی کنند و در زمان عادی شدن شرایط فرودگاه استانبول اقدام به مسافرگیری کنند.
جعفرزاده تاکید کرد: این شرکت های هواپیمایی باید مسافران را از شرایط عادی شدن پرواز و ورود آن ها به فرودگاه آگاه کنند./آریا

کانال تلگرام جلال شرق
ثبت دیدگاه
نام شما
نشانی پست الکترونیکی شما
متن دیدگاه

دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است